Surp Pırgiç Hastanesi’nin karşısında bulunan 48 bin 259 metrekarelik arsanın 22 Ocak 2014’te Vakıflar Genel Meclisi’nin aldığı kararla hastaneye iade edilmesinden bu yana, Zeytinburnu Belediyesi bu karara itiraz etmeye devam ediyor. İade kararına itiraz ederek dava açan Zeytinburnu Belediyesi, bu davayı kaybetmişti. Ancak kararın temyizi için Yargıtay’a başvuran Belediye, buradan lehte karar almayı başardı. Zeytinburnu Stadı’nın da içinde olduğu 8 bin metrekarelik bölüm için yeşil alan kararı alan Zeytinburnu Belediyesi, bu kararı geçtiğimiz Ocak ayında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden de geçirmişti.

Eskiden Hampartsum şenliklerinin yapıldığı ve bağbozumunun kutlandığı bu arsaya 1974 yılında bir sabah dozerler girmiş ve “Tapuda malik hanesi boş, yani sahibi yok” denerek arsaya el konmuş, ardından da burası Zeytinburnu Belediyesi’nin kullanımına verilmişti. ‘36 Beyannamesi’ nedeniyle kaybedilen bu mülk için uzun yıllar süren hukuk mücadelesinden sonra hükümetin çıkardığı Kanun Hükmünde Kararname sayesinde arsanın Surp Pırgiç’e iadesi söz konusu olmuştu. Ermeni toplumunda büyük sevinç yaratan iade, oradan gelecek gelirlerle toplumun çok önemli sorunlarına çözüm yaratacağı için beklentilere yol açmıştı. Bu kararla bu kez Zeytinburnu Halkı sevindi.

Surp Pırgiç Vakfı Zeytinburnu Halkının malı olan arsayı almak için elinden geleni yapmaya devam ediyor. Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı’yla makamında görüşmek üzere randevu talep etti. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Vakıf Başkanı Bu buluşmanın önümüzdeki hafta olmasını bekliyorum. Çözüm konusunda ümitliyim. Şu anda Belediye, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne karşı dava açmış durumda. VGM’nin talep ettiği tüm belgeleri kendilerine sunduk. Müdürlüğün hukukçularıyla görüştüğümüzde belgelerimizin çok kuvvetli olduğunu ve olumsuz bir sonuç çıkmayacağından emin olduklarını belirtiyorlar. Yargıtay’dan böyle bir karar çıkmasına karşın, hukuki süreç sonlanmış değil. Öte yandan yeşil alan konusunda da idari mahkemede açtığımız dava devam ediyor” şeklinde konuştu.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ise konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı.  Zeytinburnu Stadyumunu da içinde bulunduran arazi ile ilgili karar lehimize sonuçlandı ama süreç devam ediyor, yerel mahkeme konuyu bir kez daha ele alacak. Ardından idare mahkemeleri ve son olarak hukuk mahkemeleri de konuyu inceleyecek yani iş biraz sürecek gibi ama stadyumun yerini tekrar geri alıyoruz, görünen o Allah’ın izniyle”dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ