Zeytinburnu TV ve Zeytinburnu FM ortak yayınıyla izleyici ve dinleyicisiyle buluşan programda birbirinden ilginç konular masaya yatırıldı. Taylan Demirelli’nin hazırlayıp sunduğu programda CHP Meclis Üyesi Şenol Yurtseven çarpıcı açıklamalar yaptı.

‘KÜLTÜR VADİSİNİN SADECE ADI KALDI’

CHP Meclis Üyesi Şenol Yurtseven’e ilk olarak Kültür Vadisi içerisindeki 160 Dönümlü bir arazinin Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Vakfına verilmesini sorduk. Burada İlçemizin yararına bir proje olarak ortaya çıkmıştı. Ama gelinen noktada bir bölümüm özel bir üniversiteye devredildi. İçerisine 10 yakın otel monte edildi.. Bir tanesinin inşaatı başladı. Yine bu projenin içinde Sur Cafe tarzında bazı işletmeler olacak. Zeytinburnu Halkının sırtına yük olan Tıbbı Bitkiler Bahçesi de bu projenin içinde yer almaktadır. Ama gelinen son noktada Başkan Aydın’ın projelendirdiği Kültür Vadisinde elimizde hiçbir şey kalmamıştı. Zeytinburnu’nda bulunmayan özel vakıflara yer vereceğimize Bizler buralarda kendi vakıflarımızı kurup kendi sosyal projelerimiz hayata geçirebilirdi. Başkan Murat Aydın’ın başka vakıflara ilçemizdeki arazileri verme gibi bir hakkı yoktur.

‘BAŞKAN AYDIN BELEDİYE MECLİSİNE UĞRAMIYOR’

Bizler CHP Meclis Üyeleri olarak Meclise ciddi projeler getirdik. Projelerinin hiç biri önergelerimiz gibi dikkate alınmadı. Mecliste Bizler Bütün Muhalefeti yani % 57’yi temsil ediyorduk. Fakat Bizler dinlenmedik. Mecliste yapılan 160 yakın toplanın sadece 10’una başkan katıldı. Kısaca Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın Meclise uğramıyor. Bizler CHP olarak Mecliste İlçemizin yararına olan bütün projelere evet dedik inanmadığımız şeylere ise hayır dedik.

‘BUNLARIN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ONALTI DOKUZ,OTTOMARE,SAHİL PARK’

Bizler Meclis Üyeleri olarak yeni seçilmiştik. Belediye Başkanımız Murat Aydın Bizlere bir yemek verdi ve Kentsel Dönüşümle ilgili görüşlerini anlattı. Başkan Burada yaptığı konuşmada Kentsel Dönüşüm konusunda Profesörlerden daha bilgi olduğunu söyledi. Ben Mecliste kısa bir konuşma yaptım. Zeytinburnu Beş katlı evlerden oluşur. Yıkarsın 10 Katlı yaparsın yarısı yeşil alan olur, 15 katlı yaparsın beş katı müteahhit hakkı verirsen halkın cebinden bir kuruş çıkmadan Dönüşüm sağlanmış olur. Ama geldiğimiz noktada 16/9,Sahil Park Evler , Ottomare Suites, Kentsel Dönüşüm alanları olarak değil rezidans alanları olarak kullanıldı.

‘YEŞİL ALANI İMARA AÇIP KOÇ’A 400 TRİLYON KAZANDIRDILAR’

Sümer Mahallesindeki dönüşüm alanı yeşil alandı. Burası imara açılıpKoç’a % 40 verildi. Burada daire fiyatların bir Trilyonu aştığı söyleniyor. Koç 400 dire aldı yani ağaçlandırma alanından küçük  bir hesapla 400 Trilyon kazanmış oldu. Müteahhit firma ne kazandı. bilmiyorum. Onun için Bizler buna kentsel Dönüşüm değil Rantsal Dönüşüm diyoruz. Oradaki garibanlara ise 450 daire sus payı olarak verildi.

‘ZEYTİNBURNU HALKININ SAHİL İLE İRTİBATI KESİLDİ’

16/9’u bilinçli olarak söyledim. Zeytinburnu Halkının sahil ile çok özel bir bağı vardı. Ama bu inşaatlar sayesinde ilçe halkının deniz ile bağlantısı kesildi. Abay okulun bahçesinde bir çalışma yapılmış ama gelinen noktada o inşaatın önü daha fazla açılmış ve yine bu inşaata rant sağlanmış. Geçen 15 Yılda bu ve benzeri inşaatlar yüzünden Kentsel Dönüşümde bir başarı sağlanamamıştır. Bu inşaatlardan sonra Zeytinburnu Halkının bu ilçe kalma şansı yoktur. Bu inşaatlar benim evime değer katsa da benim çocuğum onlarla aynı okula gidemeyecek o koleje gidecek marka giyinecek benim çocuğum onlarla aynı standartta olamayınca ben kendim zaten burayı terk edeceğim kovulmuş olacağım dedi. Bu sitelerde kurtarılmış bölgeler gibi etraflarını duvarlarla sarılmış içeri girmenizin imkanı yok.

‘EĞİTİMDE 39 İLÇE ARASINDA SONDAN İKİNCİYİZ’

Zeytinburnu Haberin yayınlardan Sizlerin yayınlarından da anlaşılacağı üzere CHP gerçekten Mecliste çok ciddi ve seviyeli bir muhalefet yaptı. Bunlardan birside eğitim alanında. Mehmet Hocamız nerdeyse her oturumda okullarla ilgili önergeler meclise getirdi. Resmi rakamlar zaten ilçemizde eğitim durumu çok net ortaya koyuyor. 39 İlçe arasında sondan ikinciyiz. Kendisinden önceki belediye Başkanı 5 yılda 6 okul ilçemize kazandırırken Sayın Murat Aydın 15 yılda benim hatırladım kadar tek TOKİ yani bir tek okul ilçemize kazandırmış. Okulları yıkıp yaptırdıkları söyleniyor. Mesela bir örnek vereyim Şemsettin Sami ilkokulu Başkan altına otoparka istediği için yapılamıyor.

‘ŞEHİR PARKI PROJESİ GEZİ OLAYLARININ BİR ÜRÜNÜDÜR’

Bu inşaatların önünü açmak gerekiyor. Şehir Parkından bahsediliyor. Gezi olayları olmasaydı. Bu şehir parkı olmayacaktı. Buradaki bir arazi Akfil’in arazisinin imarı olmadığı halde TOKİ gazetelere ilan vermiş ve buraya inşaat yapacağının ilan etmişti. Fakat bu eylemlerden sonra burası şehir parkına dönüştürüldü. Bu iktidar yeşil alanlara rezidans yapan bir iktidar olarak anılmaya başlandığı için, bu algından kurtulmak adına bu proje gündeme getirildi.

‘ARNAVUT MAHALLESİNİN SORUNU ARTIK ÇÖZÜLMELİ’

Arnavut Mahallesindeki vatandaşımıza haksızlık yapıldığını söylüyorum. Bu vatandaşlarımız iki kez buradaki yerlerini satın aldılar fakat gelinen noktada halen daha tapularını almadılar. Şimdi bunların sorunlarının çözüleceğine inanıyorum. Bu vatandaşlarımız artık daha fazla mağdur edilmesin. Para alınacaksa da çok küçük rakamlar alınarak artık kemikleşmiş bu sorun çözülsün.

'SULTAN MURAT CAMİ ÇEVRESİNDEKİ KAMULAŞTIRMA ÇOK ADALETSİZ’

Sultan Murat Cami ve çevresindeki kamulaştırma ise çok adaletsiz. İnsanların yerini alıp onlara evlerine gösterirsiniz.. Onlarla helalleşirsiniz ve gidip evlerine yerleşirler. Ama ben kamulaştırım diyerek düşük rakamlarla vatandaşı mağdur etmek çok doğru değil. Başkan orada yaptığı bir konuşmada Sizler yerlerinizi satmayın evleriniz  4000-500 milyar edecek demişti. Gelinen noktada sen kamulaştırarak adamın evini 80 milyara almaya kalkıyorsun bu doğru değil böyle alınan bir yerde cami yapılması da hiç mi hiç doğru değil zaten

‘ZEYTİNBURNU’NU BU İLÇEDE İKAMET EDENLER YÖNETMELİ’

Yerel Seçimlere bir yılda kısa bir süre kaldı. Zeytinburnu’nun Zeytinburnu’nda ikamet den insanlar yönetmeli ve onlar seçilmeli. Başkan, Başkan Yardımcıları Meclis üyeleri bu ilçede ikamet etmeli sokaklarında yürümeli halkın içinde olmalı. Belediye belediyeden eve gitmek ilçeyi yönetmek değildir. Yöneticiler Halkın içinde olmalı onların sorunlarını ve dertlerini dinlemeli… Ben aday adaylarına başarılar diliyorum. Ben geçmişte olduğu gibi bundan sonrada ben adayım veya aday adayım Meclis Üyesi olmak istiyorum demem. Adil Emecan’a teşekkür ediyorum. Onun sayesinde güzel insanlar tanıdım.

‘BAŞKAN AYDIN VE EKİBİ BU İLÇEYE 1,5 KATRİLYONLUK NE HİZMET ETMİŞ?’

Zeytinburnu Belediyesinin 1,5 Yıldaki Total bütçesi 1,5 Katrilyon Zeytinburnu Halkı ilçeyi baştan başa gezsin 1,5 katrilyonluk ilçemize neler yapılmış. Yapılan Kültür Merkezleri Bilgi evleri Parklar ortada halk bunun kıyaslamasını yapsın. Yol yaptın yolun parasın halktan aldın insanlar ah ederek verdi. Stad seçim vaatlarıydi gelinen aşama ortada. Seçim döneminde hızlı bir şekilde çalışmalar yapılıyor. Kültür Merkezi bir seçim çalışmasının ürünü salonu kendisi ortada. İşte kaymakamlık binası yol artığına yapılıyor. Binalar kanser olmuş seçim arifesinde bir çalışma yapmışlar kanserli binalara makyaj yapılıyor. Bu doğru olabilir mi. Çürümüş binaların dışı güzel gözüksün denilebilir mi?

‘ZEYTİNBURNUSPOR MARKASINI YOK ETTİLER VEBALI BOYUNLARINA’

Zeytinburnuspor ilçemiz için Türkiye bazında bir marka değeriydi. Ama Başkan diğer bir çok konuda Bizleri dinlemediği gibi Zeytinburnuspor konusunda da dinlemedi ve gelinen noktada Zeytinburnuspor yok edildi. Bunun vebali Başkan Murat Aydın’ındı. Bu takım çok özel çalışmalar ile yeniden eski dönemlerine kavuşturulabilirdi ama artık bu saatten sonra zor gibi gözüküyor. Daha önceki Belediye Başkanları Zeytinburnuspor’u birinci lige çıkardığında TV yayınları iddia gelirleri yoktu kendi çaba ve çalışmaları ile bu markayı oluşturmuşlardı.

‘CHP İYİ BİR ADAY İLE BU DÖNEM SEÇİMİ KAZANACAK’

Zeytinburnu’nda CHP’nin seçimleri kazanmasını canı gönülden destekliyorum. Bunun için CHP’nin Ak Parti’den Saadetten MHP’den her kesimden oy alacak bir aday ortaya çıkarmalı. Böyle bir aday ortaya çıkarabilir güzel bir liste yapılabilirsek seçim almamamız gibi bir durumumuz yok. Geçen seçimde çok yaklaştık. 19 Bin oyu 50 Bine çıkarmıştık. CHP dinsiz bir parti diye bir algı ortaya çıkarmış bu doğru değildir. Eroğulspor’da artım bu dönem son dönemim kesin olarak bu dönem bırakıyorum. Hiçbir zaman makam peşinde olmadım Ben hep hizmet peşinde oldum.

‘EROĞLU SPOR RANTSAL DÖNÜŞÜME KURBAN EDİLDİ’

Eroğluspor Kentsel Dönüşüm değil Rantsal Dönüşüm olduğuna inandığım bir projeye kurban edilmiştir. Encümenin aldığı bir karar bir güç içinde uygulamaya konulmuş kapımız balyoz ile kırılarak eşyalarımız kapı dışarıya atılmıştır. Bize her hangi bir tebligat yapılmamıştır. Bu olayı spor camiası görmezden gelmiştir. Eroğlusporun binasının yıkılmasını altında Kentsel Dönüşüm olduğunu öne sürdükleri projeye karşı çıkmamızdır. Amatör futbol çok adaletsizlik yapıldı. Bizler toprak sahada yaparken Merkezefendi Damla çim sahada idman yapıyordu. 8 Takım bir sahada idman yaparken 3 takım bir sahada idman yapıyordu. Ondan sonrada başarılı takıma ödül veriyorsun. Biz bu haksızlıkları dile getirdik. Eğer kentsel Dönüşüm başlayacaksınız Deniz Atı sitesinin yanı başındaki atıl binalardan başlayın. Bizim binalarımız yıkmayın dedik. Ama dinlemediler ve yıktılar. Bu olaylardan sonra zaten bazı kulüpler arasında uçurum oluştu. Onlar ödülü alırken Bizler onları yakalamaya çalışıyoruz.

‘AMATÖR SPORA HİZMETTE ADALETSİZLİKLER VAR’

İşte Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın bir gece ansızın kapımızı kırarak yıktığı binanın yerini kendisinden önceki Belediye Başkanı Bana oy vermeyeceğinizi bilerek Siz burasını alın ve kendinize güzel bir kulüp binası yapın diyerek vermişti. İşte spora hizmet eden belediye başkanı böyle olmalıdır. Binlerce gence Eroğluspor olarak hizmet ettik içlerinden biri dahi çıkıp başkan Bizi şu siyasi görüş için yönlendirdi diyemez Biz siyasete değil spora hizmet ederiz.

‘EĞER BAŞKAN BAŞKA PARTİDEN OLSAYDI KENDİSİ HAKKINDA SORUŞTIRMA AÇILIRDI’

Belediye Başkan maaşın ödeyemeyen bir belediye devraldık işi sayısı düşürdük diyor. Taşeronlar kime hizmet ediyor binlerce işçi Zeytinburnu Belediyesinin işçisi sayılmıyor mu? Bence halk bu değerlendirmeyi çok iyi yapmalı. Denetim raporlarına konulan şerhler karşısında eğer Belediye Başka bir partiden olsaydı içişleri bakanlığı dava açardı. Ama Zeytinburnu Belediyesi için böyle bir dava yok. Ben Yerel Seçimlerde Zeytinburnu Halkının içinden çıkan kişilerin kazanmasından yanayım. Umarım Zeytinburnu Halkı buna dikkat eder. Beni konuk ettiğiniz için teşekkür ediyorum.

www.zeytinburnutv.net, www.zeytinburnufm.com