Ebru sanatçısı Firdevs Çalkanoğlu, "Nefes" ismini verdiği yeni sergisiyle sanatseverlerle buluştu. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nin ev sahipliği yaptığı serginin açılışını Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve sanatçı Firdevs Çalkanoğlu birlikte yaptı.

Açılışın ardından Firdevs Çalkanoğlu eserleriyle ilgili detayları ve yapılış sürecini Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın'a anlattı. Sergiyi gezen vatandaşlar da duvarda asılı olan ebru sanatlarını fotoğrafladı. Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında birçok sergiye katılan ve daha önce de 3 kişisel sergi açan sanatçı, ebrunun hayatında çok önemli bir yeri olduğunu ifade etti.

"Sanatınızla bütünleşmezseniz eserler ortaya çıkaramazsınız"

Ebru sanatını hayatının merkezi olarak nitelendiren Firdevs Çalkanoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Uzun yıllardır koşturduğumuz, eserler ürettiğimiz, öğrenci yetiştirdiğimiz bir sanat hayatımız var. Bunun sonucunda ortaya çıkan eserlerimizi böyle sergiler vesilesiyle paylaşıyoruz. Murat Aydın gerçek bir ebrusever. Benim ebrularımdan da ciddi bir koleksiyona sahip. Ebru benim hayatımın tam da merkezindedir. Hayatımı adadığım bir sanat. Gecem gündüzüm ebru diyebilirim. Sanatınızla bütünleşmezseniz zaten böyle eserler ortaya çıkaramazsınız."

"Ebru alanında ciddi gelişmeler var"

Ebru sanatını yakından takip eden ve ebru koleksiyonu bulunan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da sergiye olan beğenisini dile getirdi. Sanatın ve kültürün varoluş açısından önemine de değinen Aydın, "Klasik var, modern ebru var, farklı yorumlar var. Hepsi bir arada. Türkiye sanatıyla kültürüyle var olacak. Her alanda olduğu gibi bu alanda da son yıllarda çok ciddi gelişmeler var. Ben 20-25 yıl öncesini bilirim, ebru hiç değer verilmeyen hatta sanat olarak kabul edilmeyen bir alandı. Bugün Türkiye'de oldukça yaygınlaştı" dedi.

"Nefes" adlı ebru sergisi, 14 Aralık Çarşamba gününe kadar Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde gezilebilecek.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL