Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanında Ege Bölgesini temsilen gelen dernekler, yörenin eşsiz lezzetteki yemeklerini tattı.  Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın Ege Bölgesi Gecesinde yaptığı konuşmasında 13 Yıl önce Zeytinburnu Belediyesi olarak başlattıkları ve kardeşliği perçinleyen Yöresel Günlerin İstanbul’da bir çok belediye örnek olduğunu ve bu yıl değişik bir formatla Zeytinburnu Halkı karşısına çıktığını söyledi. Başkan Aydın, Bu gönlümüz o kadar zengin ki bu gönüllere Milyonları hatta Milyarları sığdırma imkanı varken niçin bir kaç kişi ile yetinelim gelim bu gönlümüzü bütün Dünya ya açalım.

kullan

Binlerce yıllık tarihimizi eşsiz kılan en önemli unsurlardan biri kültürümüzün çeşitliliği… Her yörenin kendine has kültürü, lezzeti, dansı ve halk oyunu gibi nice rengi, bu benzersizliği işte bu yöresel günler perçinliyor. Zeytinburnu’nun gelenekselleşen “Yöresel Günler”i bu çeşitliliği ve coşkuyu yıllardır kanıtlıyor.

kullan

Her sene olduğu gibi bu sene de Anadolu ve Türk Dünyası’nın özlediğimiz sesleri, oyunları, insanları ve tatları Zeytinburnu’nda bu meydanda Sizlerle buluşacak. Bu günde kadar Bize destek veren bu projeyi büyüten fedakar Dernek Başkanlarımıza, Yönetim Kurulu Üyelerine ve tüm STK’lara şükranlarımı sunuyorum dedi.

kullan

Çanakkale ile Balıkesir’in ortasında adeta cennetten bir köşe Hodul Köyü. Ekonomik sıkıntılar, tarım ve hayvancılığın elverişli olmaması nedeniyle Hodullular İstanbul’un yolunu tutarlar ve ağırlıklı olarak Zeytinburnu’na yerleşirler. 1999 Yılında Derneklerini kuran Hodul Köylüleri böylece Balıkesir ile İstanbul arasındaki bağlantıyı koparmamış oldular. Derneğin başarılı başkanı Adem Kızılcık, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’a 13.Yöresel Günlerde Hodul Köyü Derneği için yaptırdığı belgesel çalışmasından dolayı teşekkür etti.

kullan

13 Yıldır Zeytinburnu’nda düzelenen yöresel günelre katılan ilk köy derneği olma özelliği taşıyan Hodul Derneği böylece bir farklığını daha ortaya koymuş oldu. Bir çok kez Hodul Köyünü ziyaret eden ve Hodullularla farklı bir bağ kuran Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Derneğin standını ziyaret etti. Dernek standında Başkan Adem Kızılcık ile vatandaşlara yöresel Höşmerim tatlısını dağıtan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın dağıtım sonrası çok sevdiği Höşmerim tatlısını da yemeyi ihmal etmedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL