Türkiye ordu içinden bir grup askerin yönetime el koyma girişiminde bulunmasıyla başlayan olaylarla sarsıldı. Hükümet sokaklara dökülen halka ve medya kuruluşlarını taşekkür ederek büyük oranda kontrolün sağlandığını ve darbenin defedildiğini söyledi. Meydana gelen olaylarda en az 265 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturmalarda, Türkiye genelinde 2800'den fazla Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun gözaltına alındığı bildirildi. Genelkurmay başkanıyla basın toplantısı düzenleyen Başbakan Binali Yıldırım, "161 şehidimiz var, 2839 asker gözaltına alındı" dedi.

Genelkurmay Başkanlığı'na vekaleten atanan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar da 104 darbecinin de ölü geçirildiğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı, 5'i general 29'u albay 34 askerin görevden uzaklaştırıldığını açıkladı. AKOM'da bulunan aralarında rütbelilerin de olduğu askerlerin teslim olduğu bildirildi. Ülke genelinde teslim olan er ve erbaş sayısı ise 700'e ulaştı.

TSK içindeki cunta tarafından yapılan darbe girişiminin başarısız olmasının ardından, planlayıcılardan olduğu iddia edilen eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk Ankara Kazan ilçesindeki Akıncı 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gözaltına alındı. Darbe girişiminin planlayıcıları arasında Akın Öztürk'ün damadı Pilot Yarbay Hakan Karakuş'un da olduğu iddia ediliyor.

Türkiye'de yaşanan darbe girişimi sonrasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ile EDOK Komutanı Korgeneral Metin İyidil hakkında vatana ihanet suçundan işlem başlatılmıştı.EDOK Muharip Birlikler Komutanı İyidil darbe girişimi sırasında “Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu’nda ufak bir kalkışma var. Onu da en kısa sürede bastıracağız. Biz devletimizin, milletimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın emrindeyiz" demişti.

Adliye kaynaklarından edinilen bilgilere göre; Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın darbe kalkışmasına yönelik yürütmüş olduğu soruşturma kapsamında, polis ekiplerinin 2. Ordu karargahına girmesinin ardından 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile birlikte 2. Ordu kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun ve 2 Tuğgeneral ile birlikte 160 asker de gözaltına alındıÖte yandan, 2. Ordu karargahında ölü olarak bulunan binbaşının ise darbe yanlısı olduğu belirtildi. Halen darbe yanlısı bir yarbay ile bir yüzbaşının ise tedavi altında alındığı öğrenildi.

Darbe teşebbüsü soruşturması kapsamında 1.Ordu Harekat Başkanı Tuğgeneral Eyyüp Gürler ile İstanbul İl Jandarma Komutanı Gürcan Sercan gözaltına alındı.İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlarla Mücadele Soruşturma Bürosu Başsavcı Vekili İrfan Fidan'ın talimatıyla Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Şırnak'ta gözaltına alınan Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan, tutuklandı. Adliye sevk edilen Tuğgeneral Gürcan, çıkarıldığı mahkemece, Türk Ceza Kanunu'nun 309. maddesindeki, "Anayasayı ihlale teşebbüs" ve 312. maddesindeki "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya ve görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs edilmesi" suçlarından tutuklandı.Aynı operasyonda yakalanan 5'i binbaşı 4'ü yüzbaşı 311 askerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

İstanbul'da ise askerin teslim olmasının ardından dün kapatılan Boğaz köprüleri kısmen trafiğe açıldı.DHA, burayı tutan askerlerin gece halkın üzerine ateş açtığını ve AKP'nin reklam kampanyalarının mimarı Erol Olçak ile 16 yaşındaki oğlu hayatını kaybettiğini, ayrıca yaralananlar olduğunu bildirmişti. Bu sabah teslim olan askerlerin, gözaltına alınırken halk tarafından tartaklandıkları belirtiliyor.Gece saatlerinde şiddetli çatışmaların yaşandığı Harbiye Ordu evi ve TRT Radyo binasına polis sabah saatlerinde operasyon düzenledi. Düzenlenen operasyonda 13 asker gözaltına alındıAyrıca radyo binası içinden çok sayıda hücum yeleği ve uzun namlulu silah çıktı. Operasyon sürerken bir grup da olay yerindeydi. Polise yönelik zaman zaman tezahürat yapan grup askerlerin gözaltına alınması ile birlikte radyo binasının önüne koştu. Cadde üzerinde bulunan birçok bina isabet alırken radyo binası yanında bir otomobil yandı. Gözaltına alınan askerler sorgulanmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Cumhurbaşkanına en yakın isimlerden biri olan Mustafa Varank'ın ağabeyi İlhan Varank'ın dün gece öldürüldüğü bilgisini Ankara milletvekili Yalçın Akdoğan geçti: "Sevgili dostum Mustafa Varank'ın darbeci alçakların şehit ettiği abisine de yüce Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

Gözaltına alınanlar arasında 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar, Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat, Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen de bulunuyor.Darbe haberinin duyulması ardından Zeytinburnu belediye başkanı Murat Aydın SMS yöntemiyle Zeytinburnu halkına ulaşarak sokağa çıkmalarını cuntacılara karşı çıkarak demokrasiyi sahiplenmelerini istedi Belediye Başkanı Aydın Açıklamasını Şöyle söyledi

Sivil iradeyi korumak için darbecilere karşı canım pahasına direneceğim milli iradeye sahip çıkmak için bu darbeci alçakların ve hainlerin amacına ulaşmaması için sokağa çıkıyoruz demokratik irademize sahip çıkmak için herkes bu alçak ve hainlerin karşısına çıkmalıdır. Dün akşam olduğu gibi bu akşamda halkımızı meydanlara bekliyoruz. Hep beraber demokrasi nöbeti tutacağız.