Lazer destekli implant uygulaması öncesinde, hastadan üç boyutlu bilgisayarlı tomografi alınarak implantın yerleştirileceği kemik dokusu hakkında detaylı bilgi elde edilir. Bu sayede ağrı hissi ortadan kalkar ve iyileşme süreci çok daha hızlı olur.

 Dikişsiz implant mümkün müdür?

3Diş Hekimi Berk Göl, dikişsiz implant uygulamaları hakkında gazetemize önemli bilgiler verdi. Gelişen teknoloji sayesinde artık dikiş bile gerektirmeden implant cerrahisinin yapıldığını belirten Diş Hekimi Berk Göl, “İmplantoloji alanındaki en son yeniliklerden bir tanesi de “Flapless Surgery” olarak adlandırılan dikişsiz implant uygulama tekniğidir. Bu tekniğin başarısı uzun yıllar süren klinik çalışmalarla ispatlanmış, günümüzde hastalarımıza sıklıkla ve güvenle uyguladığımız bir yöntem haline gelmiştir. Bu teknikte klasik implant uygulamalarından farklı olarak diş etinde bistüri ile kesi yapılmıyor ve uygulama sonrasında dikiş atılmıyor. Bu yöntemin uygulanabilmesi için öncelikle detaylı bir klinik ve radyografik inceleme yapılarak; anatomik yapılar, kemiğin boyu, genişliği, yoğunluğu, dişeti kalınlığı değerlendirilmesi gerekiyor. İlk olarak dişeti üzerinde küçük bir boşluk oluşturuluyor. Bu boşluktan girilerek kemikte implant için bir yuva hazırlanarak, implant buraya yerleştiriliyor. Bu yöntem, tek diş eksikliklerinde uygulanabildiği gibi 3 boyutlu bilgisayarlı tomografi yardımıyla hazırlanan rehber şablonlar kullanılarak tüm dişsiz ağızda çok sayıda implant planlanan vakalarda da kullanılabiliyor” dedi.

 Her hastaya uygulanamaz

44Sahip oldukları son teknoloji araçlarla implant uygulaması sayesinde diş etinin kesilmeden ve kaldırılmadan yapıldığını ifade eden Göl, “Gelişmiş görüntüleme teknikleri ve son dönemlerde üretilen, yeni model ve çaptaki implantlar sayesinde dikişsiz implant uygulaması yani ‘flapness’ tekniği kolaylıkla yapılabiliyor. Bu uygulamayla insanların herhangi bir nedenle kaybettikleri dişlerini en basit ve sıkıntısız şekilde yerine koymak mümkün hale geliyor. İşlem, diş temizleme ya da dolgu yaptırmaktan çok daha kolay. Standart implantta uygulama yapılacak bölgedeki diş eti dokusunda kesi yapılarak kemik dokuyla birbirinden ayrılıyor. Böylece bu bölgede güvenli görüşü sağlayacak ortam elde ediliyor. Flapness tekniğindeyse implant uygulaması, diş eti kesilmeden ve kaldırılmadan yapılıyor. Özel ‘drill’ adı verilen döner aletlerle diş etinden kemiğin içerisine doğru yuvalar açılıyor ve yuva içerisine tek seferde implant yerleştiriliyor. Dikişsiz implant uygulamasında, hastanın kemik seviyesinin yeterli olması çok önemli. İşlemi yapacak doktorun konunun uzmanı olması gerekiyor. Doktor hastanın, çene kemiği ve diş eti dokularını hem klinik hem de radyografik olarak inceleyerek, yöntem uygunluğunu belirleyebiliyor. Tedavide her marka implant kullanılmıyor. İyi marka implant kullanılmasının, işlemin başarısı üzerinde etkisi büyük. Dikişsiz implant tedavisi, tek diş eksiklerinde uygulanıyor. Diş çekiminin yapıldığı seansta hemen takılabilir. Kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar, iyileşme süresi nedeniyle işlem yaptıramayan ya da klasik implantı tercih etmeyen hastalar için uygun bir yöntem” şeklinde konuştu.

 Dikişsiz implant uygulamasının avantajları nelerdir?

* Diş eti kaldırılmadan ve kesilmeden uygulanıyor

* İşlem sırasında kanama olmuyor

* Toplam süresi 5-7 dakika

* Dikiş atılmasına gerek kalmıyor

* İşlem sonrasında şişlik olmuyor

* Hasta işlem sonrası ağrı hissetmiyor

* İmplant üzerine hemen aynı gün protez yapılabiliyor.

Adres: Meser Burnu Cad. No: 105 kat: 2 

Tel: 0212 242 12 24