• Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Sınav İlanı
 • CHP ilçe örgütü Kadınlar Gününü kutladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclisinde yetki tartışması
 • Bilgi Evleri 14. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Meclisi’nin gündemi ‘Asbest’
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Deniazatı Kent Sitesi sakinlerinden Erler inşaata cevap

Zeytinburnu Denizatı Kent sitesi sakinlerinin ‘Kentsel Dönüşüme Zorlandığı’ ve ‘İETT’nin yüklü miktarda zarara uğratıldığına dair’’ Medyada yeralan haberler üzerine Erler İnşaat Yönetim kurulu Başkanı Naci Ekşi bir açıklama yaptı.

24 Kasım 2016 Perşembe 16:38

NACİ EKŞİ'NİN YAPTIĞI O AÇIKLAMA

Ekşi’nin açıklamasına ve iddialarına Denizatı Kent Sakinleri ‘DENİZATI KENT BİZİMDİR PLATFORMU’ adı altında yazılı bir basın açıklaması ile cevap verdi.

 

İşte o Cevap:  22/11/2016 günü sosyal tesislerimizde Erler İnşaat’ın hissedarı ve yetkilisi Naci Ekşi’ nin yaptığı beyanlar karşısında bu açıklamayı yapmak zorunda kalmışızdır. Şöyle ki ; Sayın Ekşi 1996 yılında Çakın İnşaat’a bedellerini ödeyerek şu anda söz konusu olan tapulara sahip olduğunu ileri sürmektedir. Bilindiği gibi,  Çakın İnşaat 240 konut karşılığında Zeytinburnu Belediyesi ile bir kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapmış o günkü şartlarda 460 konut ve 21 dükkan kendine ait olmak üzere toplam 721 bağımsız bölümü projelendirmiş ve Kat İrtifakına geçirmiştir.  Ancak, Belediye ‘ye olan taahhütlerini yerine getirememiş 1996 yılında Erler İnşaat’a sözleşmeyi devretmiştir. Erler İnşaat ise Belediye’ye ve dolayısıyla İETT’ ye ait olan 240 konutu yapmayıp olduğu gibi bırakıp daha önce müteahhide ait olan ve sonra kendi uhdesinde olan yerleri yapmaya devam etmiş ayrıca bitirip ve yaptığı yerleri satarak paralarını tahsil etmiştir. Bu sözleşmeyi Çakın İnşaattan devir aldığında da zaten bir çok kaba inşaat yapılmış vaziyette olup “Çakın İnşaata parasını ödedim” dediği bedellerde Çakın İnşaatın yaptığı harcamalardır.

Neticede her hangi bir arsa bedelini Belediye’ye ve İETT ‘ye ödenmemiştir. Süresinde projeyi bitirmediğinden proje ruhsat süresi geçmiş ancak, o günkü Belediye Başkanı her halde yakın dostu olduğundan sözleşmeyi iptal etmemiş tapular Erler İnşaat’ta kalmıştır. Bu ayrı bir araştırma konusudur. Sayın Ekşi açıklamalarında mağdur olduğunu iddia etmiştir ve 2004 yılında Zeytinburnu Belediyesi, İETT ve Erler İnşaat yeni bir sözleşme yapıp hiçbir komşularımız kat maliklerine bilgi vermeden belediye ile anlaşarak imar ve iskan kanunun 18. Maddesine dayanarak arsamızı 7 parsel oluşturulmuş komşularımız kat maliklerinin tapuları 3 bölünmüş ve daireler 55 metrekareye düşürülmüştür. Kat maliklerinin tapuları 3 ‘e bölünürken, kendine ait olan tapular bölünmemiş ve daha da büyümüştür ve yine Ekşi konuşmalarında, bu proje “Onaylansaydı Zeytinburnu Belediyesine 60 daire, İETT 240 mekruh daire ve artı daireler ve kendine ait olan 140 daire ve 21 dükkan bağımsız bölüm dışında yeni yerler de alacağını itiraf etmiştir.

Sonuç olarak bizim bilgimiz olmadan sinsice bir plan yapmış tekrar servet sahibi olmayı denemiştir. Ancak, bu sinsi plan bazı komşularımız dava açıp kazanmaSıyla bozulmuş, Danıştay tarafından da onaylanmıştır. Ne yazık ki ve ne hikmetse bu yargı kararı belediye ve tapu dairesinde hala uygulanmamıştır. Avukatlarımız gerekli yasal müdahaleleri  yapmaktadır.

Sayın Naci Ekşi konuşmalarının bir bölümünde henüz kentsel dönüşüm yasası diye bilinen 6306 sayılı yasa çıkmadan dönemin Bakanı’nın kendisine bu yasadan bahsettiğini bunun onun işini kolaylaştıracağını söylemiş yani yasa çıkmadan kentsel dönüşüme karar vermiştir. Kentsel dönüşüm yasası ise biz oturan maliklere değil sadece ve sadece Erler İnşaata ve müteahhide avantaj sağlamaktadır yada sağladığı avantajlardan malikler asla yararlanamamaktadır. Yine konuşmalarında ekşi yasa çıktıktan sonra bizlerin bilgisi olmadan müteahhit aramaya koyulmuş Tahincioğlu İnşaatı bulmuş, Belediye’ye teslim edemediği 240 daire kaba inşaatın İETT’ nin ihaleye çıkarması üzerine Tahincioğlunun bu İhaleye girmesini önermiş, Tahincioğlu bu söz konusu yerleri almış, bizlere hiçbir bilgi vermeden Tahincioğlu İnşaat ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapmıştır.

Amaç, Yerimizi çürük yapılar veya riskli alanlar ilan ederek yeni imar durumundan da yararlanarak bizi anlaşmaya zorlamaktır ve böylede olmuştur. Sayın Naci Ekşi konuşmaların da geçen kendi sözleşmelerinin bizlere önerilen sözleşme ile virgül’üne kadar aynı olduğunu beyan etmiştir. Bu kesinlikle doğru değildir. Yarıgılama sırasında gerçekler ortaya çıkacaktır. Ayrıca, dairelerimizin yeni sözleşmelerimizde 125 metrekare olduğunu iddia etmiştir. Kendisine düşen dairelerin de daha küçük olduğunu beyan etmiştir bu da doğru değildir.

Ekşi gene konuşmalarında eğer anlaşmazsanız daha sonra yeriniz 125 metrekareden 60 metrekareye düşebilir gibi mesnetsiz bir açıklama yapmış bu tamamen kat malikleri korkutmaya yöneliktir ve doğru değildir. Yine Ekşi konuşmalarında, haklarımız için mücadele eden arkadaşlarımızı açıkça tehdit etmiş ve gözdağı vermeye çalışmıştır. Birlik ve beraberliğimiz bozmaya haklarımızı onların verdiğine razı etmeyi tasarlamaktadır.

Gazetelerde çıkan haberlerde kamu malının bir kuruş arsa bedeli ödenmeden sadece 240 kaba inşaat karşılığında tapularının tamamının, Erler İnşaata geçtiği bunların bir kısmını da şimdi ki maliklere sattığı haber konusu olmuştur ve İBB Meclisinde soru önergesi haline gelmiştir. Bu konuların muhatabı devlet kurumlarıdır. Eğer bir kamu zararı varsa, (kaldı ki olayımızda çok açıkça bir kamu zararı olduğu gözükmektedir) Devletin yetkili organları, mahkemeleri ve cumhuriyet savcıları bu kamu zararının hesabını sorumlular ve menfaat elde edenlerden elbette soracaktır. Bizler de mağdur olarak bunun takipçisi olacağız. 

Değerli komşularımız, maliklerimizin hakları sadece şu anda tapuları bulunan bir daireden ibaret değildir, arazimiz günün değişen koşullarına göre fevkalade kıymetlidir. Bizler imzalarımızın ne anlama geldiğini gayet iyi bilmekteyiz ve hiçbir tehdit, şantaj ve hukuksuzluğa boyun eğmeyeceğiz, haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz.
 
Saygılarımızla, DENİZATI KENT BİZİMDİR PLATFORMUPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Hasan Doğan Spor Tesisi Açıldı, Buz Pisti'nin temeli atıldı

  Hasan Doğan Spor Tesisi Açıldı, Buz Pisti'nin temeli atıldı

  Zeytinburnu'nda yapılan Hasan Doğan Spor Tesisi'nin açılışı ile inşası devam eden Spor Toto Zeytinburnu Belediyesi Buz Pisti'nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

 • Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Taşerondan Kadroya geçiş Sınav Sonuç İlanı

  Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Taşerondan Kadroya geçiş Sınav Sonuç İlanı

  01/01/2018 tarih 30288 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24 üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul Ve Esaslar’a İlişin Tebliğ’in 38 inci maddesi doğrultusunda Başkanlığımız bünyesinde oluşturulan Sınav Kurulu tarafından 39 uncu madde gereği sözlü ve uygulamalı sınavlar gerçekleştirilmiştir.

 • Sahilde Elleri Arkadan Bağlı Ağaca Asılı Ceset Bulundu

  Sahilde Elleri Arkadan Bağlı Ağaca Asılı Ceset Bulundu

  Zeytinburnu sahilinde, elleri arkadan bağlı ve ağaca asılı şekilde yabancı uyruklu bir kişiye ait ceset bulundu.

 • Trabzon Dernekleri istişare için Zeytinburnu’nda toplandı

  Trabzon Dernekleri istişare için Zeytinburnu’nda toplandı

  Zeytinburnu’nun en köklü derneklerinden biri olan Tüm Trabzonlular Kültür ve Yardımlaşma Derneği uzun bir süre suskunluğunun ardından yeniden İstanbul genelinde Zeytinburnu yerelinde Trabzonluların sesi olmaya devam ediyor.

 • İYİ Parti Zeytinburnu Kongreye gidiyor

  İYİ Parti Zeytinburnu Kongreye gidiyor

  İYİ Parti Zeytinburnu ilçe Başkanlığının 1.Olağan Kongresi 8 Nisan Pazar Günü Saat 12:00’ da Zeytinburnu Öğretmenler Evinde bu ilana göre yapılacaktır. Tüm Üyelere duyurulur.

 • İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan Huzurevi Sakinlerine Yemek

  İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan Huzurevi Sakinlerine Yemek

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Yaşlılar Haftası dolayısıyla huzurevi sakinlerini yemekli programda ağırladı.

 • Nevruz Bayramı Topkapı'da coşkuyla kutlandı

  Nevruz Bayramı Topkapı'da coşkuyla kutlandı

  Bolluğu, bereketi ve baharı müjdeleyen Nevruz Bayramı, Topkapı Kültür Parkı’nda düzenlenen çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı.

 • Rekabet Kurulu Kararıyla ZEYPORT yırttı

  Rekabet Kurulu Kararıyla ZEYPORT yırttı

  Rekabet Kurulunca, Zeyport Zeytinburnu Liman İşletmeleri Sanayi ve Ticaret AŞ ve GEMTAC Gemi Tali Acenteliği ve Bot Hizmetleri Ticaret AŞ'ye idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına karar verildi.

 • Çanakkale Deniz savaşı zaferi ödülleri sahipleri buldu

  Çanakkale Deniz savaşı zaferi ödülleri sahipleri buldu

  18 Mart Çanakkale Deniz Savaşı Zafer’inin 103'üncu yılı ve Çanakkale Şehitleri yad etmek için Ortaokul ve liseler arası resim, şiir, kompozisyon dallarında yarışma düzenledi. Yarışmada Dereceye giren öğrenciler Zeytinburnu Kültür SANAT merkezinde düzenlenen törenle ödüllerine kavuştular.

 • Lösev İyilik Tırı Zeytinburnu'nda

  Lösev İyilik Tırı Zeytinburnu'nda

  Türkiye'nin dört bir yanında ihtiyaç sahibi kanser hastalarına ve ailelerine yardım ulaştırmaya devam eden Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) "İyilik Tırı" İstanbul'daki son durağı olan Zeytinburnu'na geldi.

 • Çırpıcı Mahallesinde Torbacılara baskın yapıldı

  Çırpıcı Mahallesinde Torbacılara baskın yapıldı

  Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi’nde uyuşturucu ticareti yapan sokak satıcılarına yönelik yürütülen uzun süreli bir teknik ve fiziki takip yapıldı ardından şahısların adreslerine eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi.

 • Öykü Meraklıları Zeytinburnu'nda Yazarlarla Buluştu

  Öykü Meraklıları Zeytinburnu'nda Yazarlarla Buluştu

  Bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Türkiye’den ve dünyadan önemli yazarların buluştuğu "Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali" başladı. Açılışa, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, festivalin onur konuğu usta yazar Yıldız Ramazanoğlu ile çok sayıda Türk ve yabancı yazar katıldı.

 • AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkan Adayı Delibalta oldu

  AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkan Adayı Delibalta oldu

  Uzun süredir beklenen AK Parti Zeytinburnu ilçe başkan adayı İl Başkanlığı tarafından açıklandı. 13 Nisan’da yapılacak Kongrede İlin adayı Selami Delibalta olarak belirlendi.

 • Abdi İpekçi Spor Salonunda Yıkım Tamamlanmak Üzere

  Abdi İpekçi Spor Salonunda Yıkım Tamamlanmak Üzere

  Zeytinburnu'nda bulunan Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkımının yüzde 75'lik kısmı tamamlandı.

 • ÜÇ MİLYON TL'ye sanayi esnafı satıldı iddiası?

  ÜÇ MİLYON TL'ye sanayi esnafı satıldı iddiası?

  Zeytinburnu’ndaki Küçük Oto Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüme giriyor. Yaklaşık iki yılı aşkın süredir boşaltılmasına çalışılan Sanayi Sitesi esnafı Kooperatif Başkanı Selman Kesman ve yönetimine adeta ateş püskürüyor. Sanayi Esnafı, Aydınlık Gazetesi’nden Ercan Deniz Küçük’e konuştu. Kooperatif Yönetiminin kendilerini sattığını iddia etti.

 • Adile Mermerci Anadolu Lisesi Öğrencileri Çanakkale Zaferini canlandırdı

  Adile Mermerci Anadolu Lisesi Öğrencileri Çanakkale Zaferini canlandırdı

  18 Mart Çanakkale Deniz Savaşı Zaferi ve Çanakkale Şehitlerini Anma Töreni Zeytinburnu Adile Mermerci Anadolu Lisesi'nin sahneleme programıyla ilçemizde anıldı. Tören etkinliğinde gözler nemlendi ve tarih akışı sağlandı.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.1%

8.4%

8.5%

6%

31%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan