Almanya'da döner işiyle uğraşırken, doğal ürünlere olan talebi fark eden gurbetçi Cuma Avcı, kurduğu Power Vital Firması ile Avrupa’ya bal ve beslenme destek ürünleri ihraç etmeye başladı. Power Vital 5 yıl gibi kısa bir sürede Almanya’nın petekli bal ihtiyacını karşılamaya başladı.

Power Vital, başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinin petekli bal ihtiyacını karşılıyor. Yaklaşık 10 yıl önce geçimini sağlamak için Almanya’ya göç eden Avcı, burada döner üretimi yaptı. Almanya’da kaldığı sürece bir çok Avrupa ülkesini de dolaşan Avcı, Avrupalıların doğal ürün talebini fark edip bal ve beslenme destek ürünleri üretmeye karar veriyor. 2005 yılında Almanya’dan getirdiği 200 bin euro sermaye ile Power Vital markasını kuran Avcı, bugün Real ve Metro dahil Almanya’nın bir çok büyük marketine ürün satar hale geldi. Almanya ile başladığı ihracatı Katar, Amerika ve diğer Avrupa ülkeleri ile sürdüren Avcı, toplamda 20’ye yakın ülkede ürünlerinin satıldığını söylüyor.

“Avrupalılar sağlıklı yaşam için organik ve doğal ürünlere yöneliyor. Bu bizim işimizin de kuruluş cümlesi oldu” diyen Power Vital’in Genel Müdürü Cuma Avcı, Almanya’da çalışırken bir gün bu ülkeye ihracat yapmayı hayal ettiğini söyledi. Bu fırsatı 2005 yılında yakaladığını kaydeden Avcı, “Bugün Almanya’da Power Vital markası çok seviliyor. Avrupa’nın da petek bal ihtiyacını biz karşılıyoruz. Almanya’ya ilk ballı tahin ihracatı yapan biziz” dedi.

5 yıldızlı otellerin bal ihtiyacını karşılıyor

İstanbul'daki bir çok 5 yıldızlı otelle de bal veren Power Vital, 2010 yılında açacağı yeni bayilerle iç piyasadaki payını artırmayı planlıyor. Türkiye’de uluslar arası organizasyonların yapıldığı bir çok 5 yıldızlı otele de bal verdiklerini ifade eden Avcı, önümüzdeki günlerde satış noktalarını artırmayı planladıklarını söyledi. Power Vital ürünlerinin bugün eczane, aktar, şarküteri ve doğal ürün satış merkezlerinde satışa sunulduğunu ifade eden Avcı, açacakları yeni bayilerle satış oranlarını da artırmayı planlıyor. 2010 yılında yeniden yapılanma planları olduğuna dikkat çeken Avcı, “Mart ayında 100’e yakın ürün çeşidimiz piyasada olacak. Türkiye’de de artık doğal ürünlere ciddi talep var. İnsanlar sağlık sorunlarına doğal ürünlerden şifa bulmaya çalışıyor. Bu yıl biz de Türkiye genelinde bayilikler oluşturacağız. Şu an İstanbul merkez. Akdeniz, Karadeniz, Doğu ve Ankara merkez bayilerimiz var. Bu bayiler, marketlere ve aktarlara dağıtım yapacak. Yıl sonuna kadar en az 40 bayiye ulaşacağız. ”

Bal grubunda Power Vital Special Balı, Çiçek balı, Petek Balı, Ballı Tahin, Ballı Kudret Narı, Bal-Arısütü-Polen karışımı ve Haşhaşlı bal olarak çeşitleri bulunduğunu anlatan Avcı, “Bal grubumuzun yanı sıra Üzüm, Dut ve keçiboynuzu pekmezi, Arı Sütü, Polen çeşitlerimiz, nar ekşisi ve haşhaş ezmesi, Bitkisel çaylar, Vücut direncini geliştirici doğal tabletler gibi ürünlerimiz var. Yine gıda takviyeleri olan; arı sütü tableti,ginseng tablet, gingko biloba tableti, ekinezya tableti, lahana tableti, epimedium tableti gibi ürünlerimiz yok satıyor. Önümüzdeki aylarda yaklaşık 100 çeşit doğal bitki grubunu paketleyip piyasaya sunacağız.  Bular başlıca ıhlamur ,papatya v.b bitkiler olacak. Konuyla ilgili olarak bire bir köylülerle irtibata geçip onları eğiterek bitkileri nasıl ve ne ne zaman toplamaları hakkında eğitimler verdik. Tüketici kendi köyünün toprağından almış gibi bu ürünleri aktarlarda eczanelerde bulabilecek. Bu çalışmamız hem köylüye hem yapacağımız ihracatla ülke ekonomisine katkı sunacak” diye konuştu.