• Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
 • Karneler alındı, tatil başladı
 • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

İETT Bloklarındaki Dönüşümde İmar Bilmecesi

Zeytinburnu Belediyesi'nin olası bir depreme karşı binaları güçlendirme projesinin ilk adımı olarak hayata geçirilmek için büyük çaba harcadığı İETT Blok’larındaki Kentsel Dönüşüm projesi o dönem başlamadan bitti. İETT Blokları o günden sonra müteahhitlerin iştahını kabartmaya devam etti. Şimdi ise YDA’nın bu bölgedeki Dönüşüm Projesi İmar artış istediği dolayışla Belediye Başkanına takıldı.

20 Ekim 2016 Perşembe 23:49

BELEDİYE İETT BLOKLARINDAKİ DÖNÜŞÜMÜ HAYATA GEÇİREMEDİ

Zeytinburnu Belediyesi'nin olası bir depreme karşı binaları güçlendirme projesinin ilk adımı 2000’li yıllarda başlamadan bitmişti. Dünya Bankası'ndan 10 milyon dolarlık kredi alan Zeytinburnu Belediyesi, İETT Blokları'nı yıkıp yeniden inşa etmek için harekete geçti. Ancak konut sahipleri ile anlaşmazlığa düşünce, belediye projeyi hayata geçiremedi. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, "Vatandaşları ikna edemeyince 'Ne haliniz varsa görün' dedik. Depremle ilgili önlemler almaya çalışırken bu tür olumsuz tepkilerle karşılaşıyoruz “dedi. Belediye Başkanı Aydın'a tepkili olan İETT Blokları'nın sahipleri ise o dönem rant kavgası nedeniyle dairelerinin ellerinden alınmaya çalışıldığını öner sürmüştü.

DÜNYA BANKASININ 10 MİLYON TL’LİK KREDİSİ ÇÖP OLDU

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ile İETT Blokları sakinleri arasındaki kavga 2002 Yılında başladı. Bir daire sahibinin binadan sesler duymasıyla birlikte paniğe kapılan apartman sakinleri, durumu belediyeye bildirdi. Toplam 250 dairenin bulunduğu sitenin bazı bloklarında yapılan incelemelerin sonucunda çökme tehlikesi gerekçesiyle 3 gün içinde dairelerin boşaltılması gerektiği belirtildi. Başkan Murat Aydın'dan binanın yıkılıp yeniden yapılacağı sözünü alan vatandaşlar, dairelerini boşaltıp beklemeye başladı. Ancak bu sırada Kentsel Dönüşüm Yasası'nın gündeme gelmesiyle birlikte İETT'ye ait 10 blokun da yıkılarak yeniden inşa edilmesi projesi ortaya çıktı. İETT'nin yanındaki 27 dönümlük araziye bin 200 konutluk bir site yapılacağını öğrenen İETT sakinleri, 22 dönüm arazi üzerine kurulu İETT Blokları için de imar izni verilmesini istedi ancak belediyenin itirazıyla karşılaştı. İki taraf arasındaki kavga, dairelerini boşaltmak zorunda kalanların evlerine dönmesiyle son buldu.

'VATANDAŞ YA RAZI OLACAK YA DA BEDEL ÖDEYECEK'

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın o Dönem şunları söylemişti. Zeytinburnu bölgesinin olası bir depreme karşı riskli bölgeler arasında bulunuyor. Yaptığımız incelemeler sonucunda, bölgedeki 2300 binanın olası bir depremde yıkılma riski olduğunu tespit ettik. İETT Blokları'ndaki bazı binaları çökme tehlikesi nedeniyle mühürledik. Vatandaşa yardım etmek için Dünya Bankası'ndan 10 milyon dolarlık proje desteği aldık. Blokları yıkıp aynısını yeniden yapacaktık. Krediyi de aynı sayıda daire yapmak üzere aldık. Daire sahiplerinden de 10 yıl vadeli 15 bin dolar istedik. Ama kimseyi ikna edemedik. Projeden vazgeçtik, 'Ne haliniz varsa görün' dedik. Depremle ilgili belediyelerden öte vatandaşlar ne yapıyor sormak lazım? Siyasi anlamda riskler aldım ama olumsuz tepkilerle karşılaştım. İETT Blokları'ndan geri çekildik ama vatandaşlar da bu işe razı değil diye onları kaderiyle baş başa bırakamayız. Vatandaş ya razı olacak ya da bazı şeylerin bedelini ödeyecek"diye konuştu.

KONUT SAHİPLERİ BELEDİYEYİ RANTÇILIKLA SUÇLADI

İETT Bloklarında yaşayan Feridun Balıkçı, Evimize dönmek için 2.5 yıldır mücadele etti. 'Bugün-yarın' diye oyalandık, en sonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden bizi toplantıya çağırdılar. Toplantıda Dünya Bankası'ndan yetkililer sandığımız adamlar, Anka Danışma Grubu'ndan çıktı. Meğer piyasa araştırması yapıyorlarmış. Evimize döndüğümüzde cam, çerçeve, musluklara kadar her şeyi çalınmış halde bulduk. Yaşadıklarımız yüzünden psikolojik tedavi görüyoruz dedi.

YDA, İETT BLOKLARINDA KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN KOLLARI SIVADI

Geçmişte İETT Bloklarında bunlar yaşandı. Zeytinburnu’nda birçok proje imza atan YDA, İETT Bloklarıyla da yakından ilgilenmeye başladı. 2014 Yılından beri bu bölge ile ilgilen YDA tam projeyi hayata geçirme aşmasında Belediye Başkanına takıldı.  Zeytinburnu'ndaki İETT Blokları'nı dönüştürmek için düğmeye basan YDA’nın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, bölgedeki 252 hak sahibinin yüzde 90'ıyla anlaştık dedi. Şirket, daha önce aynı bölgede The İstanbul Veliefendi ve The İstanbul Residence projelerine imza atmıştı. Bu projeler Siluet kavgası nedeniyle uzun süre gündeme gelmişti.

BELEDİYE BAŞKANI YDA’YA İMAR ARTIŞI YOK DEDİ

İEET Bloklarında 252 Hak sahibi var. Bu hak sahiplerinin birçoğu bire bir dönüşüm istiyor. Hatta bazıları ise emsalinden daha fazla hak istiyor. Şuan İETT Bloklarının bulunduğu bölge imar EMSAL’ı 1 ‘BİR’… YDA hm buradaki hak sahiplerinin isteklerini rahat karşılamak hem de bu dönüşüm projesini rantabıl hale getirmek için EMSAL’ı 2.5’a çıkarmak istiyor. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın ise burada tavrı çok net. YDA’nın bu isteğine karşı çıkıyor. Burada Emsal 1 ise 1 uygulanacak hiçbir şeklide Emsal artışı olmayacak diyor.

YDA’NIN EMSAL ARTIŞI İSTEĞİNE BAŞKAN GİBİ BAKANLIKTA SICAK BAKMIYOR

YDA’nın Emsal artış istediği Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’dan dönünce bu kez yetkiler Bakanlıkla bu sorunu çözmeyi deniyorlar. Yetkililerden aldığımız bilgilere göre son günlerde gündemde sıkça yer bulan imar artılarına ile tepkilerden dolayı Bakanlıkta imar artışına sıcak bakmıyor.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek 23/06/2017 Tarihinde rahmete kavuşan Amcası Seyyid Haccı Mehmet Sait Gülmek için taziye teşekkürü yayınladı

 • Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Başbakan Binali Yıldırım, yeni kabineyi açıkladı. Akif Çağatay Kılıç'ın yerine yeni Gençlik ve Spor bakanı Osman Aşkın Bak oldu. Osman Aşkın Bak, iki dönem Zeytinburnu’ndan sorumlu Milletvekili olarak görev yaptı ve neredeyse ilçemizdeki her etkinliğe katıldı. Bundan dolayı Zeytinburnu’nun vekili olarak adlandırıldı.

 • İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  Zeytinburnu Belediyesi, Spor Toto işbirliğiyle gerçekleştirdiği İstanbul’un en büyük buz pisti inşaatına 24 saat aralıksız devam ediyor.

 • Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  İstanbul dün gece başlayan ve sabah saatlerinde şiddetini arttıran yağmur, İstanbullulara zor anlar yaşattı. Yollarda biriken sular trafiğin sıkışmasına neden olurken, toplu taşımada da aksamalar meydana geldi. İstanbul'da en fazla yağışı alan Silivri'de evlerinde mahsur kalanlar botlarla kurtarıldı. İstanbul Valiliği: Bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur.

 • Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  İstanbul'da ! Birçok yeri su bastı, araçlar yollarda mahsur kaldı, trafik kilitlendi. AKOM sel riskine karşı uyardı.

 • Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli Anadolu-Avrupa Yönü de olumsuz hava koşulları nedeniyle geçici süre ile trafiğe kapatıldı

 • Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Telsiz Mahallesi’nin sevilen insanlarından spor camiasının dostu olan Malatya eşrafından Hasan Hüseyin TAŞDEMİR ( Korsan Hasan )rahmetli oldu.

 • Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  4 gün 4 gece sabah ezanlarına kadar nöbet tutan Zeytinburnulu vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim dinleyip, 15 Temmuz şehitlerine dua etti. Genci yaşlısı meydanlarda sabahlayan vatandaşlara Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da eşlik etti. Paylaş

 • Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Türkiye, Avrupa U23 Atletizm Şampiyonası’na iddialı gidiyor. Ay-yıldızlılar, Bydgoszcz’da 45 isimle 29 dalda madalya aradı. Son günde 10 atletle finallerde temsil edilen Ay-yıldızlı Takım'da Yasemin Can, 5 binin ardından 10 bin metrede de altın madalya kazandı. 3000m su engellide ülkemizi temsil eden Zeytinburnu Beştelsiz spor Atletizm takımının sporcusu Turgay Bayram Avrupa 6.Olarak ülkemize büyük bir gurur yaşattı

 • Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Bahattin Ünver, Kanlı Darbe girişimi 15 Temmuz’un 1.Yıldönümünde hem Şehitler köprüsünde hem de 15 Temmuz meydanında yapılan etkinliklere katılarak Demokrasi Nöbetlerine destek veren Zeytinburnu Halkına ve teşkilatına teşekkür etti.

 • OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nde eğitim gören yüzlerce minik öğrenci bir araya gelerek, 15 Temmuz Destanı’nın 1. Yıl dönümünde yaptıkları canlı resimle "15 Temmuz’u Unutma!” mesajı yazdı. Duygu dolu anların yaşandığı etkinlikte yaklaşık 400 öğrencinin oluşturduğu Türk Bayraklı mesaj havadan görüntülendi.

 • Başkan Aydın'ın desteğiyle Sason'un En Yüksek Dağına Türk Bayrağı Dikildi

  Başkan Aydın'ın desteğiyle Sason'un En Yüksek Dağına Türk Bayrağı Dikildi

  Batman’ın Sason ilçesinde bir grup gönüllü genç ilçeden yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Garrame Dağı’na 15 Temmuz şehitleri anısına Türk Bayrağı dikti.

 • Başkan Aydın: 15 Temmuz Büyük Devrimin Habercisi

  Başkan Aydın: 15 Temmuz Büyük Devrimin Habercisi

  15 Temmuz İngilizce Makale Yarışması’nın ödül töreninde konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “15 Temmuz dünyada mazlumlar lehine gerçekleşecek olan büyük devrimin habercisidir.” dedi.

 • On Beş Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni

  On Beş Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni

  İstanbul Valisi Vasip Şahin, ihanet odaklarının millet içerisinde tekrar ilerlememesi için eğitimcilere önemli görevler düştüğünü belirterek, "Bağımsız düşünen, kendisine verilen bilgiyi sorgulayan, nedenini, niçinini merak edip araştırabilen ve bir mantık süzgecinden geçirdikten sonra onu bu milletin emrinde bir fikir haline dönüştürebilen gençlere ihtiyacımız var." dedi.

 • Zeytinburnu'nda '15 Temmuz Destanı' Sergisi Açıldı

  Zeytinburnu'nda '15 Temmuz Destanı' Sergisi Açıldı

  Zeytinburnu’nda , 15 Temmuz hain darbe girişiminin hafızalardan silinmemesi için Türk milletinin destansı direnişini konu alan ’15 Temmuz Destanı’ fotoğraf sergisi açıldı.

 • Zafer Spor’dan 15 Temmuz Mesajı

  Zafer Spor’dan 15 Temmuz Mesajı

  Zeytinburnu Zaferspor Kulüp Başkanı Cengiz Zafer 15 Temmuz kanlı Darbe girişiminde canlarını feda eden aziz şehitlerimizi yayınladığı taziye mesajıyla yad etti.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.5%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan