5 Haziran Dünya Çevre gününde Zeytinburnu Sahili çevre kirliliği tehdidiyle bir kez daha karşı karşıya kaldı. İSKİ Zeytinburnu Pompa İstasyonu ve İSKİ Yenikapı Atık Su Arıtma Tesisi bozuldu. Atıklar denize ulaşarak kirlilik yarattı. Balıklar atıklardan zehirlenerek su yüzeyine çıktı. Ortaya çıkan bu görüntü Zeytinburnu Sahiline inen herkesi adeta şok etti. Vatandaşlar ortaya çıkan manzaranın kabul edilmez olduğunu ve yetkilerin bir an önce olaya el atması gerektiğini söylediler. Nesilleri hızla tükenen ve yıldan yıla azalan deniz canlılarının toplu katliamının önüne geçilmesi ve tesisin bir an önce çalıştırılması gerekiyor.

İSKİ yetkilileri durumu doğrulayarak Haklısınız. Pompalarda bakım var ve bu bakımın temmuz ayına kadar sürmesi bekleniyor. Şikâyetler bize de ulaştı. Yenikapı’daki tesisin de pompaları bakımda. Bu pompaların zaman zaman bakımı yapılıyor. Bu bakımlar Temmuz sonuna kadar sürecek dediler.

Yaptığımız araştırmalara göre Bu tesisler 2 aydır arızalı. Tesisten denize salınan atık sular, her türden balıkların ölmesine neden oluyor. Kanalizasyon ve atık kokusu tüm bölgeyi sardı. Denize giren insanlar salgın hastalıklara karşı karşıya kalabilir.