İlçe 293 bin 228 kişinin ikamet ettiğini aktaran Balaban, "Sadece bir adet resmi anaokulumuz var. Bunun yanında 8 adet özel kreşimiz bulunuyor. Ana okullarımızda okuyan öğrenci sayımız 2 bin 700. Bunun yanı sıra 13 ilkokul, 12 ortaokul ve 17 adet de lisemiz mevcut. Okul sayıları arzu ettiğimiz nitelikte değil. Normal öğretime geçebilmemiz için 250 dersliğe ihtiyacımız var. Bunu gündeme getirmemizin sebebi arsa üretimine dikkat çekmek ve yatırım programlarına girmesini sağlamaktır. Ne yazık ki İstanbul'un ilçeleri arasında okul öncesi eğitim konusunda alt sıralarda yer alıyoruz" diye konuştu.

Eğitim kurumlarının sayıca az olduğu ilçede kahvehane sayısının azımsanmayacak nitelikte olduğunu dile getiren Balaban, "Toplamda 290 kahvehanenin bulunduğu Zeytinburnu'nda, 23 adet içkili mekan, 47 internet kafe, 5 adet bilardo, 4 atari salonu ve 20 de kafeterya faaliyet gösteriyor. Bunları, şikayetçi olmak için dillendirmiyorum. Bir durum tespitinde bulunuyorum. İstanbul'da okul öncesi eğitim konusunda neden Zeytinburnu en altta yer alsın? Bu durum beni üzüyor." ifadelerini kullandı.

Zeytinburnu'nun metro, metrobüs ve marmaray gibi toplum ulaşım araçlarının kesişim noktasında olması nedeniyle artık İstanbul'un en merkezi yerlerinden biri haline geldiğini anlatan Balaban, ciddi park sorunu yaşadıklarına da dikkati çekti. İlçedeki yol uzunluğunun mevcut araç kapasitesini kaldıramayacak boyutta olduğunu aktaran Balaban, şunları kaydetti:

"İlçede 71 bin kişi sürücü belgesine sahip. Tescilli araç sayısı ise 100 bin 300 adet. İlçemizdeki yol uzunluğunda 206 kilometredir. Bir araç ortalama 4 metre uzunluğunda ise park sorunun yaşanmaması için gereken yolun 400 kilometrenin üstünde olması gerekiyor. Caddelerimizin çoğu geliş-gidişli park eden araçlarla işgal altında. 2014 yılında 15 bin araç çekilirken, 2015'te bu sayı 29 bine çıkmış durumda, aradaki artış oranı ise 193. Bazen vatandaşlarımızdan yanlış yerlere park eden araçlarla ilgili gerekli işlemlerin yapılmadığı şikayetleri geliyor. Daha ne yapılsın, 29 bin araç çekilmiş."

Toplu ulaşımda merkez olmasının, Zeytinburnu'nun değerini yükselttiğini vurgulayan Balaban, şöyle devam etti:  "Madem ki ilçemizin değeri ekonomik olarak yükseliyor, o zaman eğitim, sağlık ve ulaşım noktasındaki altyapımızı sağlam temeller üzerine kurmamız gerekiyor. Bir idareci olarak altyapı sorunlarını çözmüş, geleceğe güvenle bakan, huzurlu bir kent istiyorum."