Davada, Türk bayrağını indirerek yırtan 3 gösterici hakkında, "Mala zarar verme", "Devletin egemenlik alametini aşağılama" ve "Nitelikli hırsızlık" suçlarından 16 yıla kadar, Nevruz Bayramı'nın 7 düzenleyicisi hakkında da "Yasaklara karşı hareketi önlememe" suçundan 2 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Bakırköy 51. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugün yapılan duruşmasına tek sanık katıldı. Tutuksuz yargılan sanık Mehmet Sıddık Kesim, kilisenin olduğu bölgenin güvenlik güçlerinin kontrolünde olduğunu söyledi. Geçen yıl yapılan Nevroz"un düzenleyicisi olduğunu belirten Mehmet Sıddık Kesim, "Olay günü olay yerinde görevliydim. Kolluk kuvvetleri ile irtibat halindeydik. Olay yerinde suç teşkil edecek bir şey yapılmaması için sürekli uyarılar yapıyorduk. Olayın meydana geldiği kilisenin olduğu bölge güvenlik güçlerinin kontrolündeydi" dedi.

Mahkeme, olay günü bayramın kutlandığı alanın yanında bulunan Rum Ortodoks Aya Pareskevi kilisesine girerek kilisede bulunan Türk bayrağını indirerek yırtan 2 sanıklar hakkında, Adalet Bakanlığı'ndan izin alınmaksızın "Devletin egemenlik alametinin aşağılanması" suçundan dava açıldığını hatırlattı. "Bu iki sanık hakkında açılan bu davaya izin verilip verilmeyeceği hususunun Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne" sorulmasına karar veren Mahkeme, davayı ileri bir tarihe erteledi.

İDDİANAMEDEN Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 22 Mart 2015 tarihinde Zeytinburnu Kazlıçeşme'de 'Nevroz Bayramı' mitingine katılanların, meydanın yanında bulunan Rum Ortodoks Aya Pareskevi kilisesinin etrafındaki bariyerleri aşıp kilisenin bahçe kapısını eğerek önce kilisenin bahçesine girdikleri,ardından kilise ve kilise müştemilatının içine girip oradan kilisenin çatısına çıkarak, kiremitleri kırıp giriş kapısının üzerindeki haçı yerinden sökerek çanı çaldıkları belirtildi.

İddianamede kamera kayıtlarından şüpheli Özgür Candere'nin kilisenin bahçesinde bulunan Türk bayrağını çekili bulunduğu direkten indirdiği, şüpheli Münir Abuka'nın bayrağı alıp yırttığı ve yere attığı, şüpheli Kenan Demir'in olay yerinden alınan parmak izinden kimliğinin belirlendiği, diğer şüphelilerin düzenleyiciler olarak toplantının düzenini sağlayamadıkları vurgulandı.

Mitingi düzenleyiciler, Ali Sönmez Kayar, Seyri İpek, Ayşe Vildan Sevgenay Kıran, Ecevit Taştı, Sadrettin Güler, Mehmet Sıddık Kesim ve Erkan Karabay için, "Yasalara karşı hareketi önleyememe" suçundan 6 aydan 2 yıla, Kenan Demir için, "Nitelikli hırsızlık" ve "Mala zarar verme" suçlarından 5 yıl 4 aydan 13 yıla, şüpheliler Özgür Cendere için de "Devletin egemenlik alametinin aşağılanması", Nitelikli hırsızlık" ve "Mala zarar verme" suçlarından 6 yıl 4 aydan 16 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.