Yurtdışında yaşanan dalgalanmanın içerideki risk faktörleri ile birleşmesi borsayı kötü vurdu. Dolar da son dört ayın zirvesine tırmandı.


BORSA ÇÖKTÜ: Borsa günü yüzde 4.85 kayıpla 37 bin 388 puandan tamamladı. Endeks 28 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyeye indi. Gün içinde en düşük 37 bin 143, en yüksek 39 bin 116 puanı gördü.

DOLAR TIRMANIYOR: Dolar 1.23'ün hemen üzerinden başladığı günü 1.2650 seviyelerinden tamamladı. Günlük değer artışı yüzde 2.5 olurken son dört ayın zirvesine tırmandı.

DOLAR EUROYU EZDİ GEÇTİ: Dolar euro karşısında hızlı yükseldi ve parite son 1 yılın zirvesine çıktı. Euro/dolar paritesi 1.39 sınırının altına kadar indi. Saat 17.15 itibariyle düne göre yüzde 0.72lik artışla 1.3905'ten el değiştirdi.        

 

ASIL ETKİ YURTDIŞINDAN

Borsadaki hareketi değerlendiren Hedef Menkul Değerler Stratejisti Serdar Ceylan, borsada ağırlık etkinin yurtdışna bağlı gerçekleştiğini söyledi.

Lehman Brothers'ın beklentilerine yönelik olumsuzluğun geride kaldığını ancak bu kez de Washington Mutual'a yönelik beklentilerin piyasayı vurduğunu anlatan Ceylan, "İçeriden kaynaklanan olumsuzluklar da var. Özellikle doların 1.25'in üzerine çıkması borsada satışları hızlandırdı. Endeksin bu seviyelerde durulabileceğini düşünüyorum. Eğer bugün Dow Jones'taki düşüş yüzde 1.5 ile sınırlı kalırsa yarın piyasa dengelenmeye çalışır" dedi.

zeytinburnuhaber.org