13 Ekim Akşamı ZEYDEF Genel Merkezinde yapılan aylık olağan toplantıda Genel Kurul kararı çıktı. Üç STK Başkanı ZEYDEF Genel Başkanlığı için Adaylığını açıkladı. AK Parti Zeytinburnu Meclis Üyesi, İki Dönemdir Sinopluların Dernek başkanlığı görevini yürüten ve Sinoplular derneğini görkemli bir mekana kavuşturan, yaptığı organizasyonlara ile ilçemizde diğer derneklere öncü olan İşadamı Mehmet Çakır’da ZEYDEF Genel Başkanlığına adaylığını açıkladı.
Afyonluların Zeytinburnu’nda sesi olan ve kurduğu Dernek ile Afyonluları Zeytinburnu’nda tek çatı altında buluşturan başarılı işadamı Adem Honça ZEYDEF Genel başkanlığına Adayım dedi.

Yıllar Önce Zeytinburnu Sümer Mahallesinde Kutluca Köyü Derneği olarak kurduğu Derneği daha sonra ilçede Ordulular Derneği olmaması nedeni ile daha da büyüterek Derneği tüm Ordululara hitap edecek boyuta getiren Recai Memiş’de ZEYDEF Genel Başkanlığına adayım dedi. ZEYDEF’in 3.Olağan Genel Kurulu saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Kongrenin Divan Başkanlığını Zeytinburnu Belediyesi Meclis Başkanı Cemal Merdan, Katip Üyeliklerini ise Elazığlılar Dernek Başkanı Nazir Güler ile Konya Bozkırlılar Dernek Başkanı Av. Mustafa Göksu yaptı.

Yönetim kurulu faaliyet raporu, Denetim kurulu faaliyet raporunu Erdoğan Güner okudu. Hem bu raporları hem de Kesin bütçe ve tahmini bütçenin görüşülerek Başkan Merdan oylamaya sundu. Raporlar ve bütçeler oy çokluğu ile kabul edildi.  Genel Kurulda Tüzük değişikliğine gidildi. Ve Her ilde iki yöre derneğinin ZEDEF’e üye olmasını öngören madde sadece bir dernek üye olabilir şeklinde oy çokluğu ile değiştirildi.

Tüzük Değişikliğinin ardından Yeni Başkanı ve Yönetim kurulunun seçimine geçildi. Genel Kurul akşamı Afyonlular Dernek Başkanı Adem Honça ve Ordulular Dernek Başkanı Recai Memiş adaylıktan çekilince Mehmet Çakır tek liste ile seçime girdi. Yapılan açık oylamada AK Parti Zeytinburnu Meclis Üyesi, İki Dönemdir Sinopluların Dernek başkanlığı görevini yürüten işadamı Mehmet Çakır ZEYDEF’in Üçüncü Genel başkanı oldu.

Seçimin ardından Teşekkür konuşması için çiçeği burnunda yeni genel Başkan kürsüye geldi. Birçok STK Başkanının da kendisine bu yolda destek verdiğini ve bunun üzerine aday olmaya karar verdiğini açıklayan İşadamı Mehmet Çakır hedefim ZEYDEF’in ismini sadece Zeytinburnu’nda değil tüm Türkiye’de STK’ların örnek aldığı bir kurum haline getirmek dedi.

Deneyimli STK Başkanı, Meclis Üyesi ve işadamı Mehmet Çakır hedeflerini yeni projelerini de Zeytinburnu Haber gazetesi ile paylaştı. Mehmet Çakır, kendisinden önceki ZEYDEF Genel Başkanlarının kendilerine hedef koyduğu Zeytinburnu’ndaki tüm Dernekleri ZEYDEF Çatısı altını da buluşturma projesini en önceliğim dedi. Başkan Çakır kendisini bu göreve layık göre tüm STK Başkan ve üyelerine teşekkür etti. Çakır açıklamalarına şöyle devam etti. Allah nasip ederse ve ZEYDEF’in 4.Olağan Kongresinde STK Başkanları ve Yönetim Kurulu üyelerinin desteği ile Genel Başkan Seçildim, An itibariyle Zeytinburnu’nda ZEYDEF Üyesi olamayan Derneklerimizi bünyemize katıp birlik ve beraberliğimizi pekiştirerek kardeşliğimizin Zeytinburnu’nda tüm Türkiye’ye örnek olmasını istiyorum.

Sosyal Projelere ağırlık vermek önceliğimiz. Sosyal Projelerle ZEYDEF’te birlik ve beraberlik ruhunu artırarak ön yargıları ortadan kaldırmak istiyoruz. Zeytinburnu Belediyesi’nin 13.Yöresel Günlerde hazırlattığı belgesellerden de yola çıkarak STK’larımızın dünü ve bugünü hakkında güzel çalışmalar yapmak istiyoruz.  ZEYDEF’i Kadınlarla, Gençlerle buluşmamız gerekiyor. Bunun için Kadın, Çocuk ve Engellilere yönelik sağlıklı yaşam ve çevre konulu konferanslar düzenleyeceğiz. Bu konferansla ZEYDEF Kadınlar ve Gençlerle daha dinamik bir hale dönüşecek ve ailelerin içine girecek.

ZEYDEF’in toplantılarını daha düzenli hale getirmek, konferansları planlanmak ve düzenlemek üzere Üç Asil Üç Yedek Üyeden oluşan ZEYDEF Meclis Divanını oluşturacağız. İki ay içerisinde Dernek Başkanlarıyla, Delegelerin katılacağı bir toplantı tertipleyeceğiz. İlk ay toplantıları STK Başkanlarıyla İkinci ay toplantısı ise STK’ların Delege ve üyeleriyle yapılacak. Belirli aralıklarla Ulusal ve Yerel Gündemli Toplantılar Konferanslar düzenlemek istiyoruz. Bu toplantılar da o ay içinde ülkemizde ve ilçemizde öne çıkan konuları gündemimize alacağız. Bu toplantıların sonuç raporlarını kamuoyu ile paylaşacağız.

STK Başkanları ile istişare yapıp önerecekleri Kadın ve Gençlik üyelerinden ZEYDEF’in Kadın Kollarını ve Gençlik Kollarını kurup bu şekiLde STK’lara daha hızlı ulaşmayı planlıyoruz.  ZEYDEF Bünyesinde Zeytinburnu’nun her alan öne çıkan isimlerinden bir ZEYDEF İstişare Danışma Kurulu oluşturmak istiyoruz. STK Başkanlarıyla yapacağımız istişareler sonucu bu isimleri ortak karar sonucu belirleyeceğiz. Danışma Kurulu aynı zamanda yol haritamıza katkı sağlayacak ve bu yolla da Zeytinburnu’nun kucaklamış olacağız.  Bu öncelik başlıkların yanında STK Başkanları ve STK’ların her türlü önerilerine açığız. Amacım istişare kültürünü tam anlamıyla ZEYDEF’te işletmek.  3.Olağan Kongremizin ve seçilen yeni Yönetim kurulumuzun ilçemize ve STK’larımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum dedi. 
ZEYDEF Genel Başkanı Memhet Çakır, Dört Yıllık görev süresini tamamlayan artık eski Genel Başkan Yaşar Güner’e bugüne kadar yaptığı güzel hizmetlerden dolayı teşekkür plaketi takdim etti. Genel Kurulu toplu fotoğraf çekimi ile kardeşlik, birlik ve beraberlik havası içinde sona erdi.

ZEYDEF’İN YENİ YÖNETİM KURULU

Başkan: Mehmet Çakır, Yönetim Kurulu üyeleri: Yaşar Güner, Nazir Güler, Mustafa Göksu, Arif Şengül, Davut Genç, Recai Memiş, Adem Honca, İsmail Çetin, Adem Kızılcık, Muhterem Gül, Murat Tufan, Ömer Yıldız, Özgür Varlık, Taylan  Demirelli, Çoşkun Toraman, Emin Acar, Şerafet Özcan, Mustafa Bayındır, Dursun Bayram, Erdoğan Güner

ZEYDEF GENEL BAŞKAN ADAYI MEHMET ÇAKIR KİMDİR?

İşadamı Mehmet Çakır, 1981 yılında Sinop ili Dikmen ilçesi Çanakçı köyünde doğdu. İlköğrenimini köyünde tamamladı. Halen açık öğretimde okumaktadır. 1996 yılında ailesiyle birlikte İstanbul Zeytinburnu’na taşındı. 2003 yılında alçı ve dekorasyon firması kurdu. 2010 yılında inşaat müteahhitliğine başladı. Sinop Dikmen Çanakçı köyü dernek başkanlığı görevini 2 dönem yaptı. 2012-2014 yılları arasında Adalet ve Kalkınma Partisi Telsiz Mahalle Başkanlığı görevinde bulundu. 2013 yılında Zeytinburnu Sinoplular Dernek başkanlığına seçilmiş olup, halen görevine devam etmektedir. AK Parti Zeytinburnu Meclis Üyesi olan Mehmet Çakır Evli ve 1 çocuk babasıdır.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL