• Zeytinburnu bekçileri göreve başladı
  • Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
  • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
  • Karneler alındı, tatil başladı
  • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Yöresel Günlerde Romanlardan Ciğer Ziyafeti

Şanlıurfa, Giresun, Kars, Elazığ, Konya ve Bitlis gibi Türkiye’nin farklı iklimlerinden 24 bölgelerin yöresel tatlarını sergileyeceği Yöresel Günler Şöleni’nde Edirne tava ciğerinden Erzincan otlu peynirine, Afyon sucuğundan Diyarbakır cevizli lokumuna, hamsi tavadan Kazak mantısına kadar birbirinden lezzetli yöresel ürünler, Zeytinburnu Belediyesi tarafından kurulan stantlarda sergileniyor. 10 gün boyunca Anadolu ezgilerini taşıyan yemeklerin, kıyafetlerin, müziklerin ve bölgelere has kültürel eserlerin sergileneceği şölene Romanlarda katıldı.

04 Ekim 2016 Salı 13:34

Otlu peynirden Kazak pilavına, lahana sarmadan Afyon sucuğuna kadar birbirinden lezzetli yemeklerin vatandaşlara ikram edileceği şölende kuru fasulye, keşkek, lahana çorbası, mantı, pilav, Urfa biber salçası,  Bitlis balı, Afyon kaymağı, çekme helva ve daha birbirinden nefis tatlar Zeytinburnu halkının beğenisine sunuldu.

kullan

Zeytinburnu Belediye Başkanı Yöresel Günlerle ilgili şunları söyledi. “Biz 13 yıl öncesinde buradaki zenginlikten yola çıkarak Yöresel Günler Şöleni’ni başlattık. Şu an 24 derneğimiz şölende hazır bulunuyor. 9 gün süreyle 7 bölge, Türk dünyası ve balkanlar olmak üzere her akşam burada farklı etkinlikler gerçekleştirilecek. Bunun dışında asıl önemlisi derneklerimizin yöneticileri, sabahtan akşamın geç saatlerine kadar buradaki stantlarda bir arada muhabbet ediyor ve kendi kültürlerinin ürünlerini bir birlerine ikram ediyor. Milli birlik ve beraberliği ihtiyaç olduğu şu günlerde ortaya koyulan birliktelik bizim için mutluluk verici. Ben, Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’nda. 9 gün süreyle Türkiye’yi, Türk dünyasını ve balkanları burada yaşamaya davet ediyorum.” Dedi.

kullan

Avrupa Yakası Roman Göçmenleri Derneği Edirne’den göçüp Zeytinburnu’nda yerleşen Romanların sesi olmaya devam ediyor. Dernekçilik konusunda oldukça tecrübeli olan Başkan Muhterem Gül, Dernek vizyonu ve Derneğin yaptığı faaliyetlerle adeta diğer yöre Derneklerinde örnek oluyor.

kullan

ROMDER Bünyesinde Kuran Kursu, Etüd Merkezi, Mehteran Takımı, Müzik okulu gibi birçok eğitici ve öğretici faaliyet yapılmaktadır. Başkan Muhterem Gül Romanların Zeytinburnu’nu tercih etmelerinin en önemli faktörünün ilçemizdeki tekstil faaliyetlerinin olduğunun altını çizdi. Gül Roman Kadınların tekstil işletmelerinde çalışmak suretiyle ailelilerinin geçimlerine katkı sağladıklarını belirtti. Romanlara verdikleri destekten dolayı ROMDER Başkanı Muhterem Gül Belediye Başkanı Murat Aydın’a teşekkür etti.

kullan

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Avrupa Yakası Romanlar Derneğinin stantını ziyaret etti. Dernek Başkanı Muhterem Gül ile birlikte ziyaretçilere Edirne ciğeri dağıtan Başkan Aydın, Dernek Başkanı Muhterem Gül’ün ikram ettiği Ciğerin tadına bakmayı da ihmal etmedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL
Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.6%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan