İslam aleminin kutsal ayı ramazan, pazar akşamı kılınacak ilk teravih namazı ile başlayacak ve gece yarısından sonra da sahura kalkılacak.

Ramazan ayının ilk orucu 1 Eylül Pazartesi günü açılacak. İlk iftar Ankara'da 19.30'da, İstanbul'da 19.46'da, İzmir'de 19.51'de, Çanakkale'de 19.56'da, Hakkari'de ise 18.44'de yapılacak.

Ramazan dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı da çeşitli hazırlıklar yaptı. Buna göre, ramazan süresince zorunlu olmadıkça hiçbir cami görevlisine izin verilmeyecek. İbadete açıldığı halde kadro tahsis edilmeyen veya görevli bulunmayan camilerde, emekli personel ya da imam hatiplik yeter belgesi almış olanlara öncelik vermek şartıyla ''ehil kişiler'' din hizmetlerini yürütecek. Görevlisi olmayan hiçbir cami bırakılmaması yönünde çaba harcanacak.

Ramazan boyunca sabah ezanları, ''Diyanet Takvimi''nde gösterilen imsak vakitlerinde ve her camide aynı anda okutulacak. Müftülükler de ramazan ayına özel vaaz ve irşat programı hazırlayacak. Vaazların zamanında başlaması ve ezan vaktinde bitirilmesi konusunda gerekli dikkat gösterilecek ve bu konu il ve ilçe müftülüklerince özel olarak takip edilecek.

Merkezi konumdaki bazı camiler, merkezi vaaz sisteminden ayrılacak. İlahiyat fakülteleri öğretim üyeleri, eğitim merkezleri öğretmenleri, imam-hatip liseleri meslek dersleri öğretmenleri ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmenleri, emekli müftü, vaiz ve liyakat sahibi imam hatiplerin bu camilerde vaaz vermeleri sağlanacak.

Ramazan süresince elektrik, ısıtma ile ses cihazları ve klimalar cemaati rahatsız etmeyecek şekilde çalıştırılacak.


-KADIN, ÇOCUK VE ENGELLİLERE ÖZEL YERLER AYRILACAK-

Ramazanda engellilerin cemaate katılmalarını kolaylaştırmak için cami içi ve dışında bir takım düzenlemeler yapılacak. Engellilerin gelebilecekleri camiler önceden belirlenerek ilan edilecek.

Ayrıca, camilerde kadınlara geniş, aydınlık ve sağlıklı mekanlar ayrılması için çalışmalar yapılacak. Çocukların camiye ve cemaate katılmaları teşvik edilecek. Camide dikkat dağıtan çocuklara karşı ''kırıcı ve küstürücü tavır yerine, onları camiye ısındıracak şekilde yumuşak, sevecen ve hoşgörülü'' davranılacak.

-İFTAR EN ERKEN HAKKARİ'DE EN GEÇ ÇANAKKALE'DE-

Ramazanda orucu en erken Hakkarililer, en geç de Çanakkaleliler açacak. 

İlk oruç, Ankara'da 19.30'da, İstanbul'da 19.46'da, İzmir'de 19.51'de, Çanakkale'de 19.56'da, Hakkari'de ise 18.44'de açılacak.

Sahur ise Ankara'da 04.39, İstanbul'da 04.52, İzmir'de 05.06, Çanakkale'de 05.04, Hakkari'de ise 04.02'ye kadar yapılabilecek.

İlk gün Ankara'da 14 saat 51 dakika, İstanbul'da 14 saat 54 dakika, İzmir'de 14 saat 45 dakika, Çanakkale'de de 14 saat 52 dakika, Hakkari'de 14 saat 42 dakika oruç tutulacak.

Kadir gecesi, 26 Eylül Cuma günü kutlanacak. 29 Eylül Pazartesi günü son oruç tutulacak ve 30 Eylül Salı günü Ramazan Bayramı başlayacak.

zeytinburnuhaber.org