BELEDİYE İETT BLOKLARINDAKİ DÖNÜŞÜMÜ HAYATA GEÇİREMEDİ

Zeytinburnu Belediyesi'nin olası bir depreme karşı binaları güçlendirme projesinin ilk adımı 2000’li yıllarda başlamadan bitmişti. Dünya Bankası'ndan 10 milyon dolarlık kredi alan Zeytinburnu Belediyesi, İETT Blokları'nı yıkıp yeniden inşa etmek için harekete geçti. Ancak konut sahipleri ile anlaşmazlığa düşünce, belediye projeyi hayata geçiremedi. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, "Vatandaşları ikna edemeyince 'Ne haliniz varsa görün' dedik. Depremle ilgili önlemler almaya çalışırken bu tür olumsuz tepkilerle karşılaşıyoruz “dedi. Belediye Başkanı Aydın'a tepkili olan İETT Blokları'nın sahipleri ise o dönem rant kavgası nedeniyle dairelerinin ellerinden alınmaya çalışıldığını öner sürmüştü.

DÜNYA BANKASININ 10 MİLYON TL’LİK KREDİSİ ÇÖP OLDU

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ile İETT Blokları sakinleri arasındaki kavga 2002 Yılında başladı. Bir daire sahibinin binadan sesler duymasıyla birlikte paniğe kapılan apartman sakinleri, durumu belediyeye bildirdi. Toplam 250 dairenin bulunduğu sitenin bazı bloklarında yapılan incelemelerin sonucunda çökme tehlikesi gerekçesiyle 3 gün içinde dairelerin boşaltılması gerektiği belirtildi. Başkan Murat Aydın'dan binanın yıkılıp yeniden yapılacağı sözünü alan vatandaşlar, dairelerini boşaltıp beklemeye başladı. Ancak bu sırada Kentsel Dönüşüm Yasası'nın gündeme gelmesiyle birlikte İETT'ye ait 10 blokun da yıkılarak yeniden inşa edilmesi projesi ortaya çıktı. İETT'nin yanındaki 27 dönümlük araziye bin 200 konutluk bir site yapılacağını öğrenen İETT sakinleri, 22 dönüm arazi üzerine kurulu İETT Blokları için de imar izni verilmesini istedi ancak belediyenin itirazıyla karşılaştı. İki taraf arasındaki kavga, dairelerini boşaltmak zorunda kalanların evlerine dönmesiyle son buldu.

'VATANDAŞ YA RAZI OLACAK YA DA BEDEL ÖDEYECEK'

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın o Dönem şunları söylemişti. Zeytinburnu bölgesinin olası bir depreme karşı riskli bölgeler arasında bulunuyor. Yaptığımız incelemeler sonucunda, bölgedeki 2300 binanın olası bir depremde yıkılma riski olduğunu tespit ettik. İETT Blokları'ndaki bazı binaları çökme tehlikesi nedeniyle mühürledik. Vatandaşa yardım etmek için Dünya Bankası'ndan 10 milyon dolarlık proje desteği aldık. Blokları yıkıp aynısını yeniden yapacaktık. Krediyi de aynı sayıda daire yapmak üzere aldık. Daire sahiplerinden de 10 yıl vadeli 15 bin dolar istedik. Ama kimseyi ikna edemedik. Projeden vazgeçtik, 'Ne haliniz varsa görün' dedik. Depremle ilgili belediyelerden öte vatandaşlar ne yapıyor sormak lazım? Siyasi anlamda riskler aldım ama olumsuz tepkilerle karşılaştım. İETT Blokları'ndan geri çekildik ama vatandaşlar da bu işe razı değil diye onları kaderiyle baş başa bırakamayız. Vatandaş ya razı olacak ya da bazı şeylerin bedelini ödeyecek"diye konuştu.

KONUT SAHİPLERİ BELEDİYEYİ RANTÇILIKLA SUÇLADI

İETT Bloklarında yaşayan Feridun Balıkçı, Evimize dönmek için 2.5 yıldır mücadele etti. 'Bugün-yarın' diye oyalandık, en sonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden bizi toplantıya çağırdılar. Toplantıda Dünya Bankası'ndan yetkililer sandığımız adamlar, Anka Danışma Grubu'ndan çıktı. Meğer piyasa araştırması yapıyorlarmış. Evimize döndüğümüzde cam, çerçeve, musluklara kadar her şeyi çalınmış halde bulduk. Yaşadıklarımız yüzünden psikolojik tedavi görüyoruz dedi.

YDA, İETT BLOKLARINDA KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN KOLLARI SIVADI

Geçmişte İETT Bloklarında bunlar yaşandı. Zeytinburnu’nda birçok proje imza atan YDA, İETT Bloklarıyla da yakından ilgilenmeye başladı. 2014 Yılından beri bu bölge ile ilgilen YDA tam projeyi hayata geçirme aşmasında Belediye Başkanına takıldı.  Zeytinburnu'ndaki İETT Blokları'nı dönüştürmek için düğmeye basan YDA’nın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, bölgedeki 252 hak sahibinin yüzde 90'ıyla anlaştık dedi. Şirket, daha önce aynı bölgede The İstanbul Veliefendi ve The İstanbul Residence projelerine imza atmıştı. Bu projeler Siluet kavgası nedeniyle uzun süre gündeme gelmişti.

BELEDİYE BAŞKANI YDA’YA İMAR ARTIŞI YOK DEDİ

İEET Bloklarında 252 Hak sahibi var. Bu hak sahiplerinin birçoğu bire bir dönüşüm istiyor. Hatta bazıları ise emsalinden daha fazla hak istiyor. Şuan İETT Bloklarının bulunduğu bölge imar EMSAL’ı 1 ‘BİR’… YDA hm buradaki hak sahiplerinin isteklerini rahat karşılamak hem de bu dönüşüm projesini rantabıl hale getirmek için EMSAL’ı 2.5’a çıkarmak istiyor. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın ise burada tavrı çok net. YDA’nın bu isteğine karşı çıkıyor. Burada Emsal 1 ise 1 uygulanacak hiçbir şeklide Emsal artışı olmayacak diyor.

YDA’NIN EMSAL ARTIŞI İSTEĞİNE BAŞKAN GİBİ BAKANLIKTA SICAK BAKMIYOR

YDA’nın Emsal artış istediği Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’dan dönünce bu kez yetkiler Bakanlıkla bu sorunu çözmeyi deniyorlar. Yetkililerden aldığımız bilgilere göre son günlerde gündemde sıkça yer bulan imar artılarına ile tepkilerden dolayı Bakanlıkta imar artışına sıcak bakmıyor.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL