• Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor
  • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!
  • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti
  • Saadet Partisi gazetecilerle yemekte buluştu
  • Bu ülkenin Ömer Turan'dan başka derdi yok mu?
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Zeytinburnu Semt pazarlarında güvenlik üst düzeye çıkarıldı

Zeytinburnu Pazarcılar Derneği ve Zeytinburnu Belediyesi uyumlu çalışarak sent pazarlarımızın güvenliği ve kalitesini üst düzeye çıkardı.

27 Nisan 2016 Çarşamba 18:23

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte semt pazarlarımızda bir dizi önlem alındı. Zeytinburnu Pazarcılar Derneği Başkanı Selahattin Sert ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Pazar kalite ve güvenliği öne çıkardı ve bunun için bir dizi önlemi uygulamaya koydu. Zeytinburnu Belediyesi, Başkan Yardımcısı Ferruz Kutsal ve Zabıta Amirliği pazarda halkın güvenliği ve gönül rahatlığı ile alış veriş yapması için canla başla mücadele ediyor.

PAZARLARDA MOBESA SİSTEMİ DEVREYE SOKULDU

Zeytinburnu Belediyesi Pazarlarda bir çok noktaya seyyar mobese kameraları yerleştirdi. Bu Kameralar sabahın erke saatlerinde pazarda belli noktalara zabıta görevliler tarafından kuruluyor. Çok yönlü olan bu kameralar gün boyu kayıt yapıyor ve görüntüye aynı anda Zeytinburnu Belediyesi Zabıta Merkezine aktarıyor. Merkez bu görüntüler an ve an izleniyor ve gerekli göründüğü anda hızlı bir şeklide müdahale yapılıyor.

DERNEĞE BAĞLI KÂHYALAR SÜREKLİ PAZAR İÇİNDE DENETİMDE

Zeytinburnu Pazarcılar Derneği hem pazarın güvenliğini, huzurunu üst düzeye çıkarmak hem de Zabıta görevlerine yardımcı olmak için pazarda kahyaların sayısını artırdı. Çok sayıda kahya pazar içinde sürekli hareket halinde denetim yapıyor. Vatandaşı rahatsız eden, hırsız ve sapılarak anında müdahale ediliyor. Dernek Başkanı Selahattin Sert bu konuda çok hassas olduklarını ve vatandaş huzur için bizim pazarlarımızda alış verişini yapması için Biz ne gerekiyorsa yapıyoruz dedi.

PAZARLARA ZABITA DANIŞMA NOKTASI YAPILDI

Zeytinburnu Pazarcılar Derneği’nin isteği ve önerisi üzerine artık semt pazarlarımızda Zabıta danışma noktası oluşturuldu. Zeytinburnu Belediyesi Zabıta Ekipleri bu Danışma noktalarında hazır bulanarak vatandaşları şikâyetlerine çözüm üretmeye çalışıyorlar. Vatandaş bire bir muhataplık konusunda danışma noktası uygulamasından oldukça memnun kaldı.

PAZARLARDA ORTA BÖLÜM KOMPLE BOŞALTILDI

Semt pazarlarının en büyük sorunu pazarların orta bölümünü işgal eden demir direklerdi. Bu direkler hem vatandaşların geçişine engel oluyordu hem de Pazar sokaklarında ve ya Pazar içinde olası bir yangın ve acil hasta durumunda itfaiye ile ambulansın geçişini engelliyordu. Zeytinburnu Pazarcılar Odası Derneği bir ilk daha imza atarak pazarların orta bölümün komple boşaltırdı. Bunu test etmek içinde Çarşamba pazarına ambulans sokuldu. Bu uygulama hem pazarcı esnafında ve özellikle vatandaştan tam not aldı.

ZEYTİNBURNU’NDA PAZARLAR NEREDE, NE ZAMAN KURULUR?

Pazartesi günü Yeniyol olarak bilinen Şabanağa’da, Salı Günü Yenidoğan Mahallesinde, Çarşamba günü ise Çırpıcı Mahallesinde, Cuma ve Cumartesi günü ise Merkezefendi mahallesinde,Pazar günü ise Sümer Mahallesinde pazarlarımız var. Yani Peşembe günü hariç Zeytinburnu’nda haftanın 6 günü Pazar kuruluyor. En büyük iki pazarımız var. İlk Pazar pazarı ikincisi ise Çarşamba pazarıdır

NE KADAR PAZARCI ESNAFIMIZ VAR?

Pazar esnafının zor bir yaşantısı olduğunu vurgulayan Zeytinburnu Pazarcılar Derneği Başkanı Selahattin Sert, Belki de bilimsel bir araştırma yapılsa pazarcılık en zor meslekler arasına girer dedi. Başkan Sert, Pazar esnafının ekonomisi iyi değildir… Tamamen ülkenin ekonomisini endeksli olarak şekil alır… Derneğimize kayıtlı olarak 572 Pazarcı esnaf arkadaşımızı vardır. Pazarlarımızda toplam çalışan Personelimiz 3170’dir. Bir pazarcı esnafının ailesiyle birlikte 4 kişi olduğunu varsayarsak, yaklaşık 12000 kişi pazarcılıktan ekmek yiyor dedi

PAZARA GELEN VATANDAŞA ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?

Zeytinburnu Pazarcılar Derneği Başkanı Selahattin Sert, Pazarlara alış veriş için gelen vatandaşları da uyardı. Bizim Pazarlarımız İstanbul’un en güvenli pazarları buna rağmen yine vatandaşlarımız çok para ile gelmemesi gerekir. Harcayacakları para kadar getirmeleri güvenlik açısından çok daha iyi oluyor. Bir de tüm kimliklerini tek bir cüzdan da taşımasınlar. Ayrıca her ihtimale karşı cüzdanlarında ulaşılabilecek bir telefon numaraları yazsınlar. Çünkü pazarda bulunan birçok cüzdan bize geliyor ama sahiplerine ulaşmada zorluk çekiyoruz. Vatandaşımız için Belediyemizle ortaklaşa Pazarın başına ortasına ve sonuna iki zabıta eşliğine güvenli hassas terazi uygulamamız var. Şu ana kadar %99 oranın bu hassas terazi esnafımızın ne kadar güvenli olduğunu gösterdi.

PAZARCI ESNAFI HALKIN KENDİSİDİR

Zeytinburnu Pazarcılar Derneği Başkanı Selahattin Sert Pazarcılık mesleğinin hassan noktalarını ise şöyle anlattı. Pazarcılık çok meşakkatli bir meslektir. Esnaf gece hale gider ve curcuna içinde malı alır. 1 liralık mala 5 lira isterler ve gün ağarırken tezgâhlar konulur. Günün akşamına kadar bir kargaşa ve yorgunlukla mücadele eder. Yazın sıcakta kışın soğukta. Helal rızık peşinde koştururlar tek dertleri vardır evlerine rızık götürürken vatandaşa da en taze ürünün ulaştırmak için çaba sarfederler. Pazar Esnafı vatandaş ile aynı şartlardadır. Pazarcının Müşterisi hep sade vatandaştır… Esnaf, işçi, memur ve emekli… Bu kesimlerin ekonomik durumu ne kadar rahatsa, alım güçleri ne kadarsa, pazar esnafı da aynı kategoridedir… Çünkü Pazar esnafının müşterisi tamamen bu kesimden oluşur.Bu paralelde hayat standardı belirli bir çizginin üzerine çıkamayan Pazar esnafı kendi içinde de dayanışmaya önem verir… Hastası, düğünü, cenazesi olan arkadaşlarına yönelik kendi içlerinde örnek bir dayanışma sergilerler. Kısaca Pazarcı esnafı zaten halkın kendisidir.

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİNE TEŞEKKÜR

Zeytinburnu Pazarcılar Derneği Başkanı Selahattin Sert, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’a, Başkan Yrd. Ferruz Kutsal’a ve Zabıta Birimine her daim pazarcı esnafının yanında oldukları için, Pazarda kamera uygulaması, hassa terazi uygulaması ve özellikle pazarcılar lavabo ihtiyaçlarının çözüm konusunda camilerin lavabolarının ücretsiz hale getirilmesi konusunda teşekkür etti.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.3%

8.3%

8.6%

6.1%

30.8%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan