Zeytinburnu Seyitnizam Mahallesindeki Dönüşüm ile ilgili vatandaşların özelde yürüttükleri çalışmanın baskı içinde olduğu şekliyle Akşam Çayına yansıması sonucu mikrofonumuzu Seyitnizam Halkına uzattık.

Bu çalışmaya öncülük eden İlhan Sarıkurt Zeytinburnu Haber Gazetesine şunları söyledi. ''Burada Biz 420 Haneyiz ve 73 Binamız var.Binalarımız kendi kendine çökmeye başladı. Biz tüm bunlar sonucunda kendi içimizde bir çalışma başlattık. Üç yıldır gece gündüz bu çalışmayı yürütüyoruz. Tercihimizi bireysel müteahhitlerden yana değil de komşularımızla bir araya gelerek Akıllı Evler gibi güzel bir site yaptırarak bunlarda yaşayan insanlar gibi yaşamak istediğimizi kendi aramızda konuştuk. Kapı kapı gezerek bu oluşumu anlattık. Bu yaklaşıma komşularımız çok güzel yaklaştı. Toplantılar yaptık. Güzel bir avukat bulduk ve çok sağlam bir sözleşme yaptık. Bir çok müteahhite gittik. Bize güldürler bu sözleşme ile kimse bu işin altına girmez. Biz bire bir dönüşüm istedik. Şuan ki Dairelerimizin bürüt alanını bize net alan olarak veriyorlar. En son Öncü Grup'u bulduk ve üç ay süreyle yaptığımız görüşmenin ardından anlaşmaya verdik. Şuan bu 73 Bina genelinde üçte ikiyi geçmiş durumdayız. Fakat biz tamamının desteği için bina sahipleri ile görüşmeye devam ediyoruz. Fakat bu oluşma göz diken buradan rant koparma derdine düşenler. Bir kaç emlakçı ve bir kaç kişi bu işe çomak sokmak adına akşam çayında bunu gündeme getirdiler. Fakat Biz bütün komşularımızın olurunu alarak bir yıl gibi bir sürede bu dönüşüm başlatmak istiyoruz'' dedi.

Öncü Grup adına Zeytinburnu Haber Gazetesine demeç veren Cemil  Sami şunları söyledi. Biz bu kadar hızlı bir birliktelik beklemiyorduk. 2 yıl gibi bir sürede bu çalışma biter gibi düşünüyorduk. Bu işin öncülüğünü yapan İlhan Sarıkurt, Bize geldiğinde gerçekten bu iş olmaz diye düşünüyorduk. Çok ağır bir sözleşmeleri vardı. Fakat yaptığımız görüşmeler sonucunda ve Hükümetimizin çıkardığı Kentsel Dönüşüm yasasında olanaklarından faydalanmak suretiyle bu işe sıcak baktık. Güzel bir ön proje hazırladık. Mahalle sakinlerine dağıttık. Onlarda bu projemize ilgi gösterdiler ve üç ayda iki yılda yapılamayacak bir çalışmaya üç ayda imza attık.Bu işe çomak sokanlar olacağını kestirmiştik. Bunlara Biz hazırlıklıyız. Mülk sahiplerinin bütün haklarını koruyan güzel bir sözleşme yaptık. Kentsel Dönüşüm yasası sadece 18 ay kira yardımı yapacak. Bu süreden itibaren mülk sahipleri
 yeni evlerine taşınana kadar geçecek süre içinde Biz kira yardımını devam ettireceğiz. Temmuz gibi bu projeye başlayıp iki yıl gibi bir süre içinde bitirmeyi planlıyoruz. İnşallah Zeytinburnu'nda parmakla gösterilecek örnek bir proje olacak.
ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL