• Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
 • Karneler alındı, tatil başladı
 • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

“Türkiye’nin Kat Etmesi Gereken Çok Yol Var!”

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen “Çağdaş İslam Düşüncesi” seminerinde konuşan Prof. Dr. İsmail Kara, “Hareket Ekolü”nün önderi Nurettin Topçu’yu ve “Türkiye’nin Maarif Davası”nı anlattı.
17 Mart 2016 Perşembe 21:12

Konuşmasının başında bir eğitim sisteminin asgari olarak neleri yapması gerektiği üzerine duran Kara, ilk olarak işlevi olan bir eğitim sisteminin, geçmişe dair bir aktarım yapması gerektiğini belirtti. Geçmişin aktarımı meselesinin geçmişle alakalı olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Kara, “Bugünü inşa edebilmek ve yarını kurabilmek için geçmişi aktarırız.”dedi. Kara, bu sebeple bir eğitim sisteminin mutlaka kademeli olarak geçmişi aktarması gerektiğini söyledi.

Geçmişin merkezinde bir milletin, bir toplumun kendi geçmişinin yattığını belirten Prof. Dr. Kara sözlerine şu şekilde devam etti “Peki, bu geçmiş neresi? Aslında geçmiş dediğimiz, tarihin bütünüdür. Hiç değilse insanlık tarihinin bütünüdür. Hazreti Adem’den başlayıp bugüne kadar gelir. Peki, burada bir kademe gözetilmeyecek mi? Öncelik, sonralık yok mu? Hiç şüphesiz var. Buradaki geçmişin merkezinde bir milletin, bir toplumun kendi geçmişi vardır. Bunu daraltırsanız bir kişinin kendi geçmişi vardır. Ama eğitim sistemi kişi üzerine değil bir millet üzerine kuruludur. Dolayısıyla geçmiş dediğimiz zaman kastettiğimiz şey bir milletin geçmişidir.”

“MODERNİST PROJE, BÜTÜN DÜNYAYA TEK TİP BİR EĞİTİM DÜŞÜNCESİ DAYATIYOR”

Bir eğitim sisteminin bugün ile de ilgili olması gerektiğinin altını çizen Kara, geçmiş aktarımının, bugün ve yarın için lazım olduğunu hatırlatarak, eğitim sisteminin bir gelecek tasavvuruna sahip olması gerektiğini sözlerine ekledi.“Modernist proje”nin bütün dünyaya tek tip bir eğitim düşüncesi dayattığını söyleyen Prof. Dr. Kara, “Bizim gibi ülkeler, bu durumu kabul etmekte neredeyse hiç tereddüt etmediler.” dedi.

Kara konuşmasını şöyle sürdürdü: “Buradaki nazik nokta şurası; Türkiye gibi bir ülkede modern süreçlere katılmadan eğitim sisteminizi, insan yetiştirme sisteminizi sürdüremezsiniz. Bu çok önemli bir nokta… Mutlaka modern eğitim süreçleriyle bir entegrasyon sağlamanız lazım. Bunu sağlamadığınız zaman işlerinizi yürütmeniz imkansız denecek kadar zordur. Türkiye bu bakımdan tek başına karar verebilecek bir ülke hiç olmadı. Bugün de değil, bugün Türk eğitim sisteminin kararlarını Türkiye vermiyor. Bunu acı bir gerçek olarak görmemiz lazım.”

Eğitim sistemini, modern eğitim süreçleriyle entegrasyon sağlayabilecek bir hale getirmemiz gerektiğini de vurgulayan Kara, “Esas önemli olan şey sizin buna ne katacağınızdır. Bu, modern eğitim sisteminin, Türkiye’de uygulandığı, Türk olduğuna dair gösterge ne olacak? Eğer bu yoksa, bunun Türk eğitimi olduğunu biz nerden anlayacağız.”dedi.

İsmail Kara son olarak, eğitim sistemi için kayda değer bir mesai sarf edilmesinin önemine değinirken, bu mesainin, ne yazık ki, bugün de sarf edilmediğini dile getirdi. Kara, Türk eğitim sistemini değerlendirdiği konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

“Türkiye’nin en önemli meselesi eğitim ama gazetelerde eğitim yazısı yok! (…) Türkiye’nin kat etmesi gereken çok yol var!”Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek 23/06/2017 Tarihinde rahmete kavuşan Amcası Seyyid Haccı Mehmet Sait Gülmek için taziye teşekkürü yayınladı

 • Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Başbakan Binali Yıldırım, yeni kabineyi açıkladı. Akif Çağatay Kılıç'ın yerine yeni Gençlik ve Spor bakanı Osman Aşkın Bak oldu. Osman Aşkın Bak, iki dönem Zeytinburnu’ndan sorumlu Milletvekili olarak görev yaptı ve neredeyse ilçemizdeki her etkinliğe katıldı. Bundan dolayı Zeytinburnu’nun vekili olarak adlandırıldı.

 • İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  Zeytinburnu Belediyesi, Spor Toto işbirliğiyle gerçekleştirdiği İstanbul’un en büyük buz pisti inşaatına 24 saat aralıksız devam ediyor.

 • Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  İstanbul dün gece başlayan ve sabah saatlerinde şiddetini arttıran yağmur, İstanbullulara zor anlar yaşattı. Yollarda biriken sular trafiğin sıkışmasına neden olurken, toplu taşımada da aksamalar meydana geldi. İstanbul'da en fazla yağışı alan Silivri'de evlerinde mahsur kalanlar botlarla kurtarıldı. İstanbul Valiliği: Bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur.

 • Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  İstanbul'da ! Birçok yeri su bastı, araçlar yollarda mahsur kaldı, trafik kilitlendi. AKOM sel riskine karşı uyardı.

 • Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli Anadolu-Avrupa Yönü de olumsuz hava koşulları nedeniyle geçici süre ile trafiğe kapatıldı

 • Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Telsiz Mahallesi’nin sevilen insanlarından spor camiasının dostu olan Malatya eşrafından Hasan Hüseyin TAŞDEMİR ( Korsan Hasan )rahmetli oldu.

 • Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  4 gün 4 gece sabah ezanlarına kadar nöbet tutan Zeytinburnulu vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim dinleyip, 15 Temmuz şehitlerine dua etti. Genci yaşlısı meydanlarda sabahlayan vatandaşlara Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da eşlik etti. Paylaş

 • Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Türkiye, Avrupa U23 Atletizm Şampiyonası’na iddialı gidiyor. Ay-yıldızlılar, Bydgoszcz’da 45 isimle 29 dalda madalya aradı. Son günde 10 atletle finallerde temsil edilen Ay-yıldızlı Takım'da Yasemin Can, 5 binin ardından 10 bin metrede de altın madalya kazandı. 3000m su engellide ülkemizi temsil eden Zeytinburnu Beştelsiz spor Atletizm takımının sporcusu Turgay Bayram Avrupa 6.Olarak ülkemize büyük bir gurur yaşattı

 • Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Bahattin Ünver, Kanlı Darbe girişimi 15 Temmuz’un 1.Yıldönümünde hem Şehitler köprüsünde hem de 15 Temmuz meydanında yapılan etkinliklere katılarak Demokrasi Nöbetlerine destek veren Zeytinburnu Halkına ve teşkilatına teşekkür etti.

 • OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nde eğitim gören yüzlerce minik öğrenci bir araya gelerek, 15 Temmuz Destanı’nın 1. Yıl dönümünde yaptıkları canlı resimle "15 Temmuz’u Unutma!” mesajı yazdı. Duygu dolu anların yaşandığı etkinlikte yaklaşık 400 öğrencinin oluşturduğu Türk Bayraklı mesaj havadan görüntülendi.

 • Başkan Aydın'ın desteğiyle Sason'un En Yüksek Dağına Türk Bayrağı Dikildi

  Başkan Aydın'ın desteğiyle Sason'un En Yüksek Dağına Türk Bayrağı Dikildi

  Batman’ın Sason ilçesinde bir grup gönüllü genç ilçeden yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Garrame Dağı’na 15 Temmuz şehitleri anısına Türk Bayrağı dikti.

 • Başkan Aydın: 15 Temmuz Büyük Devrimin Habercisi

  Başkan Aydın: 15 Temmuz Büyük Devrimin Habercisi

  15 Temmuz İngilizce Makale Yarışması’nın ödül töreninde konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “15 Temmuz dünyada mazlumlar lehine gerçekleşecek olan büyük devrimin habercisidir.” dedi.

 • On Beş Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni

  On Beş Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni

  İstanbul Valisi Vasip Şahin, ihanet odaklarının millet içerisinde tekrar ilerlememesi için eğitimcilere önemli görevler düştüğünü belirterek, "Bağımsız düşünen, kendisine verilen bilgiyi sorgulayan, nedenini, niçinini merak edip araştırabilen ve bir mantık süzgecinden geçirdikten sonra onu bu milletin emrinde bir fikir haline dönüştürebilen gençlere ihtiyacımız var." dedi.

 • Zeytinburnu'nda '15 Temmuz Destanı' Sergisi Açıldı

  Zeytinburnu'nda '15 Temmuz Destanı' Sergisi Açıldı

  Zeytinburnu’nda , 15 Temmuz hain darbe girişiminin hafızalardan silinmemesi için Türk milletinin destansı direnişini konu alan ’15 Temmuz Destanı’ fotoğraf sergisi açıldı.

 • Zafer Spor’dan 15 Temmuz Mesajı

  Zafer Spor’dan 15 Temmuz Mesajı

  Zeytinburnu Zaferspor Kulüp Başkanı Cengiz Zafer 15 Temmuz kanlı Darbe girişiminde canlarını feda eden aziz şehitlerimizi yayınladığı taziye mesajıyla yad etti.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.5%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan