• Zeytinburnu bekçileri göreve başladı
  • Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
  • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
  • Karneler alındı, tatil başladı
  • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Merter’de ki son yeşil alan iki yılda nasıl ranta kurban edildi?

Zeytinburnu Merter’de E-5’in hemen yanı başında 30 Dönüm Vakıf arazisi adım adım ranta kurban edildi. İki yıl boyunca araziyi ranta açmak için adeta film gibi bir yol izlendi.

01 Ekim 2016 Cumartesi 16:43

YIL 2014: GAZETEMİZE MERTER’DE AĞAÇ KATİAMI İHBARI GELDİ

05.08.2014 Tarihinde Zeytinburnu Haber Gazetesinin ihbar telefonu çaldı. Telefonun ucundaki okuyucumuz Merter’de E-5’in yanı başında acımasızca aça katliamı yapıldığını söylüyordu. İhbarın ardından kısa bir süre içinde olay yerine gittik. 150’i aşkın ağacın İki gecede planlı olarak katledilmişti. Burasının birilerine peşkeş çekileceği aşikârdı, bunun alt yapısı bu katliamla hazırlanıyor. Hatta kesilen bazı ağaçlar sürüklenerek götürüldüğünü fotoğrafladık ve ardından haber yaparak kamuoyuna duyurduk. .

AĞAÇ KATLİAMININ İZLERİ ORTADAN KALDIRILDI

Katledilen ağaçlar apar topar ortadan kaldırıldı. Bir çok ağacın kök kısmı temizlendi ve katliama dair çok fazla izi bırakılmadı. Fakat Katliam bölgesinde çok ilginç bir görüntü vardı. Mezara benzeyen onlarca çukur oluşturulmuş. Çukurları kimin niçin oluşturduğunu ise yine bilen yoktu. Ağaç dikilmek için bu çukurların açıldığı söylendi fakat ağaç dikilmeden ardından bu çukurlarda kapatıldı

AĞAÇ KATLİAMINI YETKİLİLER BİZDEN ÖĞRENDİ

Zeytinburnu’nun göbeğinde E-5 anayolunun hemen yanı başında yapılan bu katliamdan Yerel Yöneticilerin habersiz olması ise Bizleri fazlasıyla üzmüştü. Ulaştığımız yetkilerin tamamının buradaki katliamdan haberleri yoktu. Bizlerin bilgilendirmesinden sonra haberleri oldu dedi. Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımıcısı Zafer Alsac’a telefonla ulaştık ve katilamı sorduk. Başkan Yrd. Alsac katilamdan Bizim telefonumuzla haberi oldu.  Başkan Yrd. Zafer Alsac kısa bir süre içinde telefonla bize dönerek olayın ayrıntısını anlattı. Katliamın gece yapıldığın ve birazdan inceleme yapmak üzere olay yerine gideceğini söyledi. Alsac, Bu arsanın Vakıfların mülkü olduğunu bir şahsın burayı vakıflardan kiraladığını ve plan tadilatı talep ettiğini, Zeytinburnu Belediyesi olarak buna itiraz ettiklerini ve dava açtıklarını Bizimle paylaştı.

RANTA TEKE BÖCEĞİ İLE MÜCADELE ALET EDİLDİ

Aradan geçen süre içinde ağaçların niçin katledildiği yetkililere sorulduğunda adeta göz göre göre yalan söylendi. Vakıf arazisi üzerinde bulunan 150 ağacının o dönem Teke böceği ile mücadele kapsamında kesildiği ortaya atıldı. Oysa gerçek öyle değildi. Merter’de ki ağaç katliamı 05.08.2014 tarihinde yapıldı. O Tarihte araziyi Vakıflardan kiralayan şahıs Belediyeden plan tadilatı talebinde bulunmuştu. Teke Böceği ile mücadele İstanbul genelinde 12 Aralık 2015 Tarihinde İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek’in talimatı ile başladı ve kesilen tüm ağaçların yerine yenisinin dikilmesi istendi. 

RANT, ŞEHİTLER PARKINDAN AĞIR BASTI

CHP, Merter’de 47 Bin Metrekarelik arazinin imara açılması yerine 15 Temmuz Şehitler Parkı olmasını önerdi, İBB Meclisinde CHP’nin bu önerisine AK Parti karşı çıktı. CHP'nin, otel yapılmak üzere turizm alanı ilan edilen alanın 'park' yapılarak, isminin '15 Temmuz Şehitleri' olması yönündeki teklifi krize neden oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Eylül ayı oturumlarında Zeytinburnu 3284 ada (eski 47) 48-49 parselde bulunan araziye yönelik imar planı değişikliği görüşüldü. Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde bulunan E-5 kenarındaki araziye otel yapılmasının önünü açacak imar planı değişikliği kabul edildi. Bir kısmı E-5 yan yol bağlantısı için kullanılacak yaklaşık 27 bin metrekarelik alanın bir kısmının otel yapılmasına oyçokluğu ile karar verildi.

İLK OYLAMADA PARK TEKLİF İSİM ÖNERİSİ İLE OYLANDI

Oylama sırasında İBB'nin CHP Meclis üyesi Özgür Aydın, söz konusu arazinin 49 yıllığına bir şirkete kiraya verildiğini belirterek, "15 Temmuz Şehitleri adına park yapılması" önerisinde bulundu. Aydın'a yanıt veren İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun Başkanı Hadi Diler, "Vakıfların mülkünü değerlendirmek niyetiyle yapılan bir plan değişikliği" olduğunu açıklamasında bulundu. Aydın'ın arazinin "15 Temmuz Şehitleri Parkı olsun" yönündeki talebi oylamaya sunuldu. CHP'liler teklife "evet" derken, AK Partili üyeler "hayır" şeklinde oy kullandı ve başka bir rapora geçildi. Bu sırada AK Partili ve CHP'li üyeler arasında sözlü sataşmalar yaşandı.

RANT İDDİASI BAŞKAN YARDIMCISI ALSAC’A SORULDU

Eskiden ağaçlarla dolun olan ve ardından 49 Yıllığına kiraya verilen Zeytinburnu’ndaki son yeşil alanın içindeki ağaçlar katledildi. İçinde ağaç kalmayan Vakıf arazisi katliamdan tam iki yıl sora turizm alanı olarak imara açıldı. Zeytinburnu Belediye Başkanı Zafer Alsac Biz ‘Yeşil Bandın korunmasını istedik. Yeşil Bandın korunması kaydıyla plana itirazımız yok’ dedi. CHP’liler ise bu arazi üzerinde otel ve avm yükselecek dediler.

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.6%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan