• Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
 • Karneler alındı, tatil başladı
 • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

İETT arazisinde ‘tarihi’ yağma

Zeytinburnu’ndaki İETT arazisi 1986’da 240 daire karşılığında müteahhit firmaya devredildi. Firma İETT’ye verilecekleri yarım bıraktı. Yarım kalan konutları 20 milyon dolara Tahincioğlu’na veren İETT devre dışı kalınca anlaşan iki şirket, milyar dolarlık ranta kavuştu.

21 Kasım 2016 Pazartesi 15:44

Kamu arazilerinin talanına bir yenisi eklendi. Zeytinburnu sahilinde deniz gören 56 dönüm arazi, 1986 yılından beri gelmiş geçmiş İETT yöneticileri ile Zeytinburnu Belediye Başkanlarının gözetiminde kamudan müteahhitlere aktarıldı. Kamunun kaynaklarının müteahhitlere aktarılması sonucunda 1 milyar 380 milyon dolarlık rant transferi sağlandı.

İETT’ye ait arazinin müteahhit firmalara peşkeş çekilmesinin öyküsü 30 yıl önceye dayanıyor. 1986 yılında ANAP’lı Muzaffer Çavuşoğlu’nın Başkan olduğu Zeytinburnu Belediyesi, İETT’ye ait Zeytinburnu sahilinde 56 dönümlük araziyi gecekondu önleme bölgesi olarak talep etti. İETT Genel Müdürlüğü de söz konusu araziyi belediyeye ancak kat karşılığı vereceğini bildirdi. İETT ve Zeytinburnu Belediyesi ile Çakın İnşaat arasında kat karşılığı sözleşme yapıldı. Sözleşmeye göre arsanın sahibi olan İETT’ye 240 daire verilecek, mütaehhite ise 320 daire ile 21 dükkân kalacaktı.

Çakın İnşaat, konutların yapımına başladı ama sermayesi yetmediği için işi bıraktı. Zeytinburnu Belediyesi encümen kararıyla eski Bakırköy Belediye Başkanı K.Naci Ekşi’nin ortağı olduğu Erler İnşaat ile aynı koşullarda anlaştı. Yarım inşaatı devralan Erler İnşaat da İETT’nin bloklarından önce kendi payına düşen 320 konutu bitirip sattı. Oysa bu tür kat karşılığı anlaşmalarda yüklenici firmanın arsa sahibine olan taahhüdünü yerine getirdikten sonra kendi payına düşen hisseleri satması gerekir. Ancak bu sözleşmede İETT yöneticileri belli ki, bu tür bir şerh koymamışlar. İETT’ye verilecek olan 240 konut ise kaba inşaat halinde yarım bırakıldı.

İETT: Zarara uğradık

İETT yöneticileri, çok değerli arazilerinin Zeytinburnu Belediye Başkanlığı eliyle bedelsiz olarak Erler İnşaat’a geçtiğini geç de olsa fark etmiş ve gelecekte sorumlu tutulma kaygısıyla 29.12.2004 yılında Zeytinburnu Belediyesi ve Erler İnşaat ile üçüncü kez sözleşme yaptı. Ancak İETT’nin 240 konutu yine tamamlanmadı. Üstelik Erler İnşaat, ayrıca kat irtifakı hakkını kullanarak yapımına başlamadığı 140 konut ve 21 dükkânı kendi adına tescil ettirdi.

Arazi için ilçe belediyesi 18. madde uygulaması yaparak parselleri ayırdı ve bu sayede müteahhit bağımsız alanda yeni alanları kendi üzerine geçirdi. Birkaç yıl sonra tekrar 18. madde uygulaması isteyen müteahhidin talebine karşı konut satın alanlar, ilçe belediyesi hakkında 2008 yılında İdare Mahkemesi’ne dava açtı. İETT de dava için gönderdiği dilekçede kurumun zarara uğratıldığını belirterek şu iddialarda bulunuyor:

“Söz konusu işin büyüklüğü ve maddi değeri göz önüne alındığında boşa geçen her gün, milli servetin heba olması açısından büyük maddi zararlara yol açmaktadır. Yaklaşık 20 yıldan beri adeta kronikleşen sorunun acilen çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Davacıların satın olarak maliki oldukları dairelerde yıllarca tasarruf haklarını kullanmalarına karşın taşınmazın tamamının ilk sahibi olarak Genel Müdürlüğümüze ait 240 adet daire tamamlanmamış, taşınmazın en büyük hissedarı olmasına karşın hiçbir tasarrufu olmamış ve çok büyük maddi zarara uğramıştır.”

2015 yılında İETT, kaba inşaatı bitmiş 240 konutu 20 milyon dolar gibi komik bir fiyata Tahincioğlu firmasına sattı. Tahincioğlu firmasını da bulan yine Erler İnşaat. Bu iki müteahhitlik şirketi kendi aralarında bir sözleşme yaptı. Bu kez arsa sahibi pozisyonunda Erler İnşaat vardı. Hem de İETT’ye taahhüdünü yerine getirmeden konduğu arsa üzerinden.

Daire sahiplerine baskı

Erler İnşaat, İETT’ye ve Zeytinburnu Belediyesi’ne hiçbir taahhüdünü yerine getirmediği halde adına tescil ettirdiği ve halen inşaatına başlamadığı 140 daire ve 21 dükkân karşılığında Tahincioğlu firması ile kat karşılığı sözleşme yaptı. İETT’den aldığı kaba inşaatı bitmiş 240 konuta sahip Tahincioğlu şirketi ile proje ortağı olduğu Erler İnşaat’ın kâğıt üzerindeki 140 konut ve 21 dükkân payını birleştirerek, aynı parselde daha önce Erler İnşaat’ın yapıp sattığı 320 daire sahibini kat karşılığı anlaşmaya zorluyor. Daire sahiplerinden bazıları anlaşma yoluna gidiyor. Deniz gören 56 dönüm arazide yeni imar planına göre 1380 konut ve 80 dükkân yapılacak. İETT, 240 dairesini 20 milyon dolara satarken aynı bölgenin deniz görmeyen kısmında The İstanbul Evleri’nde bir daire 1 milyon dolara satılıyor. Daire sahipleri ile anlaşılması halinde müteahhit 1380 konut ve 80 dükkândan 1 milyar 380 milyon ABD Doları kazanacak. Daire sahiplerine 340 konut verse bile kârı 1 milyar doları geçecek.

KAYNAK: Cumhuriyet GazetesiPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek 23/06/2017 Tarihinde rahmete kavuşan Amcası Seyyid Haccı Mehmet Sait Gülmek için taziye teşekkürü yayınladı

 • Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Başbakan Binali Yıldırım, yeni kabineyi açıkladı. Akif Çağatay Kılıç'ın yerine yeni Gençlik ve Spor bakanı Osman Aşkın Bak oldu. Osman Aşkın Bak, iki dönem Zeytinburnu’ndan sorumlu Milletvekili olarak görev yaptı ve neredeyse ilçemizdeki her etkinliğe katıldı. Bundan dolayı Zeytinburnu’nun vekili olarak adlandırıldı.

 • İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  Zeytinburnu Belediyesi, Spor Toto işbirliğiyle gerçekleştirdiği İstanbul’un en büyük buz pisti inşaatına 24 saat aralıksız devam ediyor.

 • Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  İstanbul dün gece başlayan ve sabah saatlerinde şiddetini arttıran yağmur, İstanbullulara zor anlar yaşattı. Yollarda biriken sular trafiğin sıkışmasına neden olurken, toplu taşımada da aksamalar meydana geldi. İstanbul'da en fazla yağışı alan Silivri'de evlerinde mahsur kalanlar botlarla kurtarıldı. İstanbul Valiliği: Bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur.

 • Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  İstanbul'da ! Birçok yeri su bastı, araçlar yollarda mahsur kaldı, trafik kilitlendi. AKOM sel riskine karşı uyardı.

 • Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli Anadolu-Avrupa Yönü de olumsuz hava koşulları nedeniyle geçici süre ile trafiğe kapatıldı

 • Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Telsiz Mahallesi’nin sevilen insanlarından spor camiasının dostu olan Malatya eşrafından Hasan Hüseyin TAŞDEMİR ( Korsan Hasan )rahmetli oldu.

 • Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  4 gün 4 gece sabah ezanlarına kadar nöbet tutan Zeytinburnulu vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim dinleyip, 15 Temmuz şehitlerine dua etti. Genci yaşlısı meydanlarda sabahlayan vatandaşlara Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da eşlik etti. Paylaş

 • Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Türkiye, Avrupa U23 Atletizm Şampiyonası’na iddialı gidiyor. Ay-yıldızlılar, Bydgoszcz’da 45 isimle 29 dalda madalya aradı. Son günde 10 atletle finallerde temsil edilen Ay-yıldızlı Takım'da Yasemin Can, 5 binin ardından 10 bin metrede de altın madalya kazandı. 3000m su engellide ülkemizi temsil eden Zeytinburnu Beştelsiz spor Atletizm takımının sporcusu Turgay Bayram Avrupa 6.Olarak ülkemize büyük bir gurur yaşattı

 • Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Bahattin Ünver, Kanlı Darbe girişimi 15 Temmuz’un 1.Yıldönümünde hem Şehitler köprüsünde hem de 15 Temmuz meydanında yapılan etkinliklere katılarak Demokrasi Nöbetlerine destek veren Zeytinburnu Halkına ve teşkilatına teşekkür etti.

 • OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nde eğitim gören yüzlerce minik öğrenci bir araya gelerek, 15 Temmuz Destanı’nın 1. Yıl dönümünde yaptıkları canlı resimle "15 Temmuz’u Unutma!” mesajı yazdı. Duygu dolu anların yaşandığı etkinlikte yaklaşık 400 öğrencinin oluşturduğu Türk Bayraklı mesaj havadan görüntülendi.

 • Başkan Aydın'ın desteğiyle Sason'un En Yüksek Dağına Türk Bayrağı Dikildi

  Başkan Aydın'ın desteğiyle Sason'un En Yüksek Dağına Türk Bayrağı Dikildi

  Batman’ın Sason ilçesinde bir grup gönüllü genç ilçeden yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Garrame Dağı’na 15 Temmuz şehitleri anısına Türk Bayrağı dikti.

 • Başkan Aydın: 15 Temmuz Büyük Devrimin Habercisi

  Başkan Aydın: 15 Temmuz Büyük Devrimin Habercisi

  15 Temmuz İngilizce Makale Yarışması’nın ödül töreninde konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “15 Temmuz dünyada mazlumlar lehine gerçekleşecek olan büyük devrimin habercisidir.” dedi.

 • On Beş Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni

  On Beş Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni

  İstanbul Valisi Vasip Şahin, ihanet odaklarının millet içerisinde tekrar ilerlememesi için eğitimcilere önemli görevler düştüğünü belirterek, "Bağımsız düşünen, kendisine verilen bilgiyi sorgulayan, nedenini, niçinini merak edip araştırabilen ve bir mantık süzgecinden geçirdikten sonra onu bu milletin emrinde bir fikir haline dönüştürebilen gençlere ihtiyacımız var." dedi.

 • Zeytinburnu'nda '15 Temmuz Destanı' Sergisi Açıldı

  Zeytinburnu'nda '15 Temmuz Destanı' Sergisi Açıldı

  Zeytinburnu’nda , 15 Temmuz hain darbe girişiminin hafızalardan silinmemesi için Türk milletinin destansı direnişini konu alan ’15 Temmuz Destanı’ fotoğraf sergisi açıldı.

 • Zafer Spor’dan 15 Temmuz Mesajı

  Zafer Spor’dan 15 Temmuz Mesajı

  Zeytinburnu Zaferspor Kulüp Başkanı Cengiz Zafer 15 Temmuz kanlı Darbe girişiminde canlarını feda eden aziz şehitlerimizi yayınladığı taziye mesajıyla yad etti.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.5%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan