• Zeytinburnu bekçileri göreve başladı
  • Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
  • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
  • Karneler alındı, tatil başladı
  • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Denizatı Sitesi Dönüşüm adı altında Ranta Kurban mı ediliyor?

1997 Yılında Zeytinburnu’nun en modern binalarını inşa etmek üzere yola çıkılan Denizatı Kent Sitesi’nin üzerinden kara bulutlar hiç eksik olmadı. Geride kalan 19 Yılda çeşitli sorunlarla karşılaşan mülk sahipleri bu günlerde Mülklerini ellerinde tutmanın mücadelesini veriyor.

18 Kasım 2016 Cuma 09:53

2014 Yılında bir inşaat firmasının Zeytinburnu Denizatı Kent Sitesinde atıl durumda na tamam halde bulunan 240 Bağımsız bölümü ihale ile İETT’den almasıyla başlayan Kentsel Dönüşüm çalışmaları çok farklı bir konuma geldi. Denizatı Kent Sitesinde ikamet eden 200’e yakın mülk sahibi Hacı Bektaşi’nin sözü olan ‘’Bir olalım, İri olalım, Diri olalım’’ sözünden yola çıkarak Hep Birlikte Denizatı olalım sloganıyla Nowotel’de bir araya geldiler. Bize dayatılan Dönüşüm projesini kabul etmiyoruz. Burada şartları ve kuralları mülk sahipleri koyar. Müteahhit firmanın koyduğu şartlara uymak gibi bir zorunluluğumuz yok. ‘’Bunlar aidatların dahi ödeyemiyorlar’’ diyerek Bizleri aşağılayan bir müteahhitle bizim işimiz olmaz dediler.

kullan

ENCÜMEN KARARIYLA USULSÜZLÜK MÜ YAPILDI?

Denizatı Kent Sakinleri, Sitenin müteahhitliğin yapan firmanın usulsüzlüklerine başladığı günden bugüne göz yumulduğunu, sözleşmede yer almasına rağmen tamamlamadığı, yaklaşık 20 Yıldır atıl durumda bulunan dairelere Encümen kararıyla tapu çıkarttığı ve tapuları 2015 Yılında Kentsel Dönüşüm yapacağım diyerek İETT’den bu atıl binaları ihale ile alan başka bir müteahhit firmaya verdiği iddia edildi.

‘BİZE SUNULAN SÖZLEŞMEDE LEHİMİZE HİÇ BİR MADDE YOKTUR’

Uyum içinde yaklaşık iki saatten fazla süren toplantıdan çıkan ortak karara göre Denizatı kent Sakinleri kendilerine dayatılan şartları kabul etmeden haklarını sonuna kadar savunacaklarının altını çizdiler. Toplantıda ilk sözü mülk sahiplerinden Ali Adnan Aslan aldı. Adnan Bey, Bu sözleşmenin her maddesi bir önceki maddeyi bitiriyor dedi. Toplantının koordinasyonunu da yapan Adnan Aslan konuşmasını şöyle sürdürdü. Bu sözleşme özetler şunu diyor. Ben Sana yerini daha küçük verebilirim. Yerini değiştirebilirim. Sana çok farklı bir yerden daire verebilirim. Senin tüm bunlara itiraz etme gibi bir hakkın yok. Bu güne kadar sözleşmeyi imzalayan arkadaşlarımız yansınlar dertlerine. Bu sözleşmede sizin yararınıza hiç bir madde yoktur. Onlar Elli kişiyle bir yere varamazlar. Biz kenetleneceğiz. Onlar arazi bazında belki çoğunluğu yakalayabilirler ama blok bazında çoğunluk yakalayamayacaklar. Onların amacı 60 imzaya ulaşıp bizi dize getirmek. Fakat karot alma işine girişmeleriyle çürük tahtaya bastılar. Evlerimizi sabahın erken saatlerinde izinsiz bir şekilde delerek, daha karot alma işleminin başında bu binalar çürük dediler. Bizde bunların çürük iddiasına karşı ‘’Bizim binamız sağlam’’ diyoruz. Elimizde 99 Depremi sonrası alınmış bir belge var. Bu binalar onların testleri sonucu çürük dahi çıksa Bize buradaki 3/2 çoğunluğumuzu koruyarak onların bize koydukları şartlarla bir dönüşüm olmayacak, bizim koyacağımız şartlarla bu dönüşüm yapılacak. Burada birçok kişi nasıl olduğunu anlamadan imza verdiler. İmza atan komşularımız Bu imzalarından dönmek için avukatlarımız ile görüşsünler. Eğer dönmezseniz size dereden tepeden bir yerlerden daire verecekler. Bunların sözleşmesini sabaha kadar okudum. Bu sözleşmede Bizim lehimize hiçbir madde bulamadım. 11. Madde ise tek başına yetiyor. Bu madde bütün diğer maddeleri bağlıyor. Projeyi kim çizdi diye sorduğumuzda bizim çocuklar diyen bir adamla ben konuşmam. Böyle milyar dolarlık projeyi bizim çocuklar çizdi diyen biriyle konuşulmaz dedi.

MÜTEAHHİTİN SÖZLEŞMESİ HAK SAHİPLERİNİN ELİNİ KOLUNU BAĞLIYOR

kullan

İETT YÜKLÜ MİKTARDA ZARARA MI UĞRATILDI?

55 bin metrekare arsa üzerine 1997 yılında Zeytinburnu'nda inşa edilen Denizatı Kent Evleri 125 metrekarelik evlerden oluşuyordu. 1999 yılında 1. Kısım bloklarında yaşamın başladığı Zeytinburnu'ndaki Denizatı Kent Sitesi'nde bulunan daireler o dönem 97 bin 500 dolardan (38 milyar 122 milyon lira, bin 314 altın parası) başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. . O dönemde verilen reklamlara göre projede yüzme havuzu, tenis kortu, spor alanları ve sosyal tesisler yer aldığı ifade ediliyordu. Birinci Kısım bloklar yapılarak hak sahiplerine teslim edildi. Arazi sahibi İETT’ye ait 2.Kısım bloklar ise tamamlanmadı ve yaklaşık 20 Yıldır atıl bir şeklide duruyor. İETT kendine ait atıl blokları içinde barındıran 240 Bağımsız birim için ihaleye çıktı. İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ihalede atıl bloklar 96 milyon TL tahmini bedelle bir gruba satıldı. 1999 Yılında daire başı verilen paranın neredeyse aynı miktarının 2014 Yılında ödenmesi İhalede İETT zarara mı uğratıldı sorularını akla getirdi.  Şu anda bu bölgenin emsallerine bakıldığında hatta ve hatta Kentsel Dönüşümü yapmak için ortaya çıkan müteahhit firmanın ilanlarına bakıldığında Metrekare Fiyatları dairelerde 1000 000 Dolar, dükkanlarda ise 4 000.000 Dolara satılacağı görülmektedir. Bu da demek oluyor ki 1380 konut X 1000.000= BİR MİLYAR ÜÇYÜZ SEKSEN Amerikan Doları, 80 DükkanX4000.000=ÜÇYÜZ YİRMİ MİLYON AMERİKAN DOLARI…. Toplam: BİR MİLYAR ÜÇYÜZSEKSEN MİLYON AMERİKAN DOLARI… Bu sonuca göre İETT yani kamu bu satıştan Milyar Dolarlık zarara uğratıldığı öne sürülüyor. Kamunun aldığı ve sadece 240 na tamam kaba yapı karşılığı 20.000.000 (YİRMİ MİLYON DOLAR) dır…

BELEDİYENİN 18.MADDE UGULAMASINA YARGI DUR DEDİ

Denizatı Kent sitesinde ikamet eden ve kendilerine dikta edilen Kentsel Dönüşüm şartlarını kabul etmeyerek babası ile birlikte hukuk mücadelesine girişen ve Üç yıldır açtığı birçok davayı site lehine kazanan Av. Duygu Çetinbaş kazandıkları davaları sonuçlarını uygulamaya yansıtmayan Zeytinburnu belediyesi ve Tapu Müdürlüğünü de dava açtıklarını söyledi. Avukat Çetinbaş, Açtığımız davalar sonucu 18 Madde uygulamasını bölge idare mahkemesi iptal etti. Buna rağmen mahkeme kararını tapu kadastro müdürlüğü ile Zeytinburnu Belediyesi bunu uygulamaya koyup arsamızı eski haline getirmedi. Bizde bunun üzerine hem tapu müdürlüğüne hem de Belediye bunu uygulamaya koymadıkları için dava açtık. Bu dava halen idare mahkemesinde devam ediyor. Bu iki kurum mahkemeye savunmalarını verdiler. Savunmalarında bunun uygulamaya konması için encümen kararının gerekli olduğunu öne sürmüşler dedi.

‘RİSKLİ YAPI KARARI ALINMADAN KAT KARŞILIĞI SÖZLEŞME YAPILAMAZ’

Denizatı Kent Sitesindeki bazı mülk sahiplerinin avukatlığını yapan deneyimli hukukçu Av. Havva Aydın ise ben böyle bir sözleşme görmedim. Bir kentsel Dönüşümde kuralları mülk sahipleri koyar. Mal, Mülk sizin, Sizler sözleşmenizi hazırlarsınız, Müteahhit firmaları davet edersiniz. Onlardan teklif alırsınız. Size en uygun teklifi kim verirse onunla görüşmeye başlarsınız dedi. Av. Havva Aydın sözlerine şöyle sürdürdü. Öncelikle sizin kentsel dönüşümle ilgili yapılan işlemleri incelediğimde herhangi bir genel kurul kararı alınıp riskli yapı tespiti yapılmadan müteahhit firma kendi başına hareket ettiği görülmektedir. 6306 sayılı yasaya göre riskli yapı kararı alınmadan kat karşılığı bir sözleşme yapılamaz. Kat karşılığı sözleşme ancak arsa nitelikli gayrimenkuller için geçerli olabilir. Kat irtifakı olan bir yerde böyle bir anlaşma yapamazsınız.  Genel kurulunuzu yapıp riskli yapı için başvurusu yapmanız halinde 3/2 bir çoğunluk sağlansa dahi sizin binanızın ve arsanızın değeri  SPK'ya  bağlı bir kuruluş tarafından tespit edilip noter vasıtasıyla tarafınıza bildirilmelidir.

MÜTEAHHİT FİRMA SÖZLEŞMEYE GÖRE SİZE İSTEDİĞİ YERDEN DAİRE VEREBİLİR

kullan

‘SİTENİN SAĞLAM OLDUĞUNUNA ÜNİVERSİTESİ’NİN BİR RAPORU VAR’

Sizin Dosyanızda gördüğüm başka bir konuda 1999 depremi sonrası sitenizle ilgili İstanbul Üniversitesine başvuru yaparak binanızda hasar olmadığına ve binanızın radyan temelle yapıldığına dair bir tespitte bulunmuşsunuz. Müteahhit firma sizin bilginiz olmadan konutlarınızdan karot alma işleminde bulunmuştur bu işlem mahkeme kararıyla durdurulmuştur bu durdurma kararı hem belediyeye hem de bu firmaya tebliğ edilmiştir. Sizin sitenizde arsanız 55 dönüm civarında kart iltifakı kurulmuş kart mülkiyetine geçilmemiş durumda bazı inşaatlar tamamlanmış, bazıları na tamamlanmış bazıları da hiç yapılmamış durumda hiç tamamlanmamış  ve yarım bırakılmış inşaatlar kentsel dönüşüme girmez sadece sizlerin oturduğu yerler için kentsel dönüşüm yasasından yararlanabilir burası kentsel dönüşüme sokulursa müteahhit bazı harçları ödemeyecek bunun yanında daha iyi koşullarda dairenizin yapılması konusunda haklar verilmelidir.

‘MÜTEAHHİT FİRMA USULSÜZ KAROT ALMA ÇALIŞMASI YAPMIŞ’

Buradaki na tamam binaların tamamlanması konusunda belediye 18 madde uygulaması yapmış bu 18 madde uygulaması sonucunda açılan davalar var bu 18 maddenin iptali konusunda idari mahkemenin verdiği kesin kararlar var. Ancak hala tapuda 18 madde uygulaması gözüküyor. 18 Madde uygulaması iptal edildiğine göre şuan yapılması gereken sizin arsanız eski haline dönüştürülmesi gerekiyor. Birde müteahhit firma Usulsüz Karot alarak binamızı riskli duruma soktu. Bunların bir an önce kapatılarak binamızın güvenli hale getirilmelidir. müteahhit firmalarla yapılan sözleşmeler sizlerin elinizi güçleştirilir. Yeni firmalarla görüşmenizde sizlere engel çıkartır. Öncelikle sözleşmeleri imzalamadan önce genel kurul yapılarak bu sözleşmeler çok iyi incelenip kararalar alınmalıdır. Mal mülk sizin sözleşmeyi müteahhit değil siz hazırlayıp müteahhit önüne koyacaksınız. Yani arsa payını peşinen müteahitin önüne koymayacaksınız. Ortada hiç bir güvence yok teminat yok sizler imzanızı neye dayanarak atıyorsunuz dedi.

ŞENGÖZ: HİÇ KİMSE ZORLA BİZİM DAİREMİZİ ELİMİZDEN ALAMAZ

Denizatı Kent sitesinde ikamet eden Zeytinburnu’nun sevilen işadamlarından Ahde Vefa Derneğinin Başkanı Metin Şengöz, Bende burada ikamet ediyorum. Bu sitelerde dairemiz var. Biz kimsenin önümüze sunduğu sözleşmeyi kabul etmek zorunda değiliz. Burada kuralları koyması gereken biziz. Eninde sonunda bizim burada bir dairemiz var. Hangi sonuç olursa olsun bu dairemizi alacağız. Onun için kimse bizim canımızı almadan burada dönüşüm yapmaz. Burada mülk sahiplerini dediği olacak. Sizler sadece kendi dairenizde değil bu arsa üzerinden çıkacak ortak alanlarda hakkınız var. Bu haklarımızı bunlara yedirmeyeceğiz. Onun için bir olalım. Kentsel Dönüşümün kurallarını biz koyalım. Kim bize daha fazla hak veriyorsa o müteahhitle buranın dönüşümünü verelim dedi.

ASIL SÖZLEŞMEYE SONRADAN BİR  MADDE EKLERSE BU DA ASIL MADDE SAYILACAK

kullan

CHP’DEN DENİZATI KENT SAKİNLERİNE YANINIZDA OLACAĞIZ SÖZÜ

CHP Büyükşehir Meclisi Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever, Denizatı sakinlerinin birlik toplantısına katılarak destek verdi. Başkan vekili Gülsever, Ben burada müdahil olmayacağım. Biz halk adına mecliste görev yapıyorum. Bir sorun var. Bu sorunu dinliyoruz. Bu sorunun çözümü için bizlere bir şey düşerse bunu mutlaka yapacağız. Siz ivedilikle önce her apartmanın bir teknik heyeti ve bir hukuk heyetin oluşturup ortak bir toplantı yapın ve ortak bir yürütme seçin. Direkt temas kurarak daire sahipleri ile bir bir diyalog kurun. Bütün sakinleri bilgilendirir. Biz her zaman sizlerin yanınızdayız dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL DOSYA HABERPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.6%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan