SEÇKİN ÜREY'İN HABERİ

İşçilerin kışkırtıldığını İddia eden sektör temsilcileri Zevtinburnu'ndaki işsiz kahvelerinde dolaşan avukatları örnek gösteriyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Çaiişma Bakanı Ömer Dinçer ile geçtiğimiz cuma günü düzenlediği Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplan tısı'nda ihracatçı patronlar, özlük haklarından doğan alacaklarını almaları için işçilerini dava Seçkin açmaya ikna eden avukatları şikâyet etti. Patronların avukatların fazla çalışma, izin gibi konularda "olası ihmalleri" gündeme getirdiklerini belirtmesi dikkat çekti. Bakan Dinçer'e sunulan sorunlar ve çözüm önerileri dosyasının tekstil, hazırgiyim ve deri sektörleriyle ilgili bölümünde "Sorun 5" adı altında, konu şöyle gündeme getirildi:

‘’İŞSİZ KAHVELERİNE GİDİPİ DAVAYA İKNA EDİYORLAR’’

Bu konudan en fazla şikayektçi olduğu belirtilen dericileri temsilen İstanbul Den ve Deri Mamüleri İhracatçılar Bittiği Başkanı Lemi Tolunay, "Pratik olarak bizim sektörde çok yaşanıyor. Zeytinburnu'nda deri konfeksiyonunda çahşanlann işsizken iş bulurum ümidiyle bekledikleri kahveler vardır. Avukatlar kahvelere gelip, onlarla ahbaplık kuruyor. 'Nerede M çalışıyordun, fazla mesaini, ajdın mı?' gibi sorular sorup, işçiyi ikna ediyorlar. 'Sen bana vekalet ver, gerisine kanşma' diyorlar" dedi, Avukatlann işgüzarlık ettiğini söyleyen Tolunay, "Artık endüstri haline geldi, iş mahkemeleri işçinin yanında oluyor. İki şahit yetiyor. İşçi de beş kuruş harcamadan para kazanacağını düşünüyor" dedi.

OLASI İHMALLER

"Alınan bilgi ve duyumlara göre avukatlık yapan bazı kişilerce çeşitli işyerlerinde çalışmış ve çalışmakta olan kişilere ulaşılarak, işyerlerinde fazla çalışma, izin, kayıtlılık vb. özlük hakları konusunda olası ihmallere karşı sözkonusu çalışanlar adına soruşturma başlatılmasına ve konunun iş mahkemesine yansıtılmasına aracılık yapılmaktadır. Sözde sosyal sorumluluk adına yapılan bu girişimler çoğunlukla aracılık yapan bu kişilere hizmet alanı yaratmak için yapılmaktadır."

İşçileri dava açmaya ikna eden avukatlarla ilgili bölümün devamında iş dünyasının uzun yıllardır kendi arasında tartıştığı başka bir konuyla paralellik kuruldu. Dosyada. "t§ mahkemesinde bu şekilde bir sorunun yansıması durumunda ise mah kente tarafından ço&unlukla isçi açısından pozitif ayrımcılıkla duruma yaklaşılmakta, bu da firmalarımızı mağdur bırakmaktadır" denildi.

AYARTIYORLAR

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nitı yanı sıra toplantıda bulunan ve şikâyeti yapan sektörün temsicilerine Sorun 5'in dosyaya niye girdiğini sorduk. TİM Başkam Büyükekşi, "Bazı ihracatçı birliklerinden şikâyetler geliyordu. Bakana hitaben yaptığım konuşmada buna değinmedim ama dosyada vardı" dedi.

Avukatlann "işçileri ayarttığını" ve "işverene karşı hareket başlattığını" söyleyen Büyükekşi, "Tazminatın yarısını istiyorlar. îş mahkemeleri ezici çoğunlukla işçiden yana karar alıyor. Bu durum da bu sorunun farklı bir yansıması" diye konuştu. BU OLAYLA İLGİLİ BİLGİ VE BELGESİ OLAN BİZİMLE PAYLAŞABİLİR... HT-EKONOMİ