• Zeytinburnu bekçileri göreve başladı
  • Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
  • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
  • Karneler alındı, tatil başladı
  • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Zeytinburnu’nda Siyasi Partiler Darbeye karşı tek yürek oldu

Türkiye, 15 Temmuz gecesi saat 21.50’de başlayan darbe girişimiyle sarsıldı. Ordu içinden bir grup askerin yönetime el koymaya kalkışmasıyla başlayan olaylar milletin milli iradeye sahip çıkmasıyla bir gecede püskürtüldü. Zeytinburnu Halkı 15 Temmuz Akşamından bu saate Demokrasi Nöbetini tutmaya devam ediyor.

19 Temmuz 2016 Salı 08:34

SİYASİ PARTİLER DARBEYE KARŞI TEK YÜREK OLDU

Zeytinburnu’nda Siyasi Partilerin İlçe Başkanları ve Yöneticileri Darbeye karşı tek yürek oldu. AK Parti İlçe başkanı Bahattin Ünver, CHP Zeytinburnu İlçe Başkan Vekili İsmail Terzi, MHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Reşat Ok, Saadet Partisi İlçe Başkanı Kemal Yılmaz, Hüda Par Zeytinburnu İlçe Başkanı M.Zeki inan, Siyasi Parti İlçe başkanları ve Yöneticileri yaptıkları konuşmalarda seçimle gelen seçimle gider, en kötü demokrasi en iyi darbeden daha iyidir. Bunun için Darbeye kendini siper eden Halkımıza müteşekkiriz dediler. Zeytinburnu Kaymakamı Ali Taşkın Balaban, Belediye Başkanı Murat Aydın, Emniyet Müdürü Erdem Torlak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Taşkın Balaban Siyasi Partilerin Darbe karşıtı çağrısında hazır bulundu

DARBE GECESİ, ZEYTİNBURNU HALKI HAVALİMANINA SİPER OLDU

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Zeytinburnu’nda da vatandaşlar yaşanan duruma kayıtsız kalmadı. Haberin duyulması üzerine binlerce Zeytinburnulu sokağa döküldü ve demokrasiye sahip çıktı. Zeytinburnulu vatandaşlar sahil yolundan Atatürk Havalimanına yürüyerek tankların önüne geçti. Türkiye, 15 Temmuz gecesi saat 21.50’de başlayan darbe girişimiyle sarsıldı. Ordu içinden bir grup askerin yönetime el koyma girişiminde bulunmasıyla başlayan olaylar üzerine halk milli iradeye sahip çıkmak için sokağa döküldü. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Zeytinburnu’nda da vatandaşlar yaşanan durum üzerine sokağa döküldü ve milli iradeye sahip çıktı. Binlerce Zeytinburnulu vatandaş sahil yolundan Atatürk Havalimanına yürüyerek tankların önüne geçti. İlerleyen saatlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Havalimanı’na ineceğini duyan Zeytinburnulu vatandaşlar, Zeytinburnu Meydanı’ndan Atatürk Havalimanına akın etti. Bu sırada Atatürk Havalimanı istikametindeyken tanklar tarafından önleri kesilen Zeytinburnulular, diğer vatandaşlarla birlikte tankların üzerine çıkıp, kontrolü ele geçirdi. Yaşanan kargaşada Adil Büyükcengiz adlı Zeytinburnulu hemşerimiz askerlerin üzerlerine ateş açmasıyla birlikte ilk demokrasi şehitlerinden biri oldu.

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ TÜM BİRİMLERİYLE HAREKETE GEÇTİ

Türkiye genelinde 208 şehit verilen olayda Zeytinburnu Belediyesi olay başladığı anda tüm birimleriyle vatandaşlara destek verdi. Meydanları dolduran kalabalıkla birlikte harekete geçen belediye, tüm zabıta ve güvenlik personelini göreve çağırdı. Belediye bu sırada yaşanacak olumsuz olaylara karşı da teyakkuza geçti. Zeytinburnu Belediyesinin hemen yanı başında yer alan askeri lojmanların önüne Temizlik İşleri Müdürlüğü görevlileri tarafından bariyer hattı oluşturuldu. Onlarca su tankerlerini lojman giriş ve çıkışlarında bekleten Temizlik İşleri Müdürlüğü, tankerleri lojman kapısının önünden ayırmadı. Bu sırada Genelkurmay Başkanlığı'na vekaleten atanan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar da 24 darbecinin ölü ele geçirildiğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı da, 5'i general 29'u albay 34 askerin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Ülke genelinde teslim olan er ve erbaş sayısı giderek artarken devlet, darbeyi milletle birlikte geri püskürtmeye devam ediyordu.

BAŞKAN AYDIN: “DARBECİLERE KARŞI CANIM PAHASINA DİRENECEĞİM!”

Türk halkının darbe girişimi esnasında gösterdiği direnişin dünyada örneği olmadığını söyleyen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, "Dünya tarihinde okuduğumuz, öğrendiğimiz kadarıyla bu yaşadığımız süreçte gördüğümüz kadarıyla böylesine kutlu bir direniş olmamıştır. İlk defa Türkiye'de oldu. Tarih yazdınız, tarihi yazdınız. Bundan sonra bu topraklarda yaşayanlar art niyetli olanlar bırakın harekete geçmeyi darbe yapmayı zihinlerinden dahi geçiremeyecekler. Bunun böyle olmasını sizler sağladınız. Ben sizlere çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. Darbe girişimi sırasında ABD'de bulunduğunu belirten Başkan Murat Aydın, "New York'un merkezinde yaklaşık 500 Türk ve bize destek veren insanlarla birlikte olduk. İkinci gün ise oradaki arkadaşlarımızla birlikte bir organizasyon yaptık. Pensilvanya'ya o alçağın, o şerefsizin, o din sömürücüsünün yaşadığı yerin önüne gittik. Yüreğin yetiyorsa eğer gel buraya dedik ve Amerika'ya seslendik. Amerikalılara bu katili, bu haini, bu demokrasi düşmanını bize vermelerini istedik. Fethullah Gülen Terör Örgütü Lideri’nin kapsına kadar dayanan vatandaşları yalnız bırakmayan Aydın, elindeki Türk bayrağıyla terör örgütünü bir kez daha lanetledi. Başkan Aydın aynı zamanda televizyon ekranlarından da canlı yayın yaparak Tüm Türkiye’ye ve belediye personeline görevleri başında bulunmaları çağrısını tekrarladı. Bununla da yetinmeyen Aydın, SMS ile şu çağrıyı yaptı: “Sivil iradeyi korumak için darbecilere karşı canım pahasına direneceğim. Milli iradeye sahip çıkmak için bu darbeci alçakların ve hainlerin amacına ulaşmaması için sokağa çıkıyoruz. Demokratik irademize sahip çıkmak için herkes bu alçak ve hainlerin karşısına çıkmalıdır. Halkımızı meydanlara bekliyoruz. Hep beraber demokrasi nöbeti tutacağız.”

KUR’AN-I KERİM OKUNDU, DUALAR EDİLDİ

Belediye Başkanı, Belediye başkan yardımcıları, Siyasi Partilerin Temsilcileri, STK Başkanları , Belediye müdürleri, Belediye personeli Zeytinburnu halkıyla birlikte pazar sabahına kadar meydanları terk etmedi. Bu esnada Zeytinburnu İlçe Müftüsü İsmail Gökmen de yanlarında bulunan imamlarla birlikte meydana gelerek şehit düşen ve tepkisini koyan vatandaşlara dua etti. İlahilerin, Kur’an tilavetlerinin, selâların gecenin geç saatlerine kadar devam ettiği mitingde meydandaki LED TV’den halkın olaylarla ilgili son dakika gelişmelerini takip edebilmesi için 24 saat boyunca canlı yayın yapıldı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.6%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan