ABD Başkanı Bush'a yapılan ayakkabılı protestonun bir benzeri IMF Başkan Kahn'ın da başına geldi. Bir gösterici Kahn'a, Bilgi Üniversitesi'ndeki konuşması sırasında ayakkabı fırlattı. Anadolu Üniversitesi öğrencisi Selçuk Özbek eylemin ardından gözaltına alındı. Özbek aynı zamanda BiRGÜN Gazetesi editörü ve ÖDP üyesi..

Ayrıca AKP Şişli İlçe Binası'na IMF karşıtı pankart asmak isteyen 3 kişi de gözaltına alındı.

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Yerleşkesi'nde öğrencilerle bir araya geldi. Kahn, konferansın ardından öğrencilerin sorularını yanıtlarken bir protesto meydana geldi. Bir katılımcı, IMF Başkanına ayakkabı fırlattı. Bu olayın ardından Kahn, soruları yanıtlamayı bırakıp salondan ayrıldı. Protestocu gösterici de güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. IMF Başkanı Kahn'ın ayakkabı protestosuna karşın soğukkanlılığını koruduğu gözlendi.

REKTÖR GÜVEN: AYAKKABI FIRLATMAK MODA OLDU

Bilgi Üniversitesi Rektörü Halil Güven, protestoyu yapan öğrencinin Bilgi Üniversitesi öğrencisi olmadığını açıkladı. Salona sadece 5 üniversitenin öğrencilerinin alındığını ancak bu öğrencinin bir şekilde salona girdiğini söyledi. Protestodan sonra IMF Başkanı Kahn’a bu durumu anlattığını söyleyen Güven, IMF Başkanı’nın protestoyu normal karşıladığını belirtti.

Rektör Güven, alınan önlemlerin yeterli olup olmadığı yönündeki soruya ise “Biz gereğinden fazla önlem aldık. Ancak bu tür eylemler oluyor. Protesto gayet düzeyliydi. Ortada çok büyük bir olay yok” dedi.

İLK EYLEM ÖNLENMİŞTİ

Öte yandan protestodan önce Öğrenci Kollektifleri ile Halkevleri üyeleri de IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın konferans verdiği Dolapdere'deki Bilgi Üniversitesi'ne girmek istedi. Polis göstericilerin içeri girmesine izin vermedi ve bir arbede yaşandı. Çıkan arbede bazı göstericiler yerlerde sürüklendi. Göstericiler, “IMF defol bu memleket bizim” diye slogan attı. Polis 17 göstericiyi yakapaça sürükleyerek gözaltına aldı.

BUSH'A DA AYAKKABI FIRLATILMIŞTI

IMF Başkanı Kahn'a yapılan ayakkabılı protesto ABD eski Başkanı George W. Bush'a yapılan protestoyu hatırlattı. Bush, Irak’a gerçekleştirdiği son gezide Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile yaptığı basın toplantısında Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi ayakkabısını çıkarıp Bush'a fırlatmıştı.
ayakkabi.20091001123416..jpg
İŞTE AYAKKABININ FIRLATILDIĞI O AN