Kümese yeni kaz koyma projesi

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Koç, İstanbul`da 300 bin kira geliri mükellefi olduğunu belirterek sayıyı 400 bine çıkarma hedeflerini `Bu kümese yeni bir kaz koyma projesi` olarak değerlendirdi. Vergi rekortmenleri listesini nisan ayının ilk haftasına yetiştirmeye çalıştıklarını, geçen yıl hayali ihracat yapan iki şirketi 100 listesine aldıklarını bu nedenle gözden geçirmeler tamamlandıktan sonra açıklamanın yapılacağını söyledi. Mehmet Koç, asaleten İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığına atandı. Türkiye`nin vergi gelirlerinin yüzde 42`sinin toplandığı İstanbul`un yeni vergi başkanı Koç, başkan olarak çıktığı ilk basın toplantısında önemli değerlendirmelerde bulundu. Koç`un anlattığı yeni proje gayrimenkul sermaye iradı mükelleflerini artırmaya yönelikti. İstanbul`da şu anda 300 bin gayrimenkul sermaye iradı mükellefi bulunduğunu ve rakamı 400 bine çıkarmayı hedeflediklerini belirten Koç `Bu, kümese yeni kaz koyma projesidir`` dedi. Koç`un hedefinde ise kiraların hızla yükseldiği semtler ve özellikle siteler var. `Kartal Samandıra`daki bir evin kira gelirine yoğunlaşmaktansa markalı lüks sitelere daha fazla eğiliyoruz` diyen Koç, kira beyannameleriyle ilgili AYEDAŞ ve BEDAŞ gibi kurumlarla işbirliği yaptıklarını, bu konudaki çalışmalara ilişkin şunları kaydetti:

BEYAN ET, İNCELENME

`Kira geliriyle ilgili bu yıl yeni bir uygulama başlattık. Kiracı ve ev sahibi olarak iki ayrı uygulama söz konusu... Kiracılara kiralarını bankadan yatırmaları, ev sahibine de 25Mart`a kadar kira gelirini beyan etmeleri yönünde cep telefonlarına mesaj gönderiyoruz. Kiracılara `kiraladığınız evin kirasını lütfen bankadan ödeyin`, ev sahibine de `sitedeki daireniz için kira gelirinizi 25 M a r t ` a k a d a r beyan etmeyi unutmayın` diyoruz. `Vergiye gönüllü uyum projesi kapsamına alınmış bulunmaktasınız` diyoruz. Hedefimiz 2009 kira gelirini beyan edenler değil, bunun dışında kalanlar... Biz `2009`u beyan et, inceleme sepetinden çık...` mesajını anlatmaya çalışıyoruz.` Koç, beyanname verilmezse kayba uğratılan vergi tutarının cezayla tahsil edileceğini kaydetti. 2009 kira gelirini beyan etmeyen gayrimenkul sahibinin sadece 2009`u değil 2005`ten itibaren son 5`in de inceleneceğini ve kaçakçılık tespit edilirse suç duyurusunda bulunulacağını anlattı. Koç evlere maliyeci gönderme gibi bir uygulamalarının asla olmadığını söyledi.

Hayali ihracat yapıp 6 milyon TL iade istedi

MEHMET Koç, naylon fatura sorununa ilişkin de yaşadıkları şu sorunu anlattı: `Bir vatandaşımız yurt dışından ithal ettiği kumaşı bornoz ve takım elbise yaparak ihraç ediyor. `Kumaşı ithal ederken KDV ödedim, sonra bunu işleyip ihraç ettim. Ödediğim KDV`yi bana iade edin` diyor. Vergi dairesi aynı kumaştan bornoz ve takım elbise olabilir mi diye `Halkalı Tekstil İhtisas Gümrüğü`ne `Bu kumaştan hem bornoz hem takım elbise yapılabilir mi` diyerek durumu soruyor. Gümrük müdürlüğü beyannamelerin ilgili şirket adına tescil olmadığının farklı firmalar adına düzenlendiğinin tespit edildiğini rapor ediyor. Ayrıca 1 Mayıs 2006`ta Halkalı Tekstil Gümrüğü kapatılmış. Mayısta kapanan gümrükten aralıkta ithal edilmiş görünüyor. Kaçakçılık davası açıldı, iadeleri faiziyle geri alındı.``

İki `naylon`cuyu rekortmen ilan ettik

KOÇ, geçen yıl açıkladıkları vergi rekortmenleri arasında 2 naylon faturacı çıktığını belirterek, `Nayloncu olduğu halde biz adamı rekortmen ilan ettik`` dedi. Koç, listenin ilk sıralarında sorun olmadığını belirterek `Enteresan şekilde hayali beyanname verip sonra ortadan kaybolan var` dedi. Edinilen bilgiye göre geçen yılın hayali rekortmenlerinden biri Zeytinburnu`nda ilk sırada yer alan mükellef. İstanbul`da 1 milyon 250 bin mükellef bulunduğuna değinen Koç, `Nisanın ilk haftasında vergi rekortmenlerini açıklamamız ilk hedefimiz. Ancak bekleyeceğiz, elimizdeki bilgileri kontrol edeceğiz` dedi.

`İlk 100`ü özel hatla onurlandıracağız`

GEÇENyıl rekortmenlere bir mektup gönderdiklerini ve bunu bu yıl da yapacaklarını anlatan Koç, `Bu kişilere `sen çok vergi ödedin, ayrıcalığın var. Senin için özel hat kurduk` diyoruz. Özel kalem müdürüne direkt ulaşıyorlar, işleri benim kontrolümde gidiyor. Her vergi dairesi itibariyle ilk 100... Günde ortalama 10-15 telefon geliyor. Onlara mükellef olduklarını hissettiriyoruz. Onore etme anlamında bir uygulama`` diye konuştu. Koç, yeminli mali müşavirler tarafından 3 sıfır hatasının çok yapıldığına dikkati çekti.

`Kod`u kaldırdık takip sürüyor

KOÇ, kod sistemine ilişkin de `Kodu kaldırdık ama takip yöntemlerimiz devam ediyor. Mükelleflerin aldığı, verdiği faturalar takip ediliyor`` dedi. Uygulamada takibe alınan firmaların o tarihlerde görev yapanlar tarafından `Şu firma olduğunda dikkat`` şeklinde ajandaya not düşüldüğünü belirtti.

2011`de yeni tuğla koyacağız

GEÇMİŞTE 150 dairesi olup hiç beyanname vermeyenlerin olduğuna işaret eden Koç, `Yeni çalışma çerçeve. Gelecek yıl bunun üzerine bir tuğla daha koyacağız. Bu, ön çalışma gibi olacak. Buradan alacağımız bilgi diğer çalışmaya katkısı olacak` dedi.