SUR CAFE NİÇİN DAHA ÖNCE SOSYAL TESİS YAPILMADI?

Zeytinburnu Belediyesinin yaptığı ihaleyi kazanan Sima İnşaat uzun bir süre Sur Cafe’yi işletti. Zeytinburnu Halkı ve Zeytinburnu’nun Sesi Gazetemiz her platformda buranın ilçemize Sosyal bir tesis olarak kazandırılması gerektiğinin yıllarca anlattı. Belediye’ye işletme ücretini dahi ödemeyen bu ödemelerde aksaklık çıkaran işletmeci Başkan Murat Aydın’ın burayı ilçemize Sosyal Tesis olarak kazandıracağız açıklamasının ardından apar topar devretti. Belediye ise usulsüz bu devri tanımadı ve işletmeyi alan firmaya buranın Sosyal Tesis olacağının tebligatının birkaç kez yaptı. Firma tebligatları dikkate almayınca Zeytinburnu Belediyesi Zabıtaları işletmenin cafe bölümünü iş makinaları ile yıkarak tesisi işletmeye kapattı.

YAZBAŞINA YENİ TESİS YETİŞECEKTİ OLMADI….

Başkan Yardımcısı Zafer Alsac 07.11. 2014 Tarihinde Zeytinburnu Haber Gazetesine özel yaptığı açıklamada, Belediye Başkanımız Murat Aydın, İBB Başkanımız Kadir Topbaş ile buranın Sosyal Tesis olması konusunda istişare yaptı. Kısa bir süre içinde burayı projelendirip Florya’daki gibi bir sosyal tesis inşallah Haziran Ayına Yazın başına yetiştirmeyi düşünüyoruz. Altını çiziyorum BELTUR şeklinde değil Sosyal bir tesis olacak dedi. Fakat ardından yapılan görüşmelerde İBB alanın küçük olmasından dolayı buraya Sosyal Tesis yapmaya yanaşmadı. Bunun Üzerine Zeytinburnu Belediye kendi imkanları ile burayı sosyal tesis yapmaya karar verdi. Yaz başına yetiştirilmesi planlanan tesisin inşaat çalışması halen bitirilemedi.

‘SUR CAFE’YE 4 MİLYON HARCADINIZ HAL BİTİREMEDİNİZ’

Zeytinburnu Belediyesinin 2017 Bütçe görüşmesi esnasında Sur Cafe Meclis gündemine geldi. CHP Meclis Üyesi Düzgün Kaya, Fen İşleri Müdürlüğü 120 Milyon Liralık bütçesi ile Türkiye ve İstanbul’un birçok ilçe bütçelerinden daha fazla. Aynı birimin bütçesi geçen yılda 100 Milyon TL’ idi. Bu bütçe ile iki havuzu bitiremedik. Sur Cafe’nin Sosyal Tesis olabilmesi için dönüşümüne 4 Milyon TL para harcandı halen bitirilemedi. Bu 4 Milyon TL’nin nereye harcandığını soruyoruz dedi.

SUR CAFE’NİN ESKİ BİNASI DAHİ YIKILMADI..

Sosyal Tesis için Sur Cafe’nin ön kısmında olan bina yıkılmadı. İçi restore ediliyor. Arka kısmında bulunan gecekondular yıkıldı ve yeni bir restoran inşa edildi. Bunun dışında Bahçenin peyzajı yapıldı. Ön kısımda bulunan çam ağaçları kesildi. Bunları yerine Zeytin ağaçları dikildi. Tüm bu çalışmalar için Zeytinburnu Belediyesi 4 Milyon TL bütçe ayırdı..

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL