Meşhur Urfa peynirinden Türkmen pilavına, lahana sarmadan Höşmerim tatlısına kadar birbirinden lezzetli yemeklerin vatandaşlara ikram edildiği şölende kuru fasulye, keşkek, lahana çorbası, mantı, pilav, Urfa biber salçası,  Bitlis balı, Afyon kaymağı, Kastamonu çekme helva ve daha birbirinden nefis yöresel tatlar Zeytinburnu halkının beğenisine sunuldu.

kullan

Yöresel Günler Şöleni’nin farklı kültürleri bir araya getirdiğini belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, "Bu yıl Zeytinburnu’nda Yöresel Günler Şöleni’nin 13’incisinde beraberiz. Türkiye’miz hassas günlerden geçiyor. Terör olaylarından dolayı can kayıplarımız oluyor, şehitler veriyoruz. Yöresel Günler Etkinliğimizi tüm ölmüşlerimiz için ve şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okuyarak başlattık. Zeytinburnu’muz Türkiye’nin farklı bölgelerinden Doğu Türkistan, Afganistan ve Rumeli’den gelen kardeşlerimizin kurmuş olduğu bir ilçedir. Burada adeta Türk dünyasının, bizim kültür havzamızın özeti yaşamaktadır. Etkinliğimizin 13’ üncü yılındayız. Biz ülkemizin birlik ve beraberliğine burada bir arada olarak katkı veriyoruz. Bu yetkiyi bana veren Zeytinburnu halkına, değerli hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Bizleri yalnız bırakmayan derneklerimize, dernek yönetimlerine, başkanlarına ve Zeytinburnulu hemşerilerimize de teşekkür ediyorum" diye konuştu.

kullan

Yöresel Günlerde Anadolu’nun ardından sahne bu kez Batı Trakya’dan gelen kardeşlerimizindi. Zeytinburnu, Batı Trakya' dan göç eden hemşerilerimizin yoğun olarak yerleştiği bölgelerin başında geliyor.  Zeytinburnu’na yerleşen Batı Trakyalılar, 1968 yılında arasında birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlamak, mevcut sorunlara çözüm yolları aramak amacıyla ve Zeytinburnu şubesini kurmak için Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği genel merkezi nezdinde müracaatta bulunarak Şubenin kurulmasını sağlanmıştır. Zeytinburnu'nda yaşayan Batı Trakyalılar 1989 yılında Batı Trakya Eğitim Araştırma ve Camii Yaptırma Vakfı'nı kurarak Zeytinburnu da Batı Trakya Camisinin yapılmasını sağlamışlardır. 1997 yılında da İstanbul Batı Trakya Spor Kulübü dernek üyeleri tarafından kuruldu. Batı Trakyalılar Zeytinburnu’nda  Sosyal, kültürel ve sportif aktiviteler üç kurum arasında paylaşılarak bir bütün olarak bölgedeki Batı Trakyalıları bir araya getirip çalışmalarını sürdürmektedir. 

kullan

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Zeytinburnu Şubesi Besim İsmailbaşa başkanlığında, Yönetim Kurulu le birlikte, öncelikli hedeflerini Zeytinburnu’ndaki kültür merkezini bitirerek tüm İstanbul genelinde Batı Trakyalıların kullanımına açarak kültürel etkinlikler için daha fazla imkan sağlamak istiyorlar. Başkan Besim İsmailbaşa, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’a 13 Yıldır yörelerin buluşmasına kucak açtığı ve bu buluşmada Batı Trakya yer verdiği için teşekkür etti.

kullan

13.Yöresel Günlerde Batı Trakya gecesinde konuşmasının ardından Belediye Başkanı Murat Aydın, Batı Trakya Derneğinin standını ziyaret etti. Belediye Başkanı Murat Aydın, Dernek Başkanı Besim İsmailbaşa ile birlikte ziyaretçilere ve misafirlere Batı Trakya Derneğinin standında, Patatesli, Pirinçli ve Keçi Bacağı Böreği, Kahveli Kurabiye, Yöresel Kek Tatlı ikram ettiler.

kullan

Bu çok özel günlerinde Zeytinburnu Batı Trakya Şubesini, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin ve Yönetim Kurulu Üyeleri ve Batı Trakya Spor Kulüp Başkanı Hakan Güler yalnız bırakmadı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL