• Zeytinburnu gelecek 5 yılda yüzde 108 değer kazanacak
  • Zeytinburnu'ndaki üçgen arsa 14.9 milyon TL'ye satılıyor
  • Saadet Partisi Başkan Aydın'ı ziyaret etti
  • MHP'den Saadet Partisi'ne iade-i ziyaret
  • 'Zeytinburnu Kimsenin tercihine göre planlanamaz'
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Fetih, 3D animasyonla yeniden canlandırıldı

Fetih, 3D animasyonla yeniden canlandırıldıİstanbul'un fethinin 563. yılı, Yenikapı'da görkemli bir törenle kutlandı. Dünyanın en büyük 3D mapping sahnesinin kurulduğu Yenikapı Miting Alanı'nda, gerçek çekim, 3D animasyon, gerçek boyutlu gemi modelleri ve tiyatral gösteri entegrasyonu ile fetih yeniden canlandırıldı.

30 Mayıs 2016 Pazartesi 09:31

İstiklal Marşı, saygı duruşu ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Erdoğan, Kahraman ve Yıldırım konuşma yaptı. Yenikapı Miting Alanı'na "dünyanın en büyük" 3D mapping sahnesi kurulurken, bu sahne için tasarlanan özel gösteride; gerçek çekim, 3D animasyon, gerçek boyutlu gemi modelleri, büyük boyutlu dönem toplarının modelleri ve tiyatral gösteri entegrasyonu ile fetih yeniden canlandırıldı. Gerçek boyutlarda bir Osmanlı kadırgası, 3D mapping gösteriye entegre olarak, leventler tarafından sahnede çekildi. Yurtiçinden ve yurtdışından konusunun uzmanı 520 kişinin hazırladığı 3D mapping, lazer, pyroteknik, ışık, ses ve müziğin birlikte kullanıldığı gösteri, ilgiyle izlendi.

HESAPLAŞMA BİTMEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kutlamada yaptığı konuşmada , İstanbul’un 563 yıl önce fethedildiğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Amaşundan emin olun bu fethin hesaplaşması 563 yıldır bitmedi. İstanbul semalarında ezanlarımız okunmaya, ay-yıldızlı bayrağımız dalgalanmaya devam ettiği sürece, bu hesaplaşma bitmeyecek ve devam edecek. Bu şehri sadece şehirlerden bir şehir sananlar, nasıl bir gaflet içinde olduklarını bilseler, inanın bana gözyaşlarıyla nedamet getirirler.” Erdoğan, İstanbul’u anlamak için fethin ne demek olduğunu bilmek gerektiğini vurgulayarak, birilerinin fethi kanla, ölümle süre giden bir süreç olarak anlattığını belirtti. Fethin, batının aşılmaz sandığı duvarların aşılması olduğunu dile getiren Erdoğan, “Fetih, 21 yaşındaki bir sultanın bin yıllık Bizans’ı dize getirmesidir” diye konuştu.

Canlı yayının 18 kamera ile yapıldığı program, işaret dilinin yanı sıra İngilizce, İspanyolca, Arapça, Fransızca ve Rusça dillerine çevrildi. Atatürk Havalimanı'ndaki uçak seferleri, geçici olarak durduruldu Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliğinin çeşitli marşlar seslendirdiğini programda, 478 kişilik Osmanlı Birliği de yer aldı. Türk Yıldızları, etkinlik kapsamında özel bir gösteri yaptı. Erdoğan, gösterinin ardından yanına gelen pilotları tebrik etti. Diriliş Ertuğrul dizisi oyuncuları Nurettin Sönmez ve Cengiz Coşkun da dönem kıyafetleriyle İstanbul'un 500. fetih yılına özel yazılan şiiri okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması sırasında, Cumhurbaşkanlığı forsunda yıldızlarla simgelenmiş Türk devletlerinin askerlerinin kıyafetlerini giyen görevliler de yer aldı. Erdoğan, Kahraman ve Yıldırım, Yenikapı Miting Alanı'ndan ayrılırken, vatandaşları selamladı ve fotoğraf çektirdi. Öte yandan, Türk Yıldızları'nın gösterisi sırasında, Atatürk Havalimanı'ndaki uçak seferleri geçici olarak durduruldu. Kutlama programı, havai fişek gösterisiyle sona erdi.Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.2%

8.3%

8.6%

6.1%

30.9%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan