• Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim
 • Serpme Kahvaltının Yeni Adresi Belgradkapı Sosyal Tesisleri
 • Eski Bakan Volkan Bozkır, Zeytinburnululara Hamsi İkram Etti
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Deniazatı Kent Sitesi sakinlerinden Erler inşaata cevap

Zeytinburnu Denizatı Kent sitesi sakinlerinin ‘Kentsel Dönüşüme Zorlandığı’ ve ‘İETT’nin yüklü miktarda zarara uğratıldığına dair’’ Medyada yeralan haberler üzerine Erler İnşaat Yönetim kurulu Başkanı Naci Ekşi bir açıklama yaptı.

24 Kasım 2016 Perşembe 16:38

NACİ EKŞİ'NİN YAPTIĞI O AÇIKLAMA

Ekşi’nin açıklamasına ve iddialarına Denizatı Kent Sakinleri ‘DENİZATI KENT BİZİMDİR PLATFORMU’ adı altında yazılı bir basın açıklaması ile cevap verdi.

 

İşte o Cevap:  22/11/2016 günü sosyal tesislerimizde Erler İnşaat’ın hissedarı ve yetkilisi Naci Ekşi’ nin yaptığı beyanlar karşısında bu açıklamayı yapmak zorunda kalmışızdır. Şöyle ki ; Sayın Ekşi 1996 yılında Çakın İnşaat’a bedellerini ödeyerek şu anda söz konusu olan tapulara sahip olduğunu ileri sürmektedir. Bilindiği gibi,  Çakın İnşaat 240 konut karşılığında Zeytinburnu Belediyesi ile bir kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapmış o günkü şartlarda 460 konut ve 21 dükkan kendine ait olmak üzere toplam 721 bağımsız bölümü projelendirmiş ve Kat İrtifakına geçirmiştir.  Ancak, Belediye ‘ye olan taahhütlerini yerine getirememiş 1996 yılında Erler İnşaat’a sözleşmeyi devretmiştir. Erler İnşaat ise Belediye’ye ve dolayısıyla İETT’ ye ait olan 240 konutu yapmayıp olduğu gibi bırakıp daha önce müteahhide ait olan ve sonra kendi uhdesinde olan yerleri yapmaya devam etmiş ayrıca bitirip ve yaptığı yerleri satarak paralarını tahsil etmiştir. Bu sözleşmeyi Çakın İnşaattan devir aldığında da zaten bir çok kaba inşaat yapılmış vaziyette olup “Çakın İnşaata parasını ödedim” dediği bedellerde Çakın İnşaatın yaptığı harcamalardır.

Neticede her hangi bir arsa bedelini Belediye’ye ve İETT ‘ye ödenmemiştir. Süresinde projeyi bitirmediğinden proje ruhsat süresi geçmiş ancak, o günkü Belediye Başkanı her halde yakın dostu olduğundan sözleşmeyi iptal etmemiş tapular Erler İnşaat’ta kalmıştır. Bu ayrı bir araştırma konusudur. Sayın Ekşi açıklamalarında mağdur olduğunu iddia etmiştir ve 2004 yılında Zeytinburnu Belediyesi, İETT ve Erler İnşaat yeni bir sözleşme yapıp hiçbir komşularımız kat maliklerine bilgi vermeden belediye ile anlaşarak imar ve iskan kanunun 18. Maddesine dayanarak arsamızı 7 parsel oluşturulmuş komşularımız kat maliklerinin tapuları 3 bölünmüş ve daireler 55 metrekareye düşürülmüştür. Kat maliklerinin tapuları 3 ‘e bölünürken, kendine ait olan tapular bölünmemiş ve daha da büyümüştür ve yine Ekşi konuşmalarında, bu proje “Onaylansaydı Zeytinburnu Belediyesine 60 daire, İETT 240 mekruh daire ve artı daireler ve kendine ait olan 140 daire ve 21 dükkan bağımsız bölüm dışında yeni yerler de alacağını itiraf etmiştir.

Sonuç olarak bizim bilgimiz olmadan sinsice bir plan yapmış tekrar servet sahibi olmayı denemiştir. Ancak, bu sinsi plan bazı komşularımız dava açıp kazanmaSıyla bozulmuş, Danıştay tarafından da onaylanmıştır. Ne yazık ki ve ne hikmetse bu yargı kararı belediye ve tapu dairesinde hala uygulanmamıştır. Avukatlarımız gerekli yasal müdahaleleri  yapmaktadır.

Sayın Naci Ekşi konuşmalarının bir bölümünde henüz kentsel dönüşüm yasası diye bilinen 6306 sayılı yasa çıkmadan dönemin Bakanı’nın kendisine bu yasadan bahsettiğini bunun onun işini kolaylaştıracağını söylemiş yani yasa çıkmadan kentsel dönüşüme karar vermiştir. Kentsel dönüşüm yasası ise biz oturan maliklere değil sadece ve sadece Erler İnşaata ve müteahhide avantaj sağlamaktadır yada sağladığı avantajlardan malikler asla yararlanamamaktadır. Yine konuşmalarında ekşi yasa çıktıktan sonra bizlerin bilgisi olmadan müteahhit aramaya koyulmuş Tahincioğlu İnşaatı bulmuş, Belediye’ye teslim edemediği 240 daire kaba inşaatın İETT’ nin ihaleye çıkarması üzerine Tahincioğlunun bu İhaleye girmesini önermiş, Tahincioğlu bu söz konusu yerleri almış, bizlere hiçbir bilgi vermeden Tahincioğlu İnşaat ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapmıştır.

Amaç, Yerimizi çürük yapılar veya riskli alanlar ilan ederek yeni imar durumundan da yararlanarak bizi anlaşmaya zorlamaktır ve böylede olmuştur. Sayın Naci Ekşi konuşmaların da geçen kendi sözleşmelerinin bizlere önerilen sözleşme ile virgül’üne kadar aynı olduğunu beyan etmiştir. Bu kesinlikle doğru değildir. Yarıgılama sırasında gerçekler ortaya çıkacaktır. Ayrıca, dairelerimizin yeni sözleşmelerimizde 125 metrekare olduğunu iddia etmiştir. Kendisine düşen dairelerin de daha küçük olduğunu beyan etmiştir bu da doğru değildir.

Ekşi gene konuşmalarında eğer anlaşmazsanız daha sonra yeriniz 125 metrekareden 60 metrekareye düşebilir gibi mesnetsiz bir açıklama yapmış bu tamamen kat malikleri korkutmaya yöneliktir ve doğru değildir. Yine Ekşi konuşmalarında, haklarımız için mücadele eden arkadaşlarımızı açıkça tehdit etmiş ve gözdağı vermeye çalışmıştır. Birlik ve beraberliğimiz bozmaya haklarımızı onların verdiğine razı etmeyi tasarlamaktadır.

Gazetelerde çıkan haberlerde kamu malının bir kuruş arsa bedeli ödenmeden sadece 240 kaba inşaat karşılığında tapularının tamamının, Erler İnşaata geçtiği bunların bir kısmını da şimdi ki maliklere sattığı haber konusu olmuştur ve İBB Meclisinde soru önergesi haline gelmiştir. Bu konuların muhatabı devlet kurumlarıdır. Eğer bir kamu zararı varsa, (kaldı ki olayımızda çok açıkça bir kamu zararı olduğu gözükmektedir) Devletin yetkili organları, mahkemeleri ve cumhuriyet savcıları bu kamu zararının hesabını sorumlular ve menfaat elde edenlerden elbette soracaktır. Bizler de mağdur olarak bunun takipçisi olacağız. 

Değerli komşularımız, maliklerimizin hakları sadece şu anda tapuları bulunan bir daireden ibaret değildir, arazimiz günün değişen koşullarına göre fevkalade kıymetlidir. Bizler imzalarımızın ne anlama geldiğini gayet iyi bilmekteyiz ve hiçbir tehdit, şantaj ve hukuksuzluğa boyun eğmeyeceğiz, haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz.
 
Saygılarımızla, DENİZATI KENT BİZİMDİR PLATFORMUPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Kazlıçeşme Abay Öğrencilerinden Ramazan'ı Karşılama Programı

  Kazlıçeşme Abay Öğrencilerinden Ramazan'ı Karşılama Programı

  Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kazlıçeşme Abay İmam Hatip Ortaokulu'nun, " Hoş Geldin ,Ya Şehr- i Ramazan " Programı ,öğretmenleri ve öğrencileriyle izleyenlere muhteşem anlar yaşattı.

 • Hayat Kurtaran Metrobüs Şoförüne İett Genel Müdürü Özel Ödülü

  Hayat Kurtaran Metrobüs Şoförüne İett Genel Müdürü Özel Ödülü

  Metrobüs şoförü Ramazan Yıldız'a, sürücüsü olduğu araçla Zeytinburnu metrobüs durağına gireceği esnada, annesinin elini bırakıp yola atlayan küçük çocuğu fark edip, direksiyonu bariyerlere doğru kırarak çocuğun hayatını kurtarması sebebiyle İETT Genel Müdürü Özel Ödülü verildi.

 • Zeytinburnu'nda Kent Konseyi Yaşlılar Meclisi Kuruldu

  Zeytinburnu'nda Kent Konseyi Yaşlılar Meclisi Kuruldu

  Zeytinburnu Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan “Yaşlılar Meclisi” nin 1. olağan genel kurul toplantısı 18 Mayıs 2017 Perşembe günü saat 14.00 de yapıldı.

 • Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi

  Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi

  Gazeteci, yazar Mehmet Şevki Eygi, Zeytinburnu Belediyesince düzenlenen, "Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi"ne katıldı.

 • Zeytinburnu’nda Ramazan Coşkusu Başlıyor

  Zeytinburnu’nda Ramazan Coşkusu Başlıyor

  11 ayın sultanı Ramazan coşkusu Zeytinburnu’nda başlıyor. Binlerce kişinin aynı sofrada buluşacağı meydan ve sokak iftarları, tasavvuf musikisi dinletileri, konserler, sema gösterileri, Kur’an tilavetleri, çocuk etkinlikleri, kitap fuarı, sahur sohbetleri ve söyleşilerle Ramazan bu yıl Zeytinburnu’nda bir başka yaşanacak.

 • Sevdiği kız onu uyuşturucu bataklığına sürükledi ya sonrası…

  Sevdiği kız onu uyuşturucu bataklığına sürükledi ya sonrası…

  Tanıştığı kız arkadaşı yüzünden uyuşturucunun bataklığına sürüklenen Hasan Ölmez’in hayata tutunmak ve bu bataklıktan çıkma için verdiği inanılmaz mücadelenin hikayesi. Hikayenin baş kahramanlarından biri ise Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Kasap..

 • Fetö'cü Komiserler Yunan Sınırında Yakalandı

  Fetö'cü Komiserler Yunan Sınırında Yakalandı

  Edirne’de, sınır birliklerince Yunanistan sınırından yasa dışı yollarla yurt dışına kaçmak isteyen, FETÖ/PDY terör örgütü bağlantısı nedeniyle KHK kararları ile mesleklerinden ihraç edilen aralarında komiser ve gazetecilerin bulunduğu 4 şahıs yakalandı.

 • Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri 550 Bilge Nesil öğrencisiyle birlikte Çekmeköy’de gerçekleştirilen geleneksel piknik organizasyonunda bir araya geldi.

 • Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Zeytinburnu Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nin Aile Haftası kapsamında bu yıl ikincisini düzenlediği Açıkhava Sineması Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

 • Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Kuran ve Sünnet ışığında Zeytinburnu’nda hizmetlerine aralıksız devam eden Müceddid Vakfı Ramazan Ayında da birçok farklı organizasyona imza atmaya devam ediyor.

 • Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu’nu anlatan en iyi kareyi yakalamak için bu yıl 7’ncisi düzenlenen Geleneksel Zeytinburnu Fotoğraf Yarışması’na başvurular başladı. Birincinin 12 bin TL ile ödüllendirileceği yarışmaya başvurular 01 Aralık Cuma günü sona erecek.

 • Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Zeytinburnu’nun hatta İstanbul’un en etkin derneklerinden biri olan Konya Bozkır Dere Kasabası Derneği yağmura rağmen 25. Geleneksel İstanbul Piknik buluşmasını yaptı. Dereliler yağmur çamur demeden piknikte izdihama neden oldu.

 • Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  18. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali'nin kapanış töreninde sahne alan Türk Müziği’nin başarılı isimlerinden Yavuz Bingöl, müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

 • Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde sanat eğitimi alan 860 öğrenci 20 Mayıs günü düzenlenen Mezuniyet Şöleni ile sertifikalarını aldı. 26 branşta öğrenim gören katılımcıların eserlerinden oluşan serginin açıldığı programda müzik branşlarından mezun olan öğrenciler de bir konser verdi.

 • İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  Ak Parti Sümer Mahallesi eski başkanı ve Kubbeli Cami Dernek başkanı işadamı Ali Çebi’nin babası İsmail Çebi (76) geçirdiği kalp krizi sonucu hakka yürüdü.

 • Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep’te 4 ay önce şüpheli bir şekilde ölen 4 yaşındaki erkek çocuğu Ziyade’yi altını kirlettiği için üvey annesinin öldürdüğü ortaya çıktı. Katil zanlısı üvey anne Zeytinburnu Emniyetinin başarılı operasyonu ile yakalandı

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.8%

8.3%

8.5%

6.1%

30.3%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan