Anadolu’dan 24 ilin vatandaşlara ziyafet çektiği şölende, Edirne tava ciğerinden Afyon sucuğuna, Kazak mantısından Diyarbakır cevizli lokumuna kadar birbirinden lezzetli yöresel yemekler vatandaşlara damak şöleni yaşattı. Şanlıurfa, Giresun, Kars, Elazığ, Konya ve Bitlis gibi Türkiye’nin farklı iklimlerinden 25 bölgelerin yöresel tatlarını sergilendiği Yöresel Günler Şöleni, Erzincan otlu peynirinden, Kazak pilavına, lahana sarmadan, Edirne tava ciğerine, Höşmerim tatlısından Afyon sucuğuna kadar birbirinden lezzetli yemeklerin vatandaşlara ikram edildiği şölende kuru fasulye, keşkek, lahana çorbası, mantı, pilav, Urfa biber salçası,  Bitlis balı, Afyon kaymağı, çekme helva ve daha birbirinden nefis yemekler Zeytinburnu halkının beğenisine sunuldu.

kullan

Yöresel Günler Şöleni’nin farklı kültürleri bir araya getirdiğini belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, " Türkiye’miz hassas günlerden geçiyor. Terör olaylarından dolayı can kayıplarımız oluyor. Terörden sebep şehitler veriyoruz. Yöresel Günler Etkinliğimizi Tüm ölmüşlerimiz için ve şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okuyarak başlattık. Zeytinburnu’muz Türkiye’nin farklı bölgelerinden Doğu Türkistan, Afganistan ve Rumeli’den gelen kardeşlerimizin kurmuş olduğu bir ilçedir.

kullan

Burada adeta Türk dünyasının, bizim kültür havzamızın özeti yaşamaktadır. Etkinliğimizin 13’ inci yılındayız. Biz ülkemizin birlik ve beraberliğine burada bir arada olarak katkı veriyoruz. Bu yetkiyi bana veren Zeytinburnu halkına, değerli hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. İnşallah sağlık ve sıhhat içerisinde bu etkinliğin tamamlanmasını da arzu ediyoruz. Bizleri yalnız bırakmayan derneklerimize, dernek yönetimlerine, başkanlarına ve Zeytinburnulu hemşehrilerimize de teşekkür ediyorum. Zeytinburnu Afyonlular Derneği olarak bu şölende Bizleri yalnız bırakmayan Dernek Başkanımız Adem Honça ve yönetim kuruluna çok teşekkür ediyorum. Afyon’un meşhur sucuğunu Zeytinburnululara ikram ederek Bizleri Afyon'a götürmüş oldular dedi.

kullan

Zeytinburnu Afyon Karahisarlılar Derneği Başkanı başarılı iş adamı Adem Honça Zeytinburnu’nda 13 yıldır Yöreleri buluşturan kendilerine bu imkanı veren, Gurbette, Gurbet ile sılayı buluşturan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’a teşekkür etti. Başkan Honça Yöresel Günlerin Kardeşlik bağlarımızı güçlendirdiğinin özellikle altını çizdi. Başkan Honça İki hafta boyunca Afyonlular Derneğinin standını ziyaret eden Milletvekillerine, Belediye Başkanına, İçe Başkanlarına, İşadamlarına, siyasilere, STK Başkanlarına ve Hemşerilerine teşekkür etti.

kullan

Zeytinburnu’nda sadece Yöresel Günlerde değil Afyonlular Derneği, Aşure ikramları, ramazan iftarları, kaynaşma ve tanışma geceleriyle ve yaptıkları bir çok başarılı etkinliklerle Afyonluları ilçemizde en güzel şeklide temsil diyorlar.

kullan

13.Yöresel Günlerde Belediye Başkanı Murat Aydın, Ege Bölgesi gecesinde konuşmasını bitirdikten sonra Derneklerin stantlarını ziyaret etti. Afyon Derneğinin standında dernek başkanı ile birlikte ekmek arası sucuk dağıtan Belediye Başkanı Murat Aydın, dağıtımın ardından AK Parti ilçe Başkanı Bahattin Ünver ve İl Dernek Başkanlarıyla ikram edilen sucuğun tadına baktı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL