• Zeytinburnu bekçileri göreve başladı
  • Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
  • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
  • Karneler alındı, tatil başladı
  • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Sefa Der 130 Çocuğumuzu Sünnet ettirdi

2015 Yılında kurulan Sefa Der bir yıl içinde çok güzel çalışmamalara imza attı. Dernek Genel Merkezi önünde yapılan 1.Toplu Sünnet merasimi renkli anlara sahne oldu.

20 Haziran 2016 Pazartesi 00:46

Uzun yıllar kendilerini hayır hizmetlerine adayan ve birçok dernekte yöneticilik yapan yaklaşık 30 Kişi bir araya gelerek 2015 Yılında Sefa Derneğinin temelinin attı. Kuruluşunun ardından kısa bir süre içinde iki katlı Dernek Merkezinin kuran ve faaliyete geçiren SEFA Der Yöneticileri, Yönetim binasının ardından yeniden ihtiyaç sahiplerinin sesi olmak ve onlara hizmet etmek için yola koyuldular.

Sefa Derneğinin Başkanı Hasan Hüseyin Oruç yapılan hizmetler ilgili Zeytinburnu Haber Gazetesine çok özel açıklamalarda bulundu. Başkan Oruç Sefa Der olarak, Aylık 100 Aileye erzak yardımında bulunduklarını, Mübarek Ramazan Ayı boyunca her Cumartesi akşamı 300 Kişiyi Dernek Merkezinde iftar verdiklerini, Peygamber Efendimizin sakalı ve saçı şerifinin Dernek Merkezinde belli günlerde ziyarete açıldığını,  Yaz tatiline giren öğrencilere günlük dini eğitim verildiği, Fıkıh Derslerinin yine dernek merkezinde aralıksız devam ettiğini, Her Cumartesi akşamı Dini sohbetlerin yapıldığını belirtti. Sefa Der olarak kısa bir süre içinde Aşevini hizmete sokacaklarının altını çizen Başkan Hasan Hüseyin Oruç 1.Toplu Sünnet Şöleninde 130 çocuğu sünnet ettirdiklerini ve bunu geleneksel hale getireceklerini söyledi.

Sefa Der 1.Toplu Sünnet merasimi için Dernek Merkezinin önü gelin gibi süslendi. Çocuklara için balonlar hazırlandı. Mehteran sünnet çocuklarına unutmayacakları bir konser verdi. Bir saati aşkın süren Mehteran konserinde çocuklar ve aileleri oldukça eğlenceli anlar yaşadılar. Konserinin ardından Sünnet Merasiminin duası yapıldı.

Sefa Der Başkan Vekili Zeytinburnu’muzun başarılı işadamlarından Ali Meydan, Allah’a sonsuz şükürler olsun ki, toplumumuz sünnet konusunda çok duyarlı. Sünnet tabii ki, terminoloji olarak bir taraftan erkek yavrularımızın belli bir yaşta özellikle üç yaşında olmaları daha da sağlıklıdır. Sünnet zaten Peygamber Efendimizin (SAV) yaşamıdır. Sünnet, daha şümullü olarak, dini bir terminoloji olarak fiili, takriri ve kavli sünnet olarak geçiyor. Kavli, Peygamber Efendimizin (SAV) sözleridir. Fiili, onun eylemleri, yaptıkları, aksiyonları. Takriri de yaşadığı dönem, asrı saadet dönemindeki sahabe efendilerimiz, Peygamber Efendimizi (SAV) gören ve inananların, bir şey söylemesi neticesinde Efendimizin de sükut etmesi neticesinde o olayı kabul ettiğini gösteren bir alamet olduğunu biz biliyoruz. Dolayısıyla sünnet, çocuklarımızı sünnet ettirmek suretiyle nebevi bir hayata açıldığımızı, Peygamber’in yolundan yürümeye hazır olduğumuzu biz bir manada ifade ediyoruz. Onun yaşamı, onun ilkeleriyle hayatımızı düzenleyeceğimize dair bir manada söz veriyoruz. Bugün dinlerde farklı olaylar var. Bazı dinlerde vaftiz var vs. bizde ise bir manada dini şiarı konumuna sünnet olayı gelmiş. Bütün Peygamberler sünnetli doğmuşlardır ve bilhassa Hz. İbrahim Aleyhisselam dönemi sonrasında daha büyük bir hassasiyet olduğu söyleniyor. Dinimiz zaten insan için faydalı olan şeyleri tavsiye ettiğini, onun zararına olan şeyleri de yasakladığını biliyoruz. Bizlerde Sefa Der olarak Dinimiz için bu kadar önemli olan Sünneti toplu merasimi şeklinde gerçekleştiriyoruz. Artık bunu her yık gelenekse hale getireceğiz dedi.

Toplu Sünnet merasimine katkı veren Yaşar Hastanesinin Müdürü Murat Topçu, çocuklara sünnetin hijyenik olarak ameliyat ortamında yapılacağını anlatıldı. Sünnet şöleninde çocukların ailelerine sünnet kartları dağıtıldı, çocuklara çikolata ikramında bulundu. Toplu fotoğraf çekimli ile Sefa Der 1.Toplu Sünnet Merasimi sona erdi.

Sünnet Merasiminin ardından Sünnet Çocuklarına, Ailelerine Dernek Merkezinde iftar verildi. Nuri Paşa Mahalle Muhtarı Yılmaz Kaya, Telsiz Mahallesi Muhtarı Yakup Toraman, Yeşiltepe Mahalle Muhtarı Nadiye Polat’da Sefa Der’in Toplu Sünnet Merasimine katılarak Çocuklaralar özel anlar geçirdiler.

Sefa Derneği: Başkan Hasan Hüseyin Oruç, Yönetim Kurulu: Ali Meydan, Doğan Vurgun, Olcay Kıroğlu, Metin Karataş, Bilal Ocak, Mehmet Çabukol, İlker Kutlu, İrfan Bekman, Nüfil Naçar, Murat Varol, Mustafa Duyar, Muzaffer Sönmez, Uğur Sarıalioğlu, Ali Osman Kaya, Durmuş Oruç, Hüseyin Arda, Sabri Aydoğdu, Birol Öztürk, Oktay Yıldırım, Mustafa Bayrak İbrahim Çabukol,

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.6%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan