Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki, "Dünya 15 Temmuz Kalkışmasını Nasıl Gördü?" panelinin moderatörlüğünü Prof. Dr. Ahmet Kavas yaptı. Doç. Dr. İlyas Kemaloğlu, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Rusya'da yaşananları anlattı. Kemaloğlu, Rusya'nın darbe girişiminin başından beri Türkiye'nin yanında yer almasının nedeninin, Rusya'nın bu kalkışmayı kimin yaptığını biliyor olmasından kaynaklandığını söyledi.

Rusya'nın FETÖ'ye karşı 14 yıl önce bir tutum sahibi olmaya başladığını ifade eden Kemaloğlu, şunları aktardı: "Rusya FETÖ'nün faaliyetlerine son vermişti, bunların kalkışmasına da karşı çıktı. Türk basınında, Rusya'nın bu kalkışmadan önceden haberdar olduğuna bunu da Türk hükümetine bildirdiğine dair yazılar çıkmıştı. Dün İstanbul'da bir toplantı yapıldı, Ankara Politikalar Merkezi ile Vladimir Putin'in bizzat kurdurduğu Stratejik Araştırmalar Merkezi arasında ve oranın başkanı da bu toplantıda yer aldı, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Rusya'nın bu darbe girişiminden yaklaşık bir buçuk saat önce haberdar olduğunu belirtti. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme imkanlarını aramaya başladıklarını, darbe girişiminden 40 dakika önce de Cumhurbaşkanı ile görüşüp bu girişimden haberdar ettiklerini belirtti. Tabi burada bir taraftan kendi rollerini de abartmak istiyor olabilirler."

Doç. Dr. Kemaloğlu, 2002 yılında KGB'nin devamı olan FSB'nin başkanının, FETÖ okullarının ABD gizli servisiyle bağlatılı olduğunu söylediğini ve bu tarihten itibaren FETÖ okullarının kapatıldığını kaydetti. Somalili Ahmedei Cheikgurei ise Somali devletinin FETÖ'nün darbe girişimini dünyada ilk kınayan ülkelerden biri olduğunu belirtti.

Cheikgurei, darbe girişimi sırasında İstanbul'da olduğunu ve gittiği yerlerde 15 Temmuz'da Türk halkının kahramanca tutumunu anlattığını ifade ederek, "Ben aynı zamanda Amerikan vatandaşıyım, beni arayanlar oldu, 'Hemen evden çık git konsoloslukta saklan' dediler. Ben korkmadım evimde kaldım. Somali'de, darbenin ardından bir karar çıktı, 'Türkiye'ye yaptığınız işleri doğru bulmuyoruz, 7 gün içinde FETÖ'ye bağlı tüm kurumların kapatılması gerekir' diye ve bunu dünyada ilk yapan ülkelerden biriyiz." diye konuştu.

Panelde ayrıca Yrd. Doç. Dr. Süleyman Elik, Dr. Nevzat Çelik ve Babek Shahit de birer sunum yaptı.