Baharın müjdeleyicisi Nevruz Bayramı, Zeytinburnu Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) iş birliğiyle Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkez’inde düzenlenen şenlikle coşkulu bir şekilde kutlandı. İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katıldığı şenlikte Türk halk oyunları, Kafkas halk dansları ile Kafkas ve Uygur müzik gösterileri sergilenerek muhteşem bir görsel şölen oluşturuldu. Vali Vasip Şahin ile Başkan Kadir Topbaş, Türkmen’lerin kurduğu stantları gezerek farklı kültürlerin lezzetlerini tattı. Sonrasında Vali Şahin ile Başkan Topbaş demir döverek Nevruz ritüelini gerçekleştirdi.

“NEVRUZ’UN HUZUR, BARIŞ VE MUTLULUK GETİRMESİNİ DİLİYORUM”

Nevruz şenliği sonrası basın mensuplarına açıklama yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin, konuşmasında Nevruz Bayramı’nın önemine dikkat çekti. Şahin, “Tüm Türk dünyasında ve Ortadoğu’da olduğu gibi Azerbeycan’da da coşkuyla kutlanan Nevruz’un, Azerbeycanlılara ve Türk dünyasına ve milletlere; huzur, barış, mutluluk getirmesini diliyorum. Daha güzel bayramlar, daha güzel baharlar yaşamamız dileğiyle herkesi selamlıyorum” diye konuştu.

“TÜRK DÜNYASININ VE ULUSUMUZUN NEVRUZUNU KUTLUYORUM”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise “Yeni bir uyanış ve diriliş, umutların yeşerdiği, güzelliklerin yansıdığı ve insanların geleceğe çok daha farklı bir heyecanla yürüdüğü bir zaman dilimi Nevruz diyerek, sözlerine şöyle devam etti; “Türk dünyasının ve ulusumuzun Nevruz’unu kutluyorum. Diliyorum ki tüm insanlığa güzellikler, mutluluklar getirsin. Özellikle Türkiye’de bu Nevruz bu sefer farklı çiçek açıyor. Barışa çiçek açıyor. Güzelliklere, umuda, hoşgörüye, çiçek açıyor. Bundan sonraki dönemler çok daha farklı olacak. Tüm bizi izleyenlerin bayramını kutluyorum, tebrik ediyorum.”

“BARIŞ VE ESENLİK İÇİNDE YENİ YILIMIZIN GEÇMESİNİ DİLİYORUZ”

Zeytinburnu’nun Türk Dünyası’nın özeti olan bir yer olduğunu ifade eden, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Bayramınız kutlu olsun diyorum. Zeytinburnu Türk dünyasının özeti olan bir yer. Doğu Türkistan’dan, Afganistan’dan yani Türk coğrafyasından, Türkistan’dan bütün Türk boylarının aslında birleştiği yer Zeytinburnu. Biz burada Kazaklarla, Kırgızlarla, Uygurlarla, Özbeklerle ve diğer Türk boylarıyla, Azerilerle, Ortadoğu’dan gelen Türk boylarıyla, Kafkaslardan gelenlerle hep birlikte yaşıyoruz. Zeytinburnu’nda. Ben, dört dönemdir Belediye Başkanıyım 17’ inci kez biz burada Nevruz’u kutluyoruz, Allah’a şükürler olsun. Nevruz’u kutluyoruz, yeni yılı kutluyoruz. Barış ve esenlik içerisinde yeni yılımızın geçmesini arzuluyoruz. Gönüllerimizi, birbirimize açalım diyoruz. Bu gönül ki, 6 milyarı, dünyadaki bütün insanları hatta bütün yaratılmışları sever, bağrına basar ve orada yer kalır. Gönlümüzü herkese açalım diye arzu ediyoruz. Barışın ve huzurun da ülkemize ve dünyamıza hakim olmasını arzu ediyoruz” dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL