2016-2017 eğitim öğretim yılında açık öğretim öğrencileri dahil, örgün eğitimde resmi ve özel okullarda yaklaşık 18 milyon 43 bin 15 öğrenci ve 900 bin dolayında öğretmen ders başı yaptı. Okullarda, "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma" konularını kapsayacak şekilde törenler düzenlenecek. Törenlerde, Bakanlık tarafından hazırlanan "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma" temalı broşürler tüm öğrencilere dağıtılacak.

Zeytinburnu’ndaki törene Celalettin Gözüsulu ilkokulu ev sahipliği yaptı. Törene, Kaymakam Ali Taşkın Balaban, Garnizon Komutanlığı Temsilcisi, Askerlik Şube Başkanı Personel Albay Halil Akar, Belediye Başkanı Murat Aydın, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Sekan Bulut, İlçe Müftüsü İsmail Gökmen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt ve Şube Müdürü Mustafa Yılmaz, Zeytinburnu Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Sami Ünlü, AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkan Vekili Alaadln Çam ve Eğitim Komisyon Başkanı Bülent Küçükusta, CHP Zeytinburnu İlçe Başkan Yardımcısı Hasan Ali Hayıroğlu, Kırtasiyeciler İstanbul Oda Başkanı Yavuz Tekçe, Zeytinburnu Çevre Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ali Gündüz ve Yönetim Kurulu. okullarımız müdürleri ve temsilcileri ile öğrenci velileri katıldı.

Atatürk İlkokulu Sınıf Öğretmeni Mekmet Sena Hasanoğlu'nun sunumlarını yaptığı 2016 - 2017 Eğitim-Öğretim yılı Zeytinburnu İlçesi açılış programı okul müdürü Nejmi Kaşkaya'nın açılış konuşmasıyla başladı. Okul velileri adına Neslihan hanımın konuşması ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt, Belediye Başkanı Murat Aydın ve Kaymakam Ali Taşkın BALABAN günün anlamını belirten konuşmalarını yaptılar. Kaymakam, kendisine sunulan buket çiçeği sunumu yapan öğrenciye hediye etti. 1. sınıf öğrencilerinin oluşturduğu Ritmik Dans ve Folklor oyunları sonrasında 2 öğrenci " Eğitime Merhaba " konulu şiirlerini yorumladılar. 4'üncü sınıflardan 7 öğrenci, okula yeni başlayan öğrencilerden 7 tanesine " HOŞGELDİNİZ " çiçek buketleri sundular.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ali Yeşilyurt öğrencilere başarılı bir eğitim yılı diledi ve sözlerini şöyle sürdürdü. Sevgili öğrencilerim, fedakâr meslektaşlarım ve değerli veliler; köklü yenilikler eşliğinde, yepyeni bir eğitim öğretim yılına başlıyoruz. 2016–2017 eğitim öğretim yılının ülkemizin aydınlık geleceği olan çocuklarımıza, gençlerimize, onları yetiştirecek olan fedakâr öğretmenlerimize, velilerimize ve ülkemize; iyilikler, güzellikler ve başarılar getirmesini diliyorum. İnsanı şekillendiren, insanlığı yücelten, bilgi ve birikim sağlayan eğitimin elbette ki önemi büyüktür. Eğitim çağdaş toplum olma yolunda çalışan ve medeni milletler seviyesini yakalamak isteyen tüm ülkeler için vazgeçilmezdir. İnsanın inkişafında, demokratik gelişmede, ekonomik kalkınma ve teknolojide eğitimi ayrı düşünmek imkânsızdır. Dünyada söz sahibi olabilmek için milli ve manevi değerlerle donatılmış, özgüveni tam, kalbi sevgiyle dolu bilinçli nesiller yetiştirmek hepimizin gayesi olmalıdır.

Bunu da başaracak olan sizlersiniz. Bu amaçlara ulaşmada gösterilecek en küçük ihmal, başka odaklarca kullanılabilir. Son dönemlerde ne yazık ki bunun acı örneklerini yaşadık.Ancak, bizler inanıyoruz ki;Yüce Rabbimiz milletimizi mahzun etmeyecektir. Zira bu millet, geçmişten günümüze; imanını, vatanını, bayrağını, istikbal ve istiklalini en muazzez varlığı bilmiştir. Bu değerlerine namahrem ellerin değmesine izin vermemiştir. İstiklal şairimizin “Asım’ın nesli diyordum ya, nesilmiş gerçek. İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.” dizelerinde dile getirdiği gibi milletimiz; vatanını, haysiyetini, izzet ve şerefini çiğnetmemiştir. İradesini, aklını ve ruhunu başkalarına teslim etmemiştir.
 
Bu milletin evlatları 15 Temmuz´da bunu bütün dünyaya canları pahasına bir kez daha göstermiştir. Bu vesileyle 15 Temmuz demokrasi şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Sevgili öğrencilerim, Sizler yarınlarımızın Türkiye’sini şekillendireceksiniz. Ülkemizin bekası için sizlerin; birbirinize saygılı, farklılıkları zenginlik olarak görme, birlikte yaşama ve üretebilme, kendinizin ve başkalarının yaptıklarını sorgulayabilme, hakkın ve doğrunun yanında tıpkı 15 Temmuzdaki gibi kararlı duruş sergileme özelliklerini tavizsiz bir şekilde sürdürmeniz gerekir. Bizler eğitim yöneticileri olarak,  bu uğurda mesai kavramı gözetmeksizin sizlere uygun eğitim-öğretim ortamı hazırlamak için çalışmaktayız.

Değerli anne ve babalar,Çocuklarınızı en az sizin kadar seviyoruz. Sizin her türlü kaygı ve endişenizi paylaşıyoruz. Güvenli ve huzurlu bir eğitim ortamı oluşturmak hepimizin görevidir. Çocuklarınızın bizlere emanet olduğu bilincindeyiz. Çocuklarınızın eğitim öğretim sürecinin sonunda elde edecekleri bilgi, birikim, yeterlilik ve yaşam becerileri bakımından en iyi şekilde donatılacağından emin olmanızı isterim.Onları geleceğe hazırlarken, akademik bilginin yanında; milli ve manevi değerlerimizle yoğurmayı, gerçek anlamda dini ve ahlaki bir terbiye ile yetiştirmeyi de ihmal etmemeliyiz. İhmal etmemeliyiz ki, çocuklarımızı kendi hain emelleri doğrultusunda yetiştiren, kendi insanını katledecek derecede canavar bir ruha büründüren, masumiyet perdesi altında gizlenmiş kişilere kaptırmayalım. Olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz bu zaman diliminde bütün mevcudiyetimiz ve samimiyetimizle ´´tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet´´ için ülkemizin hizmetinde olalım. Bu hepimiz için tarihi bir görev, vicdani bir sorumluluktur.Bütün bu yaşananlar 2016-2017 eğitim-öğretim yılını daha bir özel kılmaktadır. Millet olarak bütün fertlerimizle her zamankinden daha fazla uyanık olmalı,  birlik ve beraberlik için tek vücut olmalıyız. Tarih, bizleri ikinci Kurtuluş Savaşı´nı kazanan nesil olarak yazacaktır.Bu duygu ve düşüncelerle 2016-2017 eğitim öğretim yılının öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve ülkemiz için hayırlı, huzurlu ve başarılı geçmesini Yüce Rabbim ‘den niyaz ederim dedi.
                                                        
Ardından Okul Müdürü Nejmi Kaşkaya ile protokolü sınıfları ziyaret etti. Belediye Başkanı Murat Aydın, Zeytinburnu Belediye başkanlığının yalnızca ilkokul öğrencilerine mahsus olarak hazırlattığı 30 TL'lik kırtasiye hediye çeklerini protokol ile öğrencilere dağıttılar. Mütevazılıği seven Kaymakam Ali Taşlım Balaban, öğretmenler odasına geçerek çay ikramları sunumlarıyla burada neşeli sohbetlerde bulundu. Okul çıkışında Müdür Yardımcısı Hicran uslu'nun masraflarını kendisini karşılayıp yaptırdığı okul başarı kupaları ve ödüllerinin muhafazası vitrinleri ve okul girişi kolonlarında İstanbul temalı giydirme yaptırmasını öğrenen Kaymakam Ali Taşkın Balaban özellikle teşekkür ve tebriklerde bulundu.

 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL-MEHMET ALPAY