• Zeytinburnu bekçileri göreve başladı
  • Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
  • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
  • Karneler alındı, tatil başladı
  • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Zeytinburnu Belediyesi'nden Çanakkale Çıkarması

Zeytinburnu Belediyesi, yüzlerce vatandaşı kültür gezileri kapsamında tarihin yeniden yazıldığı Çanakkale'ye götürdü.

22 Haziran 2016 Çarşamba 11:13

16 yıl önce İstanbul'dan Çanakkale'ye düzenlenen kültür gezilerinin öncüsü olan Zeytinburnu Belediyesi, bu sene yine yüzlerce vatandaşı Çanakkale ile buluşturdu. Tarihi Gelibolu Yarımadası, Kilitbahir Kalesi, Namazgah, Hamidiye ile Mecidiye Tabyası ve Havuzlar Şehitliği'ni ziyaret eden vatandaşlar, Çanakkale Savaşları'nın önemini daha iyi kavramak, savaşların yaşandığı cepheleri görmek ve şehit düşen askerleri yad etmek adına Çanakkale yoluna koyuldu.

SAVAŞIN KRİTİK BÖLGELERİ ZİYARET EDİLDİ

Kültür Gezisi için önceden kayıt yaptıran vatandaşlar, tur kapsamında, Çanakkale Şehitleri Anıtı, Morto Koyu, Conkbayırı, Seyit Onbaşı Anıtı, Yahya Çavuş Anıtı (Ertuğrul koyu), Kanlısırt, savaşta mevcudiyetinin üçte ikisini kaybeden 57. Alay ve Zeytinburnu Belediyesi tarafından yaptırılan Soğanlıdere Şehitliği'ni ziyaret etti.

"AİLELER ÇOCUKLARINI GETİRSİN"

Ziyaret boyunca araçlarda bulunan gruplara rehberlik eden uzman rehberler, geziye katılan vatandaşlara savaşın detayları hakkında bilgiler verdi. Çanakkale'ye ilk kez gelen Neslihan Oktay, gün boyunca hissettiği duyguları anlattı. Conk Bayırı gezisi sırasında konuşan Neslihan Oktay, "Çok anlamlı ve manevi değeri yüksek bir bölgedeyiz. Bu turu düzenleyen herkese çok teşekkür ediyorum. Buraya ilk kez geliyorum. Ailelerin çocuklarıyla gelmesini tavsiye ederim." dedi. Aslen Iğdırlı olan ve Zeytinburnu'nda yaşayan Şirin Akbaş ise, manevi havayı fazlasıyla yaşayan vatandaşlar arasında yer aldı. Konuşurken gözleri dolan Akbaş şu ifadelere yer verdi:

"CENNETTEYİM SANKİ"

"Burayı çok görmek istiyordum. Kitaplarda Çanakkale'nin geçilmez olduğunu okuyordum, gerçekten de geçilmezmiş. Allah mekanlarını cennet etsin. Al bayraklarımız gökten inmesin. Kardeşlik ve barış olsun. Bu güzel vatanı koruyalım. Bu güzel duyguyu yaşattığı için Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın'a çok teşekkür ediyorum. Atatürk’ümüzün mekanı cennet olsun. Şu an o kadar doluyum ki cennetteyim sanki."

"İLK ÖNCE BİRLİK OLMALIYIZ"

Çanakkale gezisinde birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Sunay Obuz İşbuğa, tarihi öğrenmenin önemine dikkat çekerek, "Şu anki ortamda birçok şeyle uğraşıyoruz. Birçok şehidimizi görüyoruz, çok üzülüyoruz. Bu ülke çok zor şartlarda kazanıldı. Bence ilk önce birlik olmalıyız. Birlikle bize karşı yapılan yanlış davranışlara engel olacağımızı düşünüyorum." dedi. 6 otobüsle gerçekleşen kültür gezisinde güvenlik gereği iki şoförlü sistem kullanıldı. Çoğu Çanakkale'ye ilk kez gelen yüzlerce vatandaş, ziyaret ettikleri şehitliklerde hem dualar etti hem de fotoğraf çektirdi.



Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.6%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan