Farklı iklimlerinden 24 bölgenin yöresel tatlarının sergilendiği Geleneksel Yöresel Günler Şöleni 13.kez Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanında start aldı. Türkiye'nin dört bir yanından, birbirinden özel mutfakları vatandaşlarla buluşturan Günler Şöleni yoğun ilgi gördü. Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı'na kurulan stantlarda satışa çıkan yöresel tatlar ve eşyalar vatandaşların beğenisine sunuldu.

kullan

Karadeniz Bölgesinin gecesinde konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Zeytinburnu ilçesinde yaşayan insanların farklı bölgelerden bir araya geldiğini söyledi. Türkiye dışında da Doğu Türkistan ve balkanlardan göçüp Zeytinburnu'nda yaşayan insanların olduğunu ifade eden Aydın konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: "Biz 13 yıl öncesinde buradaki zenginlikten yola çıkarak bu etkinlikleri başlatmıştık. Şu an 24 tane dernek var. 9 gün süreyle 7 bölge, Türk dünyası ve balkanlar olmak üzere her akşam burada etkinlikler var. Bunun dışında asıl önemlisi derneklerimizin yöneticileri, sabahtan akşamın geç saatlerine kadar buradaki stantlarda muhabbet ediyorlar, kendi kültürlerinin ürünlerini bir birlerine ikram ediyorlar. Ben, Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı'na tüm İstanbulluları bekliyorum. 9 gün süreyle Türkiye’yi, Türk dünyasını ve balkanları burada yaşamaya davet ediyorum." Dedi.

kullan

KAS-DER Zeytinburnu Şubesinin başarılı başkanı Ayhan Akduman, konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı verdi. Başkan Akduman, sözlerine şöyle devam etti. Yeşil ve mavinin bir nakış gibi işlendiği doğa harikası muhteşem şehir… Valla Kanyonu, Taş Köprünün sarımsağı, Tosya’nın pirinci, çekme helvası ve kuyu kebabı ile Dünya’ya adını yazdıran şehir. İstanbul’un ve Anadolu’nun Fatihi Fatih Sultan Mehmet’in annesinin, , istiklal savaşında cepheye taşıdığı mermiler nemlenmesin diye çocuğunun üstündeki battaniyeyi alıp mermileri örten Şerife Bacının yurdu olan şehir… Kastamonu… Bir çok şehrin imarında yer alan ayrıca Zeytinburnu’nun modern bir şehir olmasında da büyük paya sahip olan Kastamonulular. Bu şehrin şanslı evlatları olduğumuz için ne kadar şükretsek az dedi. Başkan Akduman göreve geldikleri günden bugüne gerek düzenledikleri kaynaşma programları, gerekse ramazanda yaptıkları birçok etkinlikle İstanbul ve Zeytinburnu’nda Kastamonuların sesi olduklarının altını çizdi.

kullan

Kas-Der 30 Yılı aşkın bir süredir İstanbul’da hemşerilerimize hizmet ediyor. 2006 Yılında Zeytinburnu Şubesi faaliyete başladı. Zeytinburnu’nda 40 Bin civarında bir hemşerimiz var. Yöresel Günler Standımızda Kastamonu’dan getirdiğimiz ürünleri sergiliyoruz. Belediye Başkanımız Murat Aydın ve ekibine Derneklere yönelik olarak yaptığı bu güzel hizmetten dolayı teşekkür ediyorum.

kullan

Belediye Başkanı Murat Aydın Karadeniz bölgesinin Gecesinde yaptığı konuşmanın ardından Kas-Der’in standını ziyaret etti. Kastamonu’nun meşhur pidesini ziyaretçilere ikram eden Başkan Aydın Yöresel Ürünler hakkında Dernek Başkanı Ayhan Akduman’dan bilgi aldı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL