Anadolu’dan 24 ilin vatandaşlara ziyafet çektiği şölende, Edirne tava ciğerinden Afyon sucuğuna, Kazak mantısından Diyarbakır cevizli lokumuna kadar birbirinden lezzetli yöresel yemekler vatandaşlara damak şöleni yaşattı. Şanlıurfa, Giresun, Kars, Elazığ, Konya ve Bitlis gibi Türkiye’nin farklı iklimlerinden 25 bölgelerin yöresel tatlarını sergilendiği Yöresel Günler Şöleni, Erzincan otlu peynirinden, Kazak pilavına, lahana sarmadan, Edirne tava ciğerine, Höşmerim tatlısından Afyon sucuğuna kadar birbirinden lezzetli yemeklerin vatandaşlara ikram edildiği şölende kuru fasulye, keşkek, lahana çorbası, mantı, pilav, Urfa biber salçası,  Bitlis balı, Afyon kaymağı, çekme helva ve daha birbirinden nefis yemekler Zeytinburnu halkının beğenisine sunuldu.

kullan

Yöresel Günler Şöleni’nin farklı kültürleri bir araya getirdiğini belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, " Türkiye’miz hassas günlerden geçiyor. Terör olaylarından dolayı can kayıplarımız oluyor. 15 Temmuz Gecesinde Şehitlerimiz vardı. Yöresel Günler Etkinliğimizi Tüm ölmüşlerimiz için ve şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okuyarak başlattık. Zeytinburnu’muz Türkiye’nin farklı bölgelerinden Doğu Türkistan, Afganistan ve Rumeli’den gelen kardeşlerimizin kurmuş olduğu bir ilçedir. Burada adeta Türk dünyasının, bizim kültür havzamızın özeti yaşamaktadır. Etkinliğimizin 13.yılındayız. Biz ülkemizin birlik ve beraberliğine burada bir arada olarak katkı veriyoruz.

kullan

Bu yetkiyi bana veren Zeytinburnu halkına, değerli hemşerilerimize teşekkür ediyorum. İnşallah sağlık ve sıhhat içerisinde bu etkinliğin tamamlanmasını da arzu ediyoruz. Bizleri yalnız bırakmayan derneklerimize, dernek yönetimlerine, başkanlarına ve Zeytinburnulu hemşerilerimize de teşekkür ediyorum. Elazığlılar gününde 13 Yıldır Bizleri yalnız bırakmayan Dernek Başkanımız Nazir Güler’e çok teşekkür ediyorum. Çiğköfte ikramında ulunarak ziyaretçilerimizi Elazığ’a götürmüş oldular dedi.

kullan

Zeytinburnu Tüm Elazığlılar Derneği Bakanı Nazir Güler 13 yıldır Yöreleri buluşturan kendilerine bu imkanı veren, Gurbette, Gurbet ile sılayı buluşturan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’a teşekkür etti. Başkan Güler Yöresel Günlerin Kardeşlik bağlarımızı güçlendirdiğinin özellikle altını çizdi.

kullan

kullan

Elazığ Derneğinin gecesine, ELFED Başkanı Faik İçmeli, AK Parti İlçe Başkanı Bahattin Ünver, Meclis üyesi Fevzi Altuğ, Av. Fethi Ahmet Alparslan, Ahde Vefa Derneği Başkanı Metin Şengöz, İşadamları Ahmet Çelik, Yahya Dediş, Mustafa Sönmezoğlu, Mürsel Bildirir ve çok sayıda kişi katıldı. Belediye Başkanı Murat Aydın, Doğu Anadolu Bölgesi gecesinde konuşmasını yaptıktan sonra Çayda çırayı izledi ve ardından Elazığlıların standına geçti.

kullan

kullan

Elazığlılar Dernek Başkanı Nazir Güler’le birlikte ziyaretçilere çiğköfte ikram eden Belediye Başkanı Murat Aydın, ikramın ardından Elazığlılar ve ziyaretçilerle birlikte çiğköftenin tadına baktı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL