İstanbul'da hayata geçirilen mega projelerle birlikte, metro bağlantıları gibi altyapı projelerinin de hız kazanması, bu güzergâhtaki konutların değerini artırdı. TSKB Gayrimenkul Değerleme raporuna göre İstanbul'da son bir yılda markalı sıfır konutlarda en yüksek değer artışı yaklaşık yüzde 33'le Üsküdar'da görüldü. Üsküdar'ı ortalama yüzde 32 oranla Bakırköy takip ederken, Ataşehir ve Zeytinburnu yüzde 25'er değer artışıyla İstanbul'da yatırımcısına en çok kazandıran ilçeler arasında üçüncü sırada yer aldılar.

"YATIRIMLAR ETKİLEDİ"

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, son yıllardaki konut fiyat artışının, mega projelere, bölgedeki konut stokunun hayata geçmesine ve bölgenin olgunlaşmasına bağlı olduğunu dile getirdi. Maya, köprü, metro, havalimanı, hastane ve benzeri kamu yatırımlarının bölge dinamiklerini ve fiyatları önemli şekilde etkilediğini vurguladı.

"BAŞAKŞEHİR PATLAMA YAPABİLİR"

Ataşehir'de bir sene önce ortalama 5 bin 750 lira olan metrekare birim fiyatının 1 yıl sonra 7 bin 250 liraya çıktığını belirten Maya, İstanbul Finans Merkezi'nin (İFM) bölgeye yakın konumda yer almasının da fiyatların artışında etkili olduğunu dile getirdi. Maya, "Başakşehir'de de; ulaşım bağlantılarının, tünel ve Kuzey Marmara Otoyolu bağlantısı ile bölgenin güçlenme beklentisi var. Fiyatlar geçen yılın ilk 9 ayında 3 bin 500-4 bin aralığında iken bu yıl 4-5 bin aralığında değişiyor" ifadelerini kullandı.

ZEYTİNBURNU İLK 4'TE

Büyük Yalı ve Yedi Mavi Zeytinburnu'ndaki metrekare fiyatlarının 4 Bin liradan 14 bin liraya yükselmesinde, Marmaray, Avrasya Tüneli, kentsel dönüşüm, metro bağlantısı ve bölgedeki biten konut projelerinde oturumların başlaması gibi etkenler olduğunu söyledi.

kullan