Düzce Valisi Bülent Kılınç, ramazan ayının başlangıcı dolayısıyla silah atılmaması uyarısında bulundu.Ramazan ayının insanlar için bir kaynaşma unsuru olduğunu hatırlatan Kılınç, halkın önemli gün ve gecelerde gelenek haline getirdiği silah atma alışkanlığının birçok ailenin hayatını kararttığını hatırlattı.İstenmeyen üzücü olaylarla karşılaşmamak için ramazan ayına girerken silah atılmamasını isteyen Kılınç, ``Duyulan sevinç ve heyecanın yapacağımız başka etkinliklerle değerlendirilmesinin toplumumuz adına daha yararlı olacağı inancındayım`` dedi.


DİVES İLK ŞUBESİNİ DİYARBAKIR`DA AÇTI


Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikasının (DİVES) ilk şubesi Diyarbakır`da açıldı.DİVES Genel Başkanı Lokman Özdemir, Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesinde yaptığı açıklamada, DİVES olarak üyelerin ekonomik, kültürel ve sosyal çıkarlarını korumanın yanı sıra bütün hak ve özgürlüklerin hayata geçirilmesini sağlamak ve savaşsız bir dünya hedefiyle kalıcı barışın sağlanmasına katkıda bulunmayı arzuladıklarını söyledi. Amaçlarının her türlü baskıcı yönetime karşı demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla yerleşmesini sağlamak olduğunu da ifade eden Özdemir, ``Özgürlüğü ve halkların kardeşliği için mücadele etmeyi, her din görevlisinin anadilde vaaz vermesini, hutbe okumasını, tüm inançların eşitliğini ve özgürlüğünü savunmayı amaçlıyor ve din hizmetlerinin verilmesindeki mezhep eşitsizliklerinin ortadan kaldırılmasını istiyoruz`` dedi.


YALOVA`DA RAMAZANDA İFTAR ÇADIRI KURULMAYACAK


Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu, bu yıl ramazanda iftar çadırı yerine her mahallede belirli mekanlarda iftar sofraları kuracaklarını söyledi. Binicioğlu, kent merkezindeki her mahallede iftar sofraları kuracaklarını bildirdi.İftar yemeklerinden ramazan ayı boyunca yüzlerce kişinin yararlanacağını ifade eden Binicioğlu, ``Her mahallede belirlenen mekanlarda verilecek iftar yemekleriyle sadece kent merkezinde değil arka mahallelerde yaşayan vatandaşlara da ulaşılacak. Daha önceki senelerde Cumhuriyet Meydanı`nda kurulan iftar çadırında ramazan ayında yemek veriliyordu. Ama bu sene daha etkili bir yöntemle çadır sisteminin dışına çıkarak her mahallede ayrı ayrı iftar yemekleri vereceğiz. Bu yöntemin amacına ulaşma konusunda daha etkili olacağına inanıyorum`` dedi.


VAAZLARDA KONU BİRLİĞİ SAĞLANACAK


Bu yıl ramazan ayında verilecek vaazlarda konu birliği sağlanması için yeni bir uygulama başlatıldığını dile getiren Konuk, bu amaçla öğle, ikindi, teravih ve bayram namazlarında bütün camilerde verilecek vaazların aynı olacağını kaydetti.


Tüm cami ve Kur`an kurslarında bir peygamber geleneği olan `Mukabele Programları` düzenleneceğini belirten Konuk, buna bağlı olarak İstanbul`daki camilerde ve evlerde okunan tüm hatimlerin sayısının tespit edileceğini ve Kadir Gecesi, Sultanahmet Camisi`nde yapılacak özel dini programda bu hatimler için toplu dua edileceğini söyledi.


Konuk, Üsküdar, Pendik, Ümraniye, Maltepe, Fatih, Zeytinburnu, Bağcılar, Eyüp ve Küçükçekmece`de kurulan ramazan çadırlarında müftülüklerin belli günlerde program yapacağını ifade ederek, Fatih Müftülüğünün Şehzadebaşı Cami için özel bir program hazırladığını dile getirdi.


FİTRE FİYATI


Bardakoğlu, Din İşleri Yüksek Kurulu`nca bu yıl için Sadaka-ı Fıtr miktarının, asgari ücret, geçim standardı, gıda fiyatları, bir kişinin bir günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 6 YTL olarak belirlendiğini bildirdi.

zeytinburnuhaber.org