İkinci olağan kongresinde ezici bir çoğunlukla Başkan seçilen İşadamı Yaşar Güner geride bıraktığı 4  yıl da güzel çalışmalara imza attı. Doğu ile Batının Kuzey ile Güney’in sentezi olan ZEYDEF Ülkemizin birlik ve beraberliği ihtiyaç duyduğu bugünlerde üstüne düşen görevi fazlasıyla yaptı. 15 Temmuz Darbe gecesinde ilk sesini yükselten ve mili iradenin yanında yer alan ZEYDEF yayınladığı bildiriyle de Demokrasiye sahip çıktı. ZEYDEF Genel Başkanı Yaşar Güner şimdi bayrağı başka bir STK Başkanına teslim etmeye hazırlanıyor.

ZEYDEF Genel Başkanlığı için adaylığını ilk açıklayan isim Sinoplular Dernek Başkanı Mehmet Çakır oldu. AK Parti Zeytinburnu Meclis Üyesi, İki Dönemdir Sinopluların Dernek başkanlığı görevini yürüten ve Sinoplular derneğini görkemli bir mekana kavuşturan, yaptığı organizasyonlara ile ilçemizde diğer derneklere öncü olan İşadamı Mehmet Çakır’da ZEYDEF Genel Başkanlığına adayım dedi.

Birçok STK Başkanının da kendisine bu yolda destek verdiğini ve bunun üzerine aday olmaya karar verdiğini açıklayan İşadamı Mehmet Çakır hedefim ZEYDEF’in ismini sadece Zeytinburnu’nda değil tüm Türkiye’de STK’ların örnek aldığı bir kurum haline getirmek dedi.

kullan

Deneyimli STK Başkanı, Meclis Üyesi ve işadamı Mehmet Çakır hedeflerini yeni projelerini de Zeytinburnu Haber gazetesi ile paylaştı. Mehmet Çakır, kendisinden önceki ZEYDEF Genel Başkanlarının kendilerine hedef koyduğu Zeytinburnu’ndaki tüm Dernekleri ZEYDEF Çatısı altını da buluşturma projesini en önceliğim dedi.

Çakır açıklamalarına şöyle devam etti. Allah nasip ederse ve ZEYDEF’in 4.Olağan Kongresinde STK Başkanları ve Yönetim Kurulu üyelerinin desteği ile Genel Başkan Seçilirsem, An itibariyle Zeytinburnu’nda ZEYDEF Üyesi olamayan Derneklerimizi bünyemize katıp birlik ve beraberliğimizi pekiştirerek kardeşliğimizin Zeytinburnu’nda tüm Türkiye’ye örnek olmasını istiyorum.

Sosyal Projelere ağırlık vermek önceliğimiz. Sosyal Projelerle ZEYDEF’te birlik ve beraberlik ruhunu artırarak ön yargıları ortadan kaldırmak istiyoruz. Zeytinburnu Belediyesi’nin 13.Yöresel Günlerde hazırlattığı belgesellerden de yola çıkarak STK’larımızın dünü ve bugünü hakkında güzel çalışmalar yapmak istiyoruz. 

ZEYDEF’i Kadınlarla, Gençlerle buluşmamız gerekiyor. Bunun için Kadın, Çocuk ve Engellilere yönelik sağlıklı yaşam ve çevre konulu konferanslar düzenleyeceğiz. Bu konferansla ZEYDEF Kadınlar ve Gençlerle daha dinamik bir hale dönüşecek ve ailelerin içine girecek.

ZEYDEF’in toplantılarını daha düzenli hale getirmek, konferansları planlanmak ve düzenlemek üzere Üç Asil Üç Yedek Üyeden oluşan ZEYDEF Meclis Divanını oluşturacağız. İki ay içerisinde Dernek Başkanlarıyla, Delegelerin katılacağı bir toplantı tertipleyeceğiz. İlk ay toplantıları STK Başkanlarıyla İkinci ay toplantısı ise STK’ların Delege ve üyeleriyle yapılacak.

Belirli aralıklarla Ulusal ve Yerel Gündemli Toplantılar Konferanslar düzenlemek istiyoruz. Bu toplantılar da o ay içinde ülkemizde ve ilçemizde öne çıkan konuları gündemimize alacağız. Bu toplantıların sonuç raporlarını kamuoyu ile paylaşacağız.

STK Başkanları ile istişare yapıp önerecekleri Kadın ve Gençlik üyelerinden ZEYDEF’in Kadın Kollarını ve Gençlik Kollarını kurup bu şeklide STK’lara daha hızlı ulaşmayı planlıyoruz.  ZEYDEF Bünyesinde Zeytinburnu’nun her alan öne çıkan isimlerinden bir ZEYDEF İstişare Danışma Kurulu oluşturmak istiyoruz. STK Başkanlarıyla yapacağımız istişareler sonucu bu isimleri ortak karar sonucu belirleyeceğiz. Danışma Kurulu aynı zamanda yol haritamıza katkı sağlayacak ve bu yolla da Zeytinburnu’nun kucaklamış olacağız.

ZEYDEF 4.Oalağan Kurulunda STK Başkanlarımız uygun görürse ve çoğunluğum kararı ile ZEYDEF Genel Başkanı olursam önceliklerim bunlar olacak. Bu öncelik başlıların yanında STK Başkanları ve STK’ların her türlü önerilerine açığız. Amacım istişare kültürünü tam anlamıyla ZEYDEF’te işletmek.  Şimdiden 4.Olağan Kongremizin ilçemize ve STK’larımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Aday çıkacak diğer arkadaşlarıma bu yarışta başarılar diliyorum dedi.

ZEYDEF GENEL BAŞKAN ADAYI MEHMET ÇAKIR KİMDİR?

İşadamı Mehmet Çakır, 1981 yılında Sinop ili Dikmen ilçesi Çanakçı köyünde doğdu. İlköğrenimini köyünde tamamladı. Halen açık öğretimde okumaktadır. 1996 yılında ailesiyle birlikte İstanbul Zeytinburnu’na taşındı. 2003 yılında alçı ve dekorasyon firması kurdu. 2010 yılında inşaat müteahhitliğine başladı. Sinop Dikmen Çanakçı köyü dernek başkanlığı görevini 2 dönem yaptı. 2012-2014 yılları arasında Adalet ve Kalkınma Partisi Telsiz Mahalle Başkanlığı görevinde bulundu. 2013 yılında Zeytinburnu Sinoplular Dernek başkanlığına seçilmiş olup, halen görevine devam etmektedir. AK Parti Zeytinburnu Meclis Üyesi olan Mehmet Çakır Evli ve 1 çocuk babasıdır.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL