Borsa İstanbul Zeytinburnu Anadolu Lisesi 6. Dönem Anadolu Lisesi mezunlarını verirken etkinliğin düzenlendiği okul alanında öğrenciler ile velileri büyük heyecan yaşadılar. Şölen, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla start aldı. Mezun olan 2013 – 2014 Eğitim ve Öğretim yılı öğrencilerin isimleri  sınıf sınıf okunarak kendileri için ayrılmış olan özel bölüme geçtiler. Okul Aile birliği Başkanı Muzaffer DEMİR güncel programın selamlama ve açılış konuşmasını yaparken kullandığı güzel cümleler herkes tarafından coşkuyla alkışlandı. Okul öğretmenlerinden Arzu ÇETİN’in tüm öğretmenler adına yaptığı nezih konuşma sonrasında okul müdürü Bekir KISA davet edildi. Bekir KISA okulun dünden bu güne genel bir analizini yaptı. Yenilenen okul öncesinde yaşamış olduğu enteresan anılardan bir kaç tanesini sunan Bekir KISA’nın konuşması da alkışlarla ödüllendirildi. Okula önemli katkılarda bulunan Sibel EKER, Gülşen ÖĞÜT ve Hazma ÖZTÜRK’e teşekkür plaketleri Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa BUDAK tarafından sunuldu. Mustafa BUDAK daha sonra şölene gelenlere güzel bir konuşma sunumunda bulundu.

Okuluna, Türkiye bazında değerli bir ödül kazandıran Hayrettin Buğra CİNGÖZ’e Müdür Başyardımcısı Mehmet MOLLAOĞLU tarafından bir onur plaketi verildi. Okulun yeni mezunlarından okul birincisi Elanur KOÇ, Bekir KISA, okul ikincisi Berfin DEMİREL ve okul üçüncüsü Evin ECE aileleriyle birlikte davet edildiler. Bu öğrencilerin babaları kısa bir selamlama konuşması yaptılar.. Okul Aile Birliği başkanı Muzaffer DEMİR tarafından ilk üçe giren öğrencilerin özel ödülleri verildi. Okul birincisi Elanur ECE, konuşmasını yaptıktan sonra diğer dönemlerde okul birincileri olan  Bahar HACIVELİOĞLU, Buse DERİN, Merve ÇELİK, Büşra KAMBEROĞLU ve Büşra KÖKBUDAK’ın isimlerin bulunduğu mezuniyet şeref  kütüğüne adının bulunduğu metal plaket yazısını  çaktı.

12. sınıf öğrencilerinin 11. sınıf öğrencilerine bayrak ve okul sancağı teslim töreninde 12. sınıf öğrencisi Yağmur VECDİSOY, Türk Bayrağı’nı 11. sınıf öğrencisi Berke PEHLİVANOĞLU’na, .Şeyma Halenur KARAKAŞ’da 11. sınıf öğrencisi Müslüm ŞAHİN’e okul sancağının sunumlarını yaptıktan sonra bayrak ve sancağı öperek teslim ettiler ve teslim alanlarda aynı davranışı tekrarladılar. Okul öğretmenlerinden olan ve Beşiktaş Anadolu Lisesi’ne tayin olan Nurdahan KOT davet edildi. Nurdahan KOT veda konuşmasını yaptıktan sonra kendisine bir anı plaketi sunuldu. Rehber öğretmenlerden Cengiz UYMUŞLAR, Tarkan AÇIKALIN, Bedriye AKÇAKAYA ve Hasan DEVECİ ile diğer öğretmenler mezun olan öğrencilere temsili diplomalarını isimleri okunan öğrencilere  veda sarılmaları ve anı resimleri çektirerek verdiler. Temsili diploma dağıtımından sonda ondan geri sayım yapılarak heyecan ile geleneksel olarak kepler fırlatıldı… Bir eğitim dönemi daha diğer okullarda olduğu gibi okul öğrencilerinden oluşturulan orkestrada Deniz MERT ve Can BERK’in solistlikleri eşliğinde Borsa İstanbul Zeytinburnu Anadolu Lisesi’nde bir dönem daha  sona ermiş oldu..

GELENEKSEL 1. PİLAV GÜNÜ YAPILDI.

Eğitime 1965  tarihinde kapılarını  Ali Fuat Bezmen Ortaokulu olarak açan ve ardından okulun adı Mensucat Santral olarak değişen, sonradan lise ve Anadolu lisesi’ne dönüştürülen okul son iki sene öncesinde adeta göçebe hayatı yaşadı. En son olarak adı Borsa İstanbul Anadolu Lisesi şeklini alan okulun, son dönemleri içerisinde bu günkü yapılaşmasında okul müdürü olan Bekir KISA’nın yaptığı mücadele ve emekler inkar edilemez. Bekir KISA muhtemel tayinler öncesinden okulda bir ilki başlattı  ve geleneksel 1. pilav günü için ulaşılabildikleri mezunlara haber iletilmesini sağladı. İnternet üzerinden duyurular yaptı. Pilav günü’nde 250’ye yakın mezun ve eski öğretmenler de okula geldiler. İhsan Mermerci Lisesi Mezunları Derneği Onursal Başkanı Saadettin SÖKMEN’de bu etkinliğe iştirak etti. Müdür Bekir KISA selamlama konuşmasında yeni okula kavuşuma kadar olan önemli noktaları biraz mizahi şekilde anlattı. Hatta bir ara kendisi için “ okulu olmayan okul müdürü “ sıfatlaması ile hayli alkışlandı “. Fizik eski öğretmeni Rıza IŞIK’ın konuşması sonrasında müdür eski yardımcısı Yakup GÜLAÇTI ve Tülay ÜNAL ardından eski mezunlardan Deniz AYDEMİR ve Hüsamettin ÇİL konuşmalarını yaptılar. Okul mezunları için ilk kez harekete geçirilen geleneksel pilav günü için atılan en önemli konu ise okul için bir mezunlar derneği kurulması idi. Mezunlardan  Hasan SERTÇELİK, Hüsamettin ÇİL, Şule YILMAZ ve İhsan Mermerci Lisesi Mezunları Derneği Onursal Başkanı Saadettin SÖKMEN’de  kurulması düşünülen derneğin bir an evvel koşullanması için çalışmalarını başlatacaklarını belirttiler. Günün sonunda ise geleneksel olarak pilav dağıtımı yapıldı.

Zeytinburnu Haber Gazetesi-Özel-Mehmet ALPAY