Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Evlerden Evrene Çevre Bilinci’ projesi kapsamında yapılan Bitkisel Atık ve Pil Toplama Yarışması’nda dereceye giren okullara sertifikaları verildi. “Dünya Çevre Haftası” kutlamalarına denk getirilen Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki programda, Prof. Dr. Orhan Kural ve ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Yaşar Nadir Atilla konuştu.

“SU ALTINDAN DAHA DEĞERLİ OLACAK”

Suyun hayattaki öneminden bahseden Prof. Dr. Orhan Kural, “1 adet pil 1 ton suyu kirletiyor. Hasta da olsam sokakta yerde pil gördüğüm an eğilip alıyorum. Arabayı kenara çekip üşünmeden alıyorum. İleride su altından daha değerli olacak. Su savaşları çıkacak. Kaçınız suyu dikkatli kullanıyorsunuz? Bu bir medeniyet ölçüsüdür. Ne olur! Tuvaletlerde, banyoda ve mutfakta suyu tasarruflu kullanalım. Çünkü en çok su tüketimi rezervuarlarda, banyo ve mutfaklarda oluyor. O kadar çok su harcıyoruz ki, su bulamayan insanlar var.” dedi.

“2015 YILINDA 581 BİN TON ATIK AMBALAJ TOPLANDI”

ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Yaşar Nadir Atilla ise, “Çevre Koruma ve Araştırmaları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) olarak, 2015 yılı sonu itibariyle 581 bin ton ambalaj atığını ekonomiye kazandırdık. Ambalaj atıkları ekonominin ucuz ham maddesidir. Bizim en fazla topladığımız atık da kağıttır. Sıralamada kağıdın ardından plastik, cam, metal, kompozit ve ahşap geliyor. Buradaki görevimiz sadece projeye destek vermek değil aynı zamanda Çevre Koordinatörü olarak atanan gönüllü eğitim şeflerimiz aracılığıyla, okuldaki hocaları, öğrencileri ve vatandaşları da çevre ve ambalaj atığı konusunda eğittik.” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından ilçedeki okullarda yapılan Bitkisel Atık ve Pil Toplama Yarışması’nda dereceye giren okullara ödülleri takdim edildi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL