ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
FATİH AYDOĞAN
FATİH AYDOĞAN

3.Havaalanı İhalesinin Anlattıkları

Bir yer düşünün, ne konut bölgesi, ne tarım bölgesi, ne orman bölgesi, ne yazlık bölgesi, ne hayvancı...

Yazarlar 0 1604

Bir yer düşünün, ne konut bölgesi, ne tarım bölgesi, ne orman bölgesi, ne yazlık bölgesi, ne hayvancılık bölgesi, ne ticaret bölgesi ne de yatırım bölgesi değil. Birileri gelip bir proje düşünsün. Dünyanın en büyük havaalanlarından birisi olsun, ülke vizyonuna yakışan bir proje olsun, 150 milyon yolcu kapasitesi olsun, 4 terminal binası, 6 adet pist ve 8 kontrol kulesi bulunsun ama yaklaşık 10 Milyar Euro maliyeti olan bu projeyi de bedavadan birileri yapsa. Hayal bu ya, üzerine de bana 25 Milyar Euro verse. Hayal kurulur ama bu kadar da ütopik olmaz değil mi ?

Değerli okurlarım, memleketin katettiği mesafeyi görmek için yakın zamanda yapılmış olan 3.havaalanı ihalesini incelemek yeterli olacaktır. Yukarıda bahsettiğim ve hayal gibi bir proje gerçekleştiriliyor. Ekonomiye hiçbir katkısı olmayan, hatta İstanbulluların %99’unun hiç görmediği bilmediği atıl bir araziye dünyanın en büyük havalimanlarından birisi yapılıyor ve ülke kasasından hiç para harcanmıyor. Hatta, her yıl 1 Milyar Euro olmak üzere 25 yıl boyunca kira alınacak. Üstelik bu rakamlara KDV dahil değil. Rakamları anlaşılır ifade edecek olursak, yapım maliyeti, kira bedeli ve KDV ile birlikte yaklaşık 40 Milyar Euro’dan yani 92 Milyar TL gibi bir rakamdan bahsediyoruz. Rakamlardan daha önemlisi var bu projede. İhaleye girmek için 2’si yabancı toplam 17 firma şartname aldı. Bu Türkiye’nin verdiği güvenden kaynaklanmaktadır. Ülke güven vermese, para basacağı bilinse bile kimse böyle büyük bir projeye giremez.

Proje ile ilgili bazı detaylara bakacak olursak; İstanbul Avrupa yakasının kuzeyine Arnavutköy ilçesine yapılması planlanan 3. Havalimanı tamamlandığında dünyanın yolcu kapasitesi en büyük havalimanı olacak. Projenin ilk etabı olarak 90 milyon yolcu kapasiteli ana terminal binası 2017'de hizmete açılacak. Tüm etapları tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak havalimanında toplam, 4 terminal binası 6 pist ve 8 kontrol kulesi bulunacak. Proje yaklaşık 9 milyar Euro'ya mal olacak. Havalimanı'na ulaşım için Osmanlı - Rus savaşı sırasında sökülen İstanbul'un kuzeyine giden banliyö tren hattı tekrardan canlandırılacak. Havalimanı, 3. köprüden geçirilmesi planlanan hızlı tren hattına da bağlanacak. Böylece Havalimanı'na inen bir yolcu, hızlı trenin ulaşacağı illere kolayca gidebilecek. Yapımı planlanan yeni tren hatları ile havalimanından Taksim'e 15 dakikada gidilebilecek. Büyük Türkiye’ye yakışan bir proje…

Allah korusun, bugün bu köşede şöyle bir yazı yazabilirdim. Kamu 2014 yılı sonuna kadar 15,000 memurunu işten çıkaracak, kemer sıkma politikası devam ediyor, IMF yetkilileri yarın gelecek ve 32 milyar Euro kredi için anlaşma sağlanacak. Bu satırları bugünlerde Yunanistan’daki yazarlar yazmaktadır. Çok değil 8-10 yıl öncesinde hayranlıkla izlediğimiz, yılın 365 günü tatil yaptıklarını düşündüğümüz, sadece sirtaki yaparak para harcadıklarını hayal ettiğimiz bir ülkenin yazarları bugünler de yukarıda yazılı sorunları kaleme almaktadırlar. Yunanistan komşumuz diye örnek verdim, Portekiz, İspanya, İtalya vb. sayılacak bir çok ülke var ekonomik buhran yaşayan. İnşallah o günleri görmeyiz.

Son söz, bu projeyi düşünen, tasarlayan ve hazırlayan tüm yetkilileri tebrik ediyorum, yapacak firmaya da başarılar diliyorum. Daha büyük ve yeni projeleri de kaleme almak ümidiyle saygılar sevgiler.

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
yukarı çık