Zeytinburnu Kaymakamı Ali Taşkın Balaban, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt’un katıldığı etkinlikte, Arif Şentürk ve Salih Can’da sahne aldı. Engellilerin ve ailelerinin oldukça güzel zaman geçirdiği etkinlikte Ahde Vefa Derneği Başkanı Metin Şengöz kısa bir konuşma yaptı. Sözlerin Kaymakam Beye ve İlçe Mili Eğitim Müdürüne teşekkür ederek başlayan Şengöz bir ün değil her gün engelli kardeşlerimizin yanında olalım dedi. Başkan Şengöz sözlerini şöyle sürdürdü.

Bilindiği gibi Ülkemizde Engelliler haftası 10-16 Mayıs tarihlerinde kutlanmaktadır. Bizlerde Ahde Vefa Derneği olarak bu çok özel hafta dolaysıyla Sizlerle bir araya gelip güzel bir zaman geçirmek için bu etkinliği koordine ettik.  Size önce Derneğimiz hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. İki yıl önce Vefalı arkadaşlarımızla yola çıkarak kuruluşa imza attığımız Ahde Vefa Derneği ki yıl aşkın bir süre içinde çok güzle çalışmalara imza attı. Ramazan geniş katılımlı vefa iftarları düzenledik. İhtiyaç sahihi ailelere erzak yardımlarına bulunduk. Kuruluş amacımızın ana felsefesi olan Öğrencilerimize burs verdik. Yaklaşık 13 Öğrencimizi burslara okutuyoruz. En büyük projemiz olan Öğrenci evi projesini hayata geçirdik.  2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılında Ahde Vefa Öğrenci Evi 13 Üniversite öğrencisine hizmet vermeye başladı. Amacımız bu öğrenci evlerini ülkemizin genelin yaymak. Bunun için çalışmaya devam ediyoruz. Şimdi hedefimiz Trakya Bölgesi'nde 7-8 dönümlük bir arazi alarak orada uyuşturucu bağımlıları için rehabilitasyon ve tedavi merkezi kurmak istiyoruz. Bana bu yolda destek veren tüm yol arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Ahde Vefa Derneği hiçbir siyasi partiye, cemaate veya şahıssa doğrudan veya dolaylı bağlı değildir. 2014 Yılında Kurduğumuz Derneğimiz çok şükür kısa bir sürede kamu yararına çalışan sivil toplum kuruluşu haline geldi. Kurulduğu günden bu güne Ahde Vefa derneğinin en temel ilkelerinden birisi imkânlarımız dâhilinde eğitim ve öğretim faaliyetlerine katkı sağlamaktır. Bunu yaparken tek arzumuz bu öğrencilerin sadece ve sadece Vatanına, Milletine ve Ailesine hayırlı birer nefer olarak yetişmeleridir.

Sosyal Projeleri çok önemsiyoruz. Sosyal Etkinliklerimiz kapsamında bugün Sizlerle beraberiz. Bilindiği gibi Ülkemizde Engelliler haftası 10-16 Mayıs tarihlerinde kutlanmaktadır. Engellilik, dünyamızın genel bir sorunu olduğu için, engelliler haftası sadece ülkemizde değil, Birleşmiş Milletlere bağlı 150 den fazla ülkede çeşitli etkinliklerle değerlendirilmektedir.

Nüfusumuzun yaklaşık olarak % 12 sini oluşturan engellilere hizmet etmek için devletimiz elinden geleni yapmaktadır. Bizlerde STK’lar olarak engelli kardeşlerimize sahip çıkmalıyız. Engellilere hizmet etmek bir gönül işidir. Biz diyoruz ki asıl engelli karşısına bir zorluk çıktığı zaman hemen pes eden, onu aşmak için mücadele etmeyendir. Engelliler için yaptığımız her hizmetin bir gün kendimize de lazım olabileceğini  unutmayalım.. Engellileri sahiplendiğimiz sürece onların hayatını engelsiz hale getirebiliriz. Bu ailelerimizi daha iyi anlamak için, birazcık empati yapmamız yeterli olacaktır. Engeli olmayan insanların bir kez kendilerini engelli kardeşlerimizin yerine koymasını istiyorum.  Eğer şimdiye kadar bunları hiç düşünmediyseniz, siz bu hayatın gerçeklerini iyi görememişsiniz demektir. Yaşamınızda bir şeyler eksik kalmış demektir.

Engellilere verebileceğimiz en büyük desteğin onlara karşı,  bir tebessüm, bir selam,bir kucaklaşma,sana cevap veremese bile, koluna girerek nasılsın? diye hatırını sormak olduğunu düşünüyorum. Bunun için de, engellilere acıyarak değil, onlara hak ettikleri ve gereken değeri vererek yardımcı olmalıyız. Bu duygularla tüm katılımcılara hoş geldiniz diyor ve saygılarımı sunuyorum dedi.

Gazeteci Mehmet Alpay’ın sunuculuğunu yaptığı organizasyona, Mahalle Muhtarları, STK Başkanları, İşadamları, Amatör Spor Kulüp Başkanları ve yöneticileri ile birlikte engeli çocuklar ve aileleri katıldı. İkram ve eğlencenin ardından program sona erdi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL