“Büyükşehir Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi olarak  burada yoğunluk artışı getirmeyen bir proje olması arzu ediyoruz. Burası Türkiye’ye ciddi kaynak sağlayan bir projeye dönüştürülebilir. Halkın kullanımına açık yerlerin de olduğu kruvaziyer ya da yat limanı öngörülüyor. Biz Zeytinburnu’nda olması itibariyle sadece halka ne katabilir o boyutuyla ilgiliyiz. Daha fonksiyonel olmasını arzu ediyoruz.”Zeyport’un şu anki yapısıyla üzerinde konaklama ve rekreasyon imkanı olmadığını belirten Aydın, şöyle konuştu..Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’nın desteğini alarak, limanın konumundan doğan avantajlarının değerlendirilmesinden yanayız. Üzerinde yoğun bir yapılaşma olmadan ve kısmen de denize dolgu yaparak, burasını İstanbul ve Zeytinburnu için ticari getirisi olan, aynı zamanda İstanbul halkının nefes aldığı bir bölge haline getirmek istiyoruz.”

TÜRKİYE’NİN TEK KİRALIK PARKI

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ilçedeki yeşil alan miktarını artırmak için, üste para verip park yaptıklarını söyledi. Aydın, “İstanbul Üniversitesi’ne ait 26 bin metrekarelik araziyi kiralayıp park yaptık, her ay 32 bin lira kira ödüyoruz. 9 milyon liralık kamulaştırma yaptığımız başka bir yere de Zeytin Park yaptık. Şimdi de 177 dönümlük subay lojmanlarını TOKİ’den alıp park yapacağız” dedi.Zeytinburnu’nun üçte birinin konut, üçte birinin sanayi ve üçte birinin de yeşil alan olduğunu belirten Murat Aydın, şunları söyledi:“İlçenin üçte biri yeşil alan gibi görünüyor ama bu alanların çok büyük bir bölümü mezarlık. Yerleşimin olduğu yerlerde daha önce hiç park yapılmamış. Bu nedenle biz kiralama ve satın alma yöntemleriyle park yapıyoruz. Yönetime geldiğimizde ilçede 272 bin metrekare yeşil alan vardı, şimdi bunu 1.5 milyon metrekareye çıkardık.”

Telsiz Mahallesi’nde İstanbul Üniversitesi Ziya Gün Vakfı’na ait 26 bin metrekarelik bir arsayı kiraladıklarını ve park haline getirdiklerini anlatan Başkan Aydın, arsa için vakfa yılda 384 bin lira kira ödediklerini söyledi. Başkan Aydın şöyle konuştu:“Dr. Gün, 1940’larda vefat etmiş bir akademisyen. Tüm mal varlığını da üniversite bünyesinde kurduğu vakfa bağışlamış. Bu arsayı da spor alanı olarak vakfetmiş. Üniversite burasının imara açılmasını istiyordu. İmara açmayıp burasını kiraladık. Ancak vakıf parkı tahliye ettirmek için 4. İcra Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme ilk aşamada talebi reddetti. Yargı süreci halen devam ediyor.”

ASKERİ LOJMANLAR PARK OLACAK

Başkan Aydın, Zeytinburnu’nun kalbinde yeralan, askeri lojmanların bulunduğu 117 bin metrekarelik alanın da parka dönüştürüleceğini açıkladı. Aydın, “İlçede inşa edilen lüks rezidanslardan elde edeceğimiz vergilerle askerlerimize Hazine’nin bize göstereceği noktada sağlam konutlar inşa edeceğiz. TOKİ ile Askeriye bir protokol imzaladı. Bu alan 350 milyon liraya TOKİ’ye devredildi. Biz de burasını TOKİ’den satın alacağız. Boşaltılacak lojmanların yerine ise Zeytinburnu’nun akciğerleri haline gelecek bir park yapacağız” dedi.

ÇIRPICI'YA DEV ŞEHİR PARKI

Zeytinburnu ilçesinde birçok park yaptıklarını vurgulayan Başkan Murat Aydın, şu bilgileri verdi:“Merkezefendi’de Kömür İşletmeleri’ne ait 65 bin metrekarelik arazi vardı. Satın aldık, üstündeki binaları kaldırıp, park yaptık. Özgürlük Parkı dediğimiz bir mekan vardı. İşgalli bir yerdi, gecekondular vardı, gecekonduları kaldırdık yerine bir okul, aşevi, spor salonu ve kalanına park yaptık.”Kültür Vadisi olarak adlandırılan ve Topkapı’dan başlayarak surlar boyunca sahile kadar inen bölgede de birçok park yaptıklarını kaydeden Aydın, şöyle konuştu:“700. Yıl Parkı, Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Merkezefendi Parkı, Mevlevihane Parkı, Kültürpark, 80. Yıl Cumhuriyet Parkı bunlardan birkaçı. İhtiyacı karşılıyor mu, mutlaka karşılamıyor ama geçmişe göre çok iyiyiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de Çırpıcı’da 400 bin metrekarelik bir şehir parkı yapıyor. 150 dönümü ilk etapta açılacak.”

KAMULŞATIRMAYLA ZEYTİN PARKI KURDUK

Başkan Aydın, 9 milyon liraya kamulaştırdıkları 2 dönüm araziye zeytin ağaçları dikerek Zeytin Park’a dönüştürdüklerini anlattı. Aydın, şunları söyledi:“Zeytinburnu’na adını veren zeytin ağaçları ilçede artık yok. Zeytinburnu ismi, İstanbul’un Türklerin eline geçmesini izleyen yıllarda bölgeye yerleşen Kudüslü papazlarca tarımı yapılan zeytinliklerden geliyor. İlçemiz, Müslüman, Hıristiyan ve Ortadoks Hıristiyanlarının kardeşçe yaşam sürmesiyle dünya barışının da simgesi haline gelmiştir. Beştelsiz Mahallesi’ndeki Zeytin Park’a diktiğimiz zeytin ağaçları ortak mirasımızın ve kardeşliğin sembolü olacak.”

‘BÜTÜN İLÇEYİ DOYURURUZ'

Kaldırdıkları gecekonduların yerine aşevi yaptıklarını belirten Başkan Aydın, “Türkiye’de böyle bir aşevi başka yok” dedi. Bir afet olması durumunda, bütün Zeytinburnu halkına sıcak yemek çıkartabilecek kapasiteye sahip bir aşevi kurduklarını belirten Aydın, şöyle konuştu:“Burada her gün çorba ikramı yapılıyor. Dileyen herkes gelip burada çorbasını içebiliyor. Bunun haricinde bedensel olarak yemek pişiremeyecek durumda olan 625 aileye yemek götürüyoruz. 4 çeşit yemeği evlerine teslim ediyoruz. Ayrıca cenaze evlerine pilav ve ayran gönderiyoruz. Kendi evime margarin almıyorum, dolayısıyla buraya da giremez. Gıda maddelerinin en kalitelisini kullanıyoruz.”

16/9’DA GAYRİYASAL BİR ŞEY YOK AMA MAALESEF FOTOĞRAF KÖTÜ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, şehrin silüetini bozduğu için tepkisini dile getirdiği ve “Traşlayın dedim. Ama hiçbir şey yapmadılar. O yüzden çok kırıldım, 5 yıldır konuşmuyorum” dediği 16/9 kuleleriyle ilgili olarak Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, şunları söyledi.“Bu artık yargıya intikal etmiş bir durum. Maalesef ortaya böyle bir fotoğraf çıkacağı öngörülemedi. Dolayısıyla çirkin, insanın içini sızlatan bir fotoğraf. Bir musibet bin nasihattan evladır derler. Orada gayriyasal yapılan hiçbir şey yok aslında ama o fotoğraf kötü bir fotoğraf. Büyükşehir Belediyesi’nin, Turizm Bakanlığı’nın yaptığı ve onadığı planların aynısı yapıldı. Yoğunluk artışı getiren 5000’lik planları Büyükşehir yapar, 1000’likleri biz yaparız. Avan projeyi Büyükşehir onar, ruhsatı biz veririz. Gayriyasal hiçbirşey yok ama ortada maalesef hoşlanmadığımız bir fotoğraf var.”

HALKTAN BEŞ KURUŞ ALMADAN DÖNÜŞÜM YAPTIK

Türkiye’de deprem referanslı kentsel dönüşümde ilk uygulama Zeytinburnu’nda tamamlandı. Kentsel dönüşümün sembolü “Sümer Projesi” kapsamında inşa edilen 455 dairenin anahtar teslimi, “İktidarımıza da mal olsa çürük binaları mutlaka yıkacağız” diyerek kentsel dönüşümde geri adım atılmayacağının mesajını veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Sümer, 200 milyon liralık bir proje ve vatandaşımızdan 5 kuruş almadık” dedi.Marmara’da 17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremden hemen sonra pilot bölge ilan edilen Zeytinburnu’nda, deprem referanslı kentsel dönüşümün ilk projesi tamamlandı. Sümer Mahallesi’nde ilk etapta inşa edilen 455 daire ve 29 işyerinin anahtarı, Başbakan Erdoğan tarafından hak sahiplerine teslim edildi.Uzun bir yolculuğu mutlu sonla noktaladıklarını anlatan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Tüm siyasi riskleri göze alarak Marmara depreminin hemen ardından Zeytinburnu’nu pilot bölge ilan ettirdik. O dönemde İstanbul’da birçok belediye, ilçelerinin depremle anılmasını istemediği için pilot bölge olmaktan kaçtı” dedi.

250 AİLE İLE BİRE BİR GÖTÜŞTÜK

Zeytinburnu’ndaki pilot bölge çalışmaları sonunda yaklaşık 2 bin 500 binanın olası büyük bir depremde yıkılacağının tespit edildiğini ifade eden Başkan Aydın, şunları söyledi:“Risk oranı Sümer Mahallesi’nde daha yüksekti. Bu nedenle ilk çalışmayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle burada başlattık. KİPTAŞ Genel Müdürümüzle birlikte 25 ayrı apartmanda 250 aileyle toplantılar düzenleyerek projeyi bizzat anlattık. Tüm görüşmelerimizi görüntülü olarak kayıt altına aldık.Eğer salt çoğunluk ‘hayır’ deseydi bu projeyi başlatmayacaktık. Görüşmeler sırasında birbirinden ilginç talepler ve engellemelerle karşılaştık. Çürük dairesinde (Allah’ın işine siz ne karışıyorsunuz, öleceksem ben öleceğim) deyip karşı çıkanlar da vardı, (Benim site aidatımı kim ödeyecek?) diyenler de... Ancak tüm provokatif engellemelere rağmen projenin startını verdik. 2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş ile birlikte temelini attığımız Sümer Projesi, Türkiye’nin tamamlanan ilk deprem referanslı kentsel dönüşüm projesidir. O zaman bizi yuhalayanlar şimdi teşekkür ediyor.Bu aynı zamanda muhalefet partilerinin Zeytinburnu halkına her seçim döneminde ‘sizi buradan sürecekler’ iddialarına verilmiş en güzel cevap. 1999’dan bu yana yaklaşık 1500 bina yıkılıp, deprem yönetmeliklerine göre yeniden inşa edildi.”

MODERN ROBİN HOOD'LUK YAPTIK

Sümer projesi için eski Bozkurt Fabrikası’nın bulunduğu arsanın sahibi Koç Grubu ile uzun bir görüşme dönemi yaşandığını belirten Aydın, “Sümer projesi, modern Robin Hood’luktur. Zenginden alıp fakire vermektir. Bu kapsamda spor alanı olarak kamuya kazandırdığımız 7 bin metrekarelik, 50 milyon lira değerindeki bir arsa ile beraber proje için toplamda 200 milyon liralık bir kaynak oluşturduk” dedi.Belediye kasasından ve vatandaşın cebinden 5 kuruş çıkmadığını ifade eden Aydın,  “Tam aksine kamuya 7 bin metrekare arsa kazandırdık. Vatandaşa da maksimum 100 bin lira değerinde olan 100 metrekarelik çürük daireye karşılık, piyasa değeri 250-300 bin lira arasında değişen daireler verdik” şeklinde konuştu.Sümer Kentsel Dönüşümün 2. etabının başlayacağını belirten Başkan Aydın, “Zeytinburnu’nu 30 yılda tamamen yenileyeceğimizi söyledik; 10 yılı gitti. 20 yıl sonra yepyeni bir Zeytinburnu olacak” dedi.

RAKAMLARLA SÜMER'DEKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Projenin gerçekleştirilmesi için yüzde 75 kat karşılığı modeli benimsendi. Buna göre 100 metrekarelik dairesi olana 75 metrekare daire ile 25 metrekare otopark alanı bedelsiz olarak verildi.Koç Grubu’na ait olan eski Bozkurt Fabrikası’nın bulunduğu alana inşa edilen The İstanbul Veliefendi Projesi’nin bir bölümü, hemen yanında yer alan 16 bin metrekarelik arsa üzerine inşa edilen Sümer Kentsel Dönüşüm Projesi 1. Etabı için kullandırıldı. 100 metrekare dairesine karşılık yine 100 metrekare daire isteyenden 25 metrekarelik fark için 10 yıllık banka kredisi kullandırılacak.

ZEYTİNBURNU'NDA TÜRKİYENİN İLK RADYO FESTİVALİNİ YAPACAĞIZ

Türkiye’de ilk kez radyo festivali düzenleniyor. Kral FM, Kral Pop, Best FM, Alem FM, Turkuaz Radyo, TGRT FM ve Radyo 7’nin en çok dinlenen 13 ünlü DJ’yi yayınlarını bir hafta boyunca Zeytinburnu’nda kurulan dev radyodan canlı olarak sunacak.  Zeytinburnu Meydanı, 14  20 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival kapsamında birçok ünlü ismi ağırlayacak. DJ, sanatçı ve hayran üçlüsünün buluşacağı meydan adeta karnaval yerine dönecek.Zeytinburnu Belediyesi, Türkiye’de ilk kez Radyo Festivali düzenliyor. Kral FM, Kral Pop, Best FM, Turkuaz Radyo, TGRT FM ve Radyo 7’nin en çok dinlenen programları, bir hafta boyunca Zeytinburnu’nda kurulan dev radyodan canlı olarak yayınlanacak.  Türkiye’nin en çok dinlenen DJ’leri konuklarını da bu dev radyoda ağırlayacak.Festival ile ilgili bilgi veren Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Zeytinburnu’nun tekstil ve deri atölyelerinin yanısıra on binlerce iş yerine ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek, “Yaptığımız anket ve araştırmalarımızda bu işyerlerinin büyük çoğunluğunda radyoların dinlendiğini gördük. Buralarda çalışan gençler radyoların ünlü DJ’leriyle biraraya gelmek istediklerini söylediler biz de onların bu taleplerini yerine getiriyoruz” dedi.
 Türkiye’de ilk kez bir radyo festivali düzenleneceğini ve bu kapsamda Zeytinburnu Meydanı’nda 6 metre Yüksekliğinde, 20 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde içinde canlı yayınların yapılacağı dünyanın en büyük radyo maketini kuracaklarını anlatan Başkan Aydın, “14-  20 Aralık tarihleri arasındaki Radyo Festivali’n DJ’ler konuklarını burada misafir edecek. Festival DJ, sanatçı ve dinleyici kitlesinin ilk kez geniş katılımlı olarak biraraya geldiği festival olacak” dedi.

MESLEK LİSELERİ GİRİŞİMCİ OLUYOR

Avrupa Birliği, Türk öğrencilerin sanal alemde iş geliştirme ve girişimcilik yeteneklerini artırma ve kendi Farmville’lerini kurmaları için 275 bin euro hibe verdi. AB Bakanı ve Başmüzakareci Bağış’ın imza attığı protokol kapsamında alınacak hibeyle öğrenciler Google ve Apple’a rakip olacak.  Zeytinburnu Belediyesi AB Ofisi tarafından hazırlanan ve gençlerin girişimcilik yeteneğini artırmasını hedefleyen Vet Students Being Young Entrepreneurs / VETS-BYE (Meslek Lisesi Öğrencileri Girişimci Oluyor) projesi, Ulusal Ajans’ın koordine ettiği Hayat Boyu Öğrenme Leonardo da Vinci Yenilik Transferi Programı kapsamında 275 bin euro hibe almaya hak kazandı. Hibe sözleşmesi AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın tarafından imzalandı. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da konuşmasında geleceğin sanal dünyada olduğunu belirterek gençlere, “Hepiniz birer Steve Jobs olabilirsiniz. Yazılım kodlarını İtalya’dan aldığımız bu program sizlerin girişimcilik ruhunuzu güçlendirecektir” dedi.

MİLLİYET