Fetullahçı Terör Örgütü'yle mücadele 15 Temmuz hain darbesi sonrası hız kazanmış, yapılanmayla ilişkili birçok emniyet ve yargı mensubu açığa alınmış, önemli bölümü ise ihraç edilmişti. Ancak, farklı hesaplar peşinde koşan, FETÖ’cülere bir şekilde boyun eğen bazı kesimler, soruşturma birimlerini yanlış yönlendirmeye, mücadele kararlığını sabote etmeye devam ediyor. 15 Temmuz gecesi bölücü örgüt elebaşı Abdullah Öcalan’ı İmralı’dan kaçırmaya giden FETÖ’cüleri, kendilerini bekleyen hücumbota ulaşamadan Kazlıçeşme’de gözaltına alan Komiser Fethi Sayar’ın, FETÖ’cü iftirasıyla açığa alındığı ortaya çıktı. Sayar’ın açığa alınmasına, önceki gün yayınlanan İl Emniyet Müdürleri Kararnamesiyle merkeze çekilen Bolu Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya hakkında şikayette bulunmasının neden olduğu, Bolu Emniyetinin düzenlediği isimsiz-belgesiz-duyuma dayalı bir istihbarat raporuyla işlem yapıldığı bildirildi.

15 DARBECİYİ  GÖZALTINA ALMIŞTI

15 Temmuz kahramanlarından biri olan Fethi Komiser’in başına gelenler ise bu durumun en somut örneği. Darbe gecesi 22.30’da silahına sarılıp Kazlıçeşme’ye giden Komiser Fethi Sayar, darbe soruşturması kapsamında tutuklanan ve aralarında Albay Barbaros Akça ve Süleyman Demirci’nin de bulunduğu 5’i albay, 15 kişilik grubu tek başına durdurmuştu.

TEPKİ GÖSTERİNCE OLAN OLDU

2015 yılında Bolu’da geçici görevli iken Bolu Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya’nın FETÖ’nün İl İmamı Adnan Daylan’la çekilmiş samimi fotoğraflarına sosyal medya hesabından tepki gösterip adli ve idari şikayette bulununca, “bir raporla seni FETÖ’ye dahil ederiz” şeklinde tehdit edilen Komiser Sayar, geçtiğimiz hafta silahını ve rozetini Bolu Emniyetine teslim etmesi istendi. Sayar’ın açığa alınmasıyla ilgili itirazda bulunduğu, BİMER ve Cumhurbaşkanlığına mağduriyetini anlatan bir delikçe gönderdiği ifade edildi. Sayar’ın açığa alınmasına eski Bolu Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya hakkında şikâyette bulunmasının neden olduğu, Bolu Emniyetinin düzenlediği isimsiz-belgesiz-duyuma dayalı bir istihbarat raporuyla işlem yapıldığı bildirildi.

CUMHURİYET HEDEF GÖSTERİLMİŞTİ

FETÖ’cü olduğu iddiasıyla açığa alınan Komiser Fethi Sayar, 22 Temmuz 2014’te aralarında eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç ve Ali Fuat Yılmazer’in de bulunduğu 49 FETÖ’cü emniyet müdürü ve komisere yönelik operasyonda aktif görev almıştı. Örgüt mensuplarının “gözaltı süresi doldu” iddiasıyla Çağlayan Adliyesi’nden kaçırılması girişimine engel olan ekip arasında bulunan Sayar, Cumhuriyet gazetesi tarafından açıkça hedef gösterilmiş, gözaltındaki polislere kötü davrandığı öne sürülmüştü. FETÖ yayınlarına konuşan örgüt mensubu polisler, Sayar’ın kendilerini zorla içeride tutan ekibin başı olduğunu, açıkça suç işlediğini öne sürmüştü. Sayar bu tehditler sonrası Bolu’ya tayinini istemişti.

YENİ AKİT