Akşam saat 19:00’dan itibaren CHP’liler Fener Alayı için 15 Temmuz meydanına akın ettiler. Fener Alayına, CHP İlçe Başkanı Metin Doğan, CHP İlçe yöneticileri, Meclis üyeleri ve çok sayıda partili katıldı. Bulvar boyunca vatandaşlarda Fener alayına yoğun ilgi gösterdi. Gençlik Kolu Türk bayraklarıyla en önde yerine alırken, bando takımı da çaldığı marşlarla 58 Bulvar’da yürüyüşe öncü oldu.

CHP Zeyinburnu İlçe Başkanlığı’nın organize ettiği Cumhuriyet Bayramı şöleni  ve fener alayı kutlamaları, meydanda düzenlenen etkinlikle başladı. Cumhuriyet dönemini konu alan slaytın gösteriminden sonra İlçe Başkanı Metin Doğan, kısa bir konuşma yaparak “Cumhuriyeti ve Atatürk’ü diktaya ve darbeye yedirmeyiz” dedi.

İlçe Başkanı Metin Doğan, kurtuluş savaşı başlangıç ve başarıyla bitiş dönemini anlatarak, “Bu ulus ancak Cumhuriyetle yönetilmelidir. Yani sandık, seçim, demokrasi. Yani kendi iradesine kendi karar vermelidir. Ulu Önder Atatürk kayıtsız şartsız egemenlik millete ait diyerek Cumhuriyeti ilan etmiştir. Bu gün cumhuriyet çocukları olarak Cumhuriyete ve Atatürk’e sahip çıkmak için buradayız” diyerek konuşmasını sürdürdü. “Başkomutanlık sevdasında olanlar bilsinler ki bu ulusun tek bir başkanı ve başkomutanı vardır. O da M. Kemal Atatürk’tür” diyen Doğan, Atatürk’ün kurduğu meclisi bombalayanların, daha sonra meclisi pay bas edenlerin bilmesi gereken şeyin de TBMM ilelebet yaşayacak olması olarak isimlendirdi. Bu topraklar üzerinde yeniden saltanat, hilafet, diktatörlük, padişahlık ve hükümdarlık üremeyeceğini de ifade eden İlçe Başkanı Metin Doğan, “M. Kemalin çocukları cumhuriyeti yaşatacaktır. Biz Mustafa Kemal’in önünde onun kurduğu cumhuriyete sahip çıkacağımıza, onun önünde yemin ediyor ve and içiyoruz” diyerek katılımcıları selamladı.

CHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Metin Doğan’ın konuşmasının ardından Fener Alayı 58.Bulvar Caddesi boyunca devam etti. Fener alayı özellikle 58.Bulvar Caddesinden geçerken renkli anlar yaşandı. Kortej depo durağında Saygı duruşu ve istiklal Marşı ile dağıldı.


ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL-TAYLAN DEMİRELLİ