Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçi ve işveren kesimleriyle görüşmelerinde, prim gün sayısının 7 bin 200 gün olmasında uzlaşma sağladıklarını, emeklilik yaşının 65'e çıkartılması, emekli aylıklarının hesaplanmasında güncelleme katsayısının yüzde 30'unun dikkate alınması konularında yeni bir adım atamadıklarını açıkladı.

Bakan Faruk Çelik satır başları ile şunları söyledi

Sosyal Güvenlik Reformu kurumun ilgili tarafları ile tartışıldı sonra Meclis'ten geçti. daha sonra Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçeleri dikkate alınarak taraflarla yeniden gönüşmelere başladık.

İlgili taraflarla konuyu görüşmek için birçok defa biraraya geldik. Sendika, meslek teşekkülleri ile defalarca değerlendirdik.

Bugün itibarı ile 15.00'ten itibarı ile konuyu neticelendirmek amacıyla bir araya geldik. Çok önemli konularda da mutabakata vardık. Bu çok önemli bir konu. Bununla ilglii günü birlik kararlar ve siyasi sonuca yönelik kararlar herzaman alınabilir. Başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Gerekli hassasiyeti gösterdiler ve konuları bir yere getirmemize yardımcı olduk. Dört dörtlük mutabakatı kimsenin aramaması gerekir. Böyle birşey mümkün değil. Çok önemli konularda mutabakat sağladığımızı belirtmek isterim. Ancak mutabık olmadımımız konular da oldu.

Sabah erken saatlerde yapılan toplantılarda 7 maddelik konuyu gündemimze taşıdılar. biri yaş, biri 9 bin gün sayısı, bir diğeri güncelleme sayısı, aylık bağlama, ve sosyal güvenlik kurumu içinde kuruluşların yer alması gibi konular vardı.

Bu konuları baştan sona değerlendirdik ve prim gün sayısı ile ilgili mutabakat sağladık. 7200 gün sayısı mutabakatı sağlandı. 65 yaş konusundaki talebe olumlu cevap veremediğimizi söyledik.

Aylık bağlamak konusunda sisteme yeni başlayanlar için aylık bağlama oranı yüzde 2, mevcut çalışanlar için ise bu oran yüzde 3 olarak belirlendi.

Fiili hizmet zammı ile ilgili de başkanlarla değerlendirme yaptığmızı belirterek bilimsel verileri güçlendirecek bir çalışma yapılması konusunu ilettik.

Daha önceleri bize 19 madde olarak iletilen maddeler konusunda büyük çoğunlukta mutakabata vardık. Ancak bazı maddeler üzindeki çekincelerimiz olduğunu da belirttik.


Haber 7