Kapanış töreninde ve ZEYDEF’in gecesinde 9 Günün Finali yapılacaktı. Çok farklı bir gece olacaktı. Ülkemizin Dört bir köşesi ve Balkanlardan Halk dansları sergilenecekti. Hainlerin kahpece saldırı sonrası 18 Vatan evladımız aynı gün şehit düştü. Bu acı haber bir haftadır coşkunun yaşandığı Zeytinburnu 15 Temmuz meydanın yasa boğdu.

kullan

Kapanış Töreni ve ZEYDEF’in gecesi Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından şehitlerimiz için dualar edildi. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın 13. Yöresel Günlerin kapanış konuşması için kürsüye geldi ve hainlere ateş püskürdü.

kullan

Başkan Aydın sözlerini şöyle sürdürdü.  Şemdinli’de maalesef alçak terör örgütünün canlı bomba ile saldırısı neticesinde 18 şehidimiz var. Sivil halktan hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. Bunlar Kürt Kardeşlerimiz. Hani bu alçaklar Kürtlerin haklarını savunuyordu. Bunlar Uluslararası hainlerin uşaklığını yapıyor.  5 ton bir patlayıcı ile yol kontrol noktasına intihar dalışı yapan bir kamyonet canlı bomba kendisini patlatmak suretiyle bu olay meydana gelmiştir.

kullan

Türkiye’nin her türlü terör örgütü ile mücadelesini devletimiz kararlılıkla sürdürüyor. Bunların sonu geldi.  Bu konuda yapılacak intihar eylemleri ve başkaca terör faaliyetleri bizi ülkemizin istikrarı için geleceğini karartmaya gayret eden terör mihraklarında memleketi kurtarmak için elimizden gelen bütün çalışmaları sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı. Son dönemde kırsal bölgede Operasyonlardaki üstün başarı, terör örgütünü ciddi anlamda gücünü ve imkan kabiliyetini kısıtlamıştır. Can havliyle bu ve buna benzer intihar eylemleri yapma gayreti içerisine girmiştir. İnşallah bunları da üstesinden geleceğiz. Rabbim Devletimize güç versin. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sabırlar diliyorum. 9 Gündür bu kardeşliğin perçinleşti. Zeytinburnu’nda bize destek veren Dernek başkanlarına teşekkür ediyorum dedi.

kullan

Zeytinburnu Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Yaşar Güner, 13 yıldır Zeytinburnu’nda Yöreleri buluşturan ve bu yıl çok farklı bir format ile kardeşliğimizi perçinleştiren Yöresel Günler için Zeytinburnu belediye Başkanı Murat Aydın’a Başkan Yrd. Gönül Demirel’e ve Belediye çalışanlarına Tüm Dernekler adına teşekkür etti.

kullan

ZEYDEF Genel Başkanı Yaşar Güner sözlerini şöyle sürdürdü. Şemdinli ilçesindeki Durak karakolunun olduğu bölgeye bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 10 askerimizin, 8 Sivil vatandaşımızın şehit, 11 askerimizin de yaralandığı haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Yaşanan hain terör saldırısını lanetleyerek, şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar, şehit yakınları ve tüm milletimize sabır ve başsağlığı diliyoruz dedi.

kullan

13.Yöresel Günlerin Finalinde ZEYDEF’in gecesinde Şehitlerimiz için okunan Mevlit programı sonrası ZEYDEF ziyaretçilere Döner ikram edildi. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ZEYDEF Genel Başkanı Yaşar Güner ile birlikte Döner kesti. Vatandaşlara ikram etti. Döner ikramının ardından Belediye Başkanı Dernek Başkanları ile birlikte aşure dağıttı.

Gecenin Finalinde 13.Yöresel Günler etkinliğine destek veren,  ZEYDEF, Afganistan Türkmenleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Afganistan Türkleri Uluslararası Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği,  Avrupa Yakası Romanlar Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği, Bitlis Sason Muş ve Köyleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Çanakkale Bigalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Diyarbakır İli Çermik ve Çüngüşlüler Derneği, Hodul Köyü Derneği, İstanbul'daki Çankırı Sanayici ve İşadamları Derneği, İstanbul Mardinliler Derneği,

kullan

 İstanbul Zeytinburnu Tüm Samsunlular Derneği, Kars- Ardahan- Iğdır Zeytinburnu Hemşehri Konseyi, KASDER Kastamonulular Dayanışma Derneği, Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği, Kazak Türkleri Vakfı, Konya Bozkır ve Köyleri Dayanışma ve Kültür Derneği, Malatyalılar Derneği Tüm Giresunlular Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Tüm Rumeli Türkleri Derneği, Zeytinburnu Afyonlular Kültür Dayanışma Derneği, Zeytinburnu Ordulular Derneği, Zeytinburnu Sinoplular Derneği, Zeytinburnu Şanlıurfalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği,  Zeytinburnu Tüm Elazığlı İşadamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanlarına tek tek teşekkür plaketi takdim etti. 13.Yöresel Günler toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL