• Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınlarıyla Dünyaya açılıyor
 • Narkotik Eğitim Tır'ı Zeytinburnu'nda
 • Zeytinburnu Belediyesinde den Öğrencilere Aşure ikramı
 • Tüm Anadolu’yu Bir Saatte Gezme Fırsatı!
 • Zeytinburnu Kültür Sanat yeni sezonu açtı
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Dannieh Belediyeler Birliği ve UCLG-MEWA Heyeti’nden Zeytinburnu Belediyesi’ne Taziye Ziyareti

Dannieh Belediyeler Birliği ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Heyeti, Zeytinburnu Belediyesi’ni ziyaret ederek demokrasi mücadelesinde Türkiye’nin yanında olduklarını iletti.

05 Ağustos 2016 Cuma 11:44

Dannieh Belediyeler Birliği ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Heyeti, Zeytinburnu Belediyesi’ni ziyaret ederek demokrasi mücadelesinde Türkiye’nin yanında olduklarını iletti.

15 Temmuz darbe girişiminin püskürtülmesinden bu yana meydanları boş bırakmayan Zeytinburnululara bir destek de Dannieh Belediyeler Birliği ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’ndan (UCLG-MEWA) geldi. Zeytinburnu Belediyesi’ni ziyaret eden Dannieh Belediyeler Birliği ve UCLG-MEWA heyeti, demokrasi mücadelesinde Türkiye’nin yanında olduklarının mesajını verdi.

Zeytinburnu Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen ziyarete; Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Eş Başkanı  Mohamed Saadieh, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmed Duman, Randa Alsabbagh UCLG-MEWA personeli, Mohamed Hosen Almahlı UCLG-MEWA personeli, Trablusşam Belediye meclis üyesi Halid Tedmuri, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ve TDBB Dış İlişkiler Uzmanı Tuğba Ekşi katıldı.

BAŞKAN MOHAMED SAADİEH: “ONUR MEYDANLARI”

Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadieh yaptığı konuşmada, “Demokrasi meydanları bizim için onur meydanlarıdır. Türkiye bizim için herhangi bir ülke değildir. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı korumak aslında dünyadaki Müslümanları korumak anlamına geliyor. Bu nedenle biz her türlü destekle sizlerin yanında olmaya gayret edeceğiz.  Aynı zamanda UCLG-MEWA da bu demokrasi mücadelesinde daima Türkiye’nin yanında oldu. UCLG-MEWA yetkilileri sağ olsun bu zorlu süreçte bize sürekli bilgiler aktarıp konuyla ilgili gelişmelerden haberdar olmamızı sağladı.” dedi.

“CUMHURBAŞKANI’NIN YAPTIĞI ÇAĞRIYA SADECE TÜRKİYE KULAK VERMEDİ”

Arap halkının da nabzını aktarmak istediğini belirten Saadieh, “15 Temmuz gecesi olayları TRT Arapça’dan takip ettik. Türkiye’nin başına bir şey gelmesi durumunda hepimiz kendimizi siper etmeye hazırdık. Gerekirse buraya gelip darbe girişimini birlikte püskürtürdük. Türk halkının şunu bilmesini isteriz ki 15 Temmuz gecesi Sayın Cumhurbaşkanı’nın yaptığı çağrıya sadece Türkiye kulak vermedi. Dannieh bölgesindeki halkımız da o gece sokaklara döküldü. Bizim ülkemizde tanklar yoktu ama biz Sayın Cumhurbaşkanı’nın çağrısını tüm İslam alemine yapılmış bir çağrı olarak kabul ettik ve sokaklara çıkıp Türkiye için sloganlar attık. Lübnan’daki Sünni’ler olarak Taksim’dekiler gibi düşünüyoruz, biz de Kur’an-ı Kerim’e ve sünnete bağlıyız. Sizin derdiniz bizim de derdimizdir. Biz Allah rızası için hareket edersek zaferin bizim olacağına inanıyorum.” dedi.

Dost ülkeler olarak bu tür günlerde İslam aleminin birbirine destek olması gerektiğinin altını çizen Saadieh, Türkiye’nin göstermiş olduğu ekonomik yükselişin diğer ülkeleri rahatsız ettiğini ve bu yükselişin önüne geçmek için dış güçlerin her türlü oyunları oynayacaklarını ifade ederek, “Darbe teşebbüsü de o oyunlardan biriydi.” dedi.

“UCLG-MEWA TÜM DÜNYADA YEREL DEMOKRASİYİ TEMSİL ETMELİ”

Lübnan’da birçok UCLG-MEWA üyesi belediyelerin bulunduğunu belirten Saadieh, “UCLG-MEWA’nın sadece yerel yönetimler alanında değil tüm dünyada yerel demokrasiyi temsil etmesi için bir lobi oluşturulmalı. Lübnan’da birçok UCLG-MEWA üyesi belediye var. UCLG-MEWA aracılığıyla TDBB’yi de bu belediyelerle bir araya getirebiliriz. UCLG-MEWA öncülüğünde ve koordinasyonluğunda bunu acilen yapmamız gerekiyor. Ayrıca TDBB’nin kullandığı dillerden birinin de Arapça olması Orta Doğu’daki tüm belediyeler için yarar sağlayacaktır.”dedi.

TDBB ve UCLG-MEWA ile ortak çalışmaların daha fazla arttırılması gerektiğini belirten Saadieh, “Türkiye ile iş birliğimizin önemi bu günlerde daha da arttı. Bugün sizde darbe yapmaya çalıştılar yarın başka bir Müslüman ülkesinde bunu deneyeceklerdir. Bu sebeple işbirliğimizi daha fazla arttırmamız gerekiyor.” dedi.

BAŞKAN AYDIN: “15 TEMMUZ’DAN SONRA HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK”

Kendilerini taziye ziyaretine gelen ve 15 Temmuz’dan bu yana Türkiye’den desteğini esirgemeyen Dannie Belediyeler Birliği ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’na (UCLG-MEWA) teşekkür eden Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, darbe teşebbüsünün Türkiye’nin önünü açan bir hadiseye dönüştüğünü söyledi.

Başkan Aydın: “15 Temmuz’dan sonra ne Türkiye’de ne de bölge ülkelerde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Artık geleceğe çok daha umutla bakıyoruz. 15 Temmuz sadece ülkemiz için değil bölgemizdeki diğer ülkeler için de çok önemli bir geceydi. Çünkü yapılanlar sıradan işler değildi.  Halkımızın mermilere, uçağa, topa, tanka silahsız bir şekilde korkusuzca karşı koyması insanüstü bir durumdu. Türkiye’de insanlar demokrasiye, milli iradeye kısacası kendi ülkelerine sahip çıktı. Fakat o gece Türkiye’de enterasan bir durum daha yaşandı. Farklı görüşlere mensup insanlar o gece bir araya geldi. Bir ülkede insanların birlik ve beraberlik içersinde hareket ettiği takdirde ne büyük başarılara imza atabileceklerinin en güzel örneğini sergilediler. Tüm bunlardan yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki hem dünyada hem bölgemizde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.”

“O GECE HALKIMIZ ÖLÜM KORKUSUNU ÖLDÜRMÜŞTÜ”

Türkiye’de yaşıyor olmanın ve bu ülkenin bir bireyi olmanın onurunu yaşadığını ifade eden Aydın, “Türkiye’nin tek bir derdi var. Ne ülkemizde ne de dünyanın herhangi bir ülkesinde baskı ve zulüm olmasın. Bizim kendimize düşman olarak bellediğimiz hiçbir ülke yok. Dünyada güzelliğin, barışın, adaletin ve sevginin hakim olması için uğraşıyoruz. 15 Temmuz gecesi kimin ne olduğu ortaya çıktı. Gerçek demokratların, gerçek insan hakları savunucusunun hangi ülkeler olduğu çok açık ve net bir şekilde ortaya çıktı. Özetle bir acı yaşadık ama bizim için güzel oldu. Acımızı paylaşamaya geldiniz ama aynı zamanda bizler şu an bayram da yapıyoruz. Allah’ın izni ve milletimizin de desteğiyle Türkiye’de her şey geçmişten daha güzel olacak ve inanıyorum ki bölgemizdeki diğer ülkeler de bu olumlu gelişmeleri bizimle birlikte yaşayacak.” dedi.

“Kardeşler bu zamanda belli olur” diyen Aydın, kendilerini desteklemek için taziye ziyaretine gelen Dannieh Belediyeler Birliği ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’na (UCLG-MEWA) ve Eş Başkan  Mohamed Saadieh’e bir kez daha teşekkür etti.

UCLG-MEWA GENEL SEKRETERİ DUMAN  “İSLAM DÜNYASI ŞU AN BÖLÜK PÖRÇÜK DURUMDA”

Gerçekleştirilen toplantıda İslam dünyasının bölük pörçük bir durumda olduğunu ifade eden UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmed Duman konuyla ilgili duyduğu hassasiyeti şu sözlerle ifade etti:

“UCLG-MEWA olarak birlikleri bir araya getirmeyi başardık ve daima üzerimize düşen görevi yerine getirip koordineli çalışmalar gerçekleştirdik. Bu çalışmalar sayesinde insan ve mali kaynakların daha verimli olması için uğraş verdik. Mümkün olduğunca dışarıya da açıldık ve UCLG-MEWA’nın uluslararası görünümünü korumaya çalıştık. Ne yazık ki İslam dünyası şu an bölük pörçük durumda, birlik yok. Bizi bölüp parçalamışlar, birlikte çalışamıyoruz. Sonra dönüp bize ‘siz güçsüzsünüz, küçüksünüz’ diyorlar. Bu sebeple onların bu hain tuzaklarına karşı koymak için birlik olmamız lazım. Ben hep bunu söylüyorum biz kişileri zengin etme derdinde değiliz, biz toplumların gelişmesinden yanayız. Dünya yerel yönetimler birliği düzeyinde bir birlik kurup merkezini de İstanbul yapmamız lazım. Bu yapıda bir teşkilatlanma izlemek ve bunun diplomatik statüde bir kurum olması için uğraş vermeliyiz.  Ancak bu şekilde daha güçlü ve daha verimli olunacağını düşünüyorum.”

Türk belediyelerin kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Trablusşam Belediye Meclis Üyesi Halid Tedmuri ise, “Arap belediyeleri olarak Türkiye’deki belediyelerin tecrübelerinden yaralanmayı çok istiyoruz. Niyetimiz aramızdaki işbirliğini artırarak Türkiye ile olan kardeşliğimizin pekişmesine katkı sağlamaktır.”dedi.

TDBB GENEL SEKRETERİ FAHRİ SOLAK: “DOST KARA GÜNDE BELLİ OLUR”

Dostlukların bugünlerde belli olduğunu ifade eden TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, “Biz sizlerin bizlere olan güveninden, desteğinden emindik fakat yaşayarak görmek daha da teşvik edici oldu. Dost kara günde belli olur.  Bugünlerde dostlukların ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlamış olduk. Biz Müslüman ülkelerin dualarıyla, destekleriyle bu kötü günleri de atlattık. İnşallah gelecek günlerde kendi ağırlıklarından, tasalarından kurtulmuş olarak yoluna devam eden bir ülke olacağız. Türkiye bu yükleri taşıyabilecek güçte ki Allah bize bu yükü verdi. Allah kimseye taşıyamayacağı yükü vermez. Böyle sıra dışı dönemler yaşayınca işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz. Ben UCLG-MEWA heyetine ve TDBB’ye yapmış oldukları taziye ziyaretinden dolayı çok teşekkür ediyorum.”dedi.Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Yöresel Günler Şöleni’nde Kardeşlik Rüzgarı Esti

  Yöresel Günler Şöleni’nde Kardeşlik Rüzgarı Esti

  Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Zeytinburnu Yöresel Günler Şöleni Türk Halk Müziği’nin sevilen ses sanatçısı Mustafa Keser konseriyle sona erdi. 10 gün boyunca Anadolu’nun birçok il, ilçe ve köylerinin buluştuğu şölende kardeşlik rüzgarı esti.

 • Otizmli Murat 10 Farklı Enstrüman Çalıyor

  Otizmli Murat 10 Farklı Enstrüman Çalıyor

  Otizmli 20 yaşındaki Murat Yurtcu, aldığı müzik eğitimi sayesinde yüzde 98 olan otizm engelini yüzde 45'e kadar düşürdü.

 • Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınlarıyla Dünyaya açılıyor

  Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınlarıyla Dünyaya açılıyor

  Dünyanın en büyük kitap fuarı olarak kabul edilen Frankfurt Kitap Fuarı sona erdi. Yayıncılık sektörünü ve kitapseverleri bir araya getiren kitap fuarını 5 günde yaklaşık 300 bin kişi ziyaret etti. 7 bin katılımcının bulunduğu fuarda ülkemizi temsil eden Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları’na Türk ve yabancı ziyaretçilerin ilgisi yoğundu.

 • Derya & Nebi muhteşem bir nikah merasimiyle dünya evine girdi

  Derya & Nebi muhteşem bir nikah merasimiyle dünya evine girdi

  Yılmaz ve Fatma Uçar Çiftinin biricik kızları Derya Uçar, Eyüp ve Fatma Topal çiftinin biricik evlatları Nebi Topal Titanic Business Oteldeki muhteşem bir nikah merasimi ile dünya evinde girdi. Nikah merasimine şahitlik etmek üzere, siyaset ve iş dünyasından 1000’e seçkin davetli Titanic Otele akın etti.

 • Düzceliler Kabak Tatlısıyla Yöresel Günlere renk kattı

  Düzceliler Kabak Tatlısıyla Yöresel Günlere renk kattı

  Sanatçı Hülya Polat’ın sahne aldığı ‘Zeytinburnu yöresel günlerinde Düzce rüzgârı esti. Yaklaşık 9 gündür süren günlere ilk kez katılan Düzceliler, Güzeldere şelalesinden, Samandere Şelalesine, Ceneviz kalesinden, Fakıllı mağarasına, Kurugöl Kanyonundan, Melen raftingine, Böreğinden mantısına, kabak tatlısından fındığına Düzce’yi Zeytinburnu 15 Temmuz meydanına taşıdılar..

 • Yöresel günlerde gökten Kastamonu sarımsağı yağdı

  Yöresel günlerde gökten Kastamonu sarımsağı yağdı

  Anadolu’nun tüm il, ilçe ve köylerinin aynı çatı altında buluştuğu Zeytinburnu 14. Yöresel Günlere Kastamonulular renk kattı. Kastamonu’nun yöresel ürünlerinin satıldığı Kastamonu standına Zeytinburnulular bir hafta boyunca akın etti.

 • Yöresel Günlere Sinop Mantısı mührünü vurdu

  Yöresel Günlere Sinop Mantısı mührünü vurdu

  Zeytinburnu Belediyesi tarafından organize edilen 14.Yöresel Günlerde Karadeniz Bölgesinde yerini alan Sinoplular hem hemşerilerine hem de ziyaretçilere mantı ikramında bulundu.

 • Yöresel Günler’de Samsunlular Standına yoğun ilgi

  Yöresel Günler’de Samsunlular Standına yoğun ilgi

  İstanbul Samsunlular Derneği 14.Yöresel Günler kapsamında 15 Temmuz Şehitler Meydanına kurduğu standa ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi. Bir hafta boyunca Samsunluların stantını ziyaretten eden Zeytinburnululara Başkan Davut Genç keşkek ziyafeti verdi.

 • Yöresel Günlerde Giresunlulardan Hamsi ziyafeti

  Yöresel Günlerde Giresunlulardan Hamsi ziyafeti

  Türkiye'nin farklı iklimlerinden 24 bölgenin yöresel tatlarını sergilendiği Yöresel Günler Şöleninde Karadeniz Bölgesi’nin gecesi bir başkaydı. Karadenizliler gecesinde ziyaretçiler hem horona hem de hamsiye doydu.

 • Erbakan Vakfı Zeytinburnu Şubesi 10 BİN kişiye aşure dağıttı

  Erbakan Vakfı Zeytinburnu Şubesi 10 BİN kişiye aşure dağıttı

  Erbakan Vakfı Zeytinburnu Şubesi Muharrem Ayı dolayısıyla 10 Bİn kişiye aşure ikram etti. 58.Bulvar Caddesindeki aşure ikramına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

 • Başkan Murat Aydın bütçe görüşmelerinde ZEYBİS müjdesi verdi

  Başkan Murat Aydın bütçe görüşmelerinde ZEYBİS müjdesi verdi

  Zeytinburnu Belediyesi 2018 yılı tahmini Bütçesi 388 milyon TL olarak oy çokluğu ile kabul edildi. Zeytinburnu Belediyesi 2018 bütçe görüşmelerinde CHP’li meclis gurubunun eleştirilerini dinleyerek söz konusu sorunları sıralayarak cevap veren Belediye Başkanı Murat Aydın, bütçenin oluşmasına destek veren ilçe esnafına da teşekkür etti.

 • Narkotik Eğitim Tır'ı Zeytinburnu'nda

  Narkotik Eğitim Tır'ı Zeytinburnu'nda

  Zeytinburnu Belediyesi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği 'Hedef Sensin' projesi kapsamında Narkotik Eğitim Tırı, Zeytinburnu'nda öğrencilere eğitim verdi.

 • Gece Gölgenin Rahatına Bak, Çağatay Akman ile özel söyleşi

  Gece Gölgenin Rahatına Bak, Çağatay Akman ile özel söyleşi

  “Gece Gölgenin Rahatına Bak” şarkısı ile milyonların gözdesi olan genç şarkıcı Çağatay Akman en son çıkardığı "Sensin Benim En Derin Kuyum" şarkısı ile de yer aldığı dijital platformlarda bir saat içerisinde 100 bini aşkın izlemeyi bulmuştu.

 • Yöresel Günlerde Akdeniz rüzgarı esti

  Yöresel Günlerde Akdeniz rüzgarı esti

  Anadolu’nun tüm il, ilçe ve köyleri Zeytinburnu Belediyesi tarafından 14’üncüsü düzenlenen Yöresel Günler Şöleni’nde biraya geldi. Yöresel Günlerin 7.Gecesinde sahnede Akdeniz Bölgesi vardı.

 • Zeytinburnu Belediyesinde den Öğrencilere Aşure ikramı

  Zeytinburnu Belediyesinde den Öğrencilere Aşure ikramı

  Zeytinburnu Belediyesi, Muharrem ayı dolayısıyla ilçede eğitim gören 10 bin üniversiteli öğrenciye aşure ikramı yaptı. Evlerinden uzakta eğitimini sürdüren binlerce öğrenci, belediye tarafından dağıtılan aşureyi beğeniyle yedi.

 • Dr. Adil Emecan 2019 için sahaya indi

  Dr. Adil Emecan 2019 için sahaya indi

  Zeytinburnu 3.Dönem Belediye Başkanı Dr. Adil Emecan, CHP İlçe Başkanı Metin Doğan, CHP İlçe Örgütü ve Belediye Meclis Üyeleriyle beraber 14.Yöresel Günler kapsamında STK’ların stantlarını ziyaret ettiler.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.4%

8.3%

8.6%

6.1%

30.6%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan